Przecieki z instalacji nigdy nie wróżą niczego dobrego. Mogą pojawić się zarówno w nowszym budownictwie, jak i w starszych obiektach. Gdy zauważasz pierwsze symptomy wycieków, nie czekaj, ale od razu skontaktuj się z fachowcami, którzy pomogą ci w znalezieniu dokładnego miejsca występowania problemu.

Najczęściej przecieki w instalacjach takich jak grzewcza, wodna czy kanalizacyjna pojawiają się w wyniku niestarannych prac montażowych lub też jako konsekwencja wykorzystania słabej jakości materiałów. Najczęściej o tym, że przeciek rzeczywiście ma miejsce, dowiadujemy się po mokrych plamach na ścianach, sufitach podłogach, a także po obniżonym ciśnieniu w instalacjach.

Szybkość jest kluczowa

Długotrwałe nieszczelności najczęściej powodują poważne szkody, które są następnie kosztowne w usunięciu. Dlatego też nie warto odwlekać prac naprawczych, gdy już wykryliśmy, że pojawił się przeciek. Najlepiej w tym celu skorzystać z pomocy fachowców, którzy dysponują odpowiednim sprzętem i dzięki niemu możliwa jest bardzo dokładna lokalizacja wycieków z różnych instalacji.

Jak wykrywa się nieszczelności?

Metody dobierane są w zależności od tego, z jakimi instalacjami mamy do czynienia, a także od panujących warunków, między innymi temperatury otoczenia. Uniwersalną metodą, która praktycznie zawsze przynosi oczekiwane wyniki, jest metoda akustyczna. Polega ona na nasłuchiwaniu, w którym miejscu mogło dojść do przecieku. Specjalista korzysta wtedy z zaawansowanych, bardzo czułych mikrofonów.

Stosuje się też metody elektroakustyczne polegające na wyszukiwaniu pola elektrycznego w instalacjach z użyciem sondy indukcyjnej, metody termograficzne – z użyciem kamer termowizyjnych, gaz znacznikowy, który wprowadzany jest do instalacji. Ponadto wiele firm korzysta z miniaturowych kamer, które można wprowadzić bezpośrednio do rur.

Co wtedy, gdy doszło do większego przecieku?

Jeżeli przeciek był duży lub też trwał przez długi czas i doszło do mocnego zawilgocenia struktury budynku, warto skorzystać też z profesjonalnych usług osuszania. W przeciwnym przypadku przeprowadzone prace naprawcze nie przyniosą oczekiwanych skutków i materiały nie będą gwarantowały oczekiwanej trwałości.

No votes yet.
Please wait...