Rekuperacja i rekuperator – podstawowe informacje

W naszych warunkach klimatycznych jednym z najważniejszych zagadnień budownictwa jest właściwa dystrybucja ciepła. Odpowiednia wentylacja, izolacja termiczna oraz ogrzewanie budynków to elementy, które szczególnie zyskują na znaczeniu w zależności od zmieniających się pór roku i towarzyszących im zjawisk atmosferycznych. Rekuperacja to jeden z procesów, dzięki którym możemy zapewnić domownikom komfort termiczny, przy jednoczesnej oszczędności energii.

Na czym polega rekuperacja

Rekuperację stosuje się w układach klimatyzacji i wentylacji mechanicznej – wyjaśnia ekspert firmy HTS. Jej zadaniem jest redukcja zużycia energii oraz maksymalne unormowanie temperatury wewnątrz budynku. Ogrzane w pomieszczeniu powietrze przechodzi przez rekuperator, w którym pozostawia swoją energię, w następnym etapie wykorzystywaną do ogrzania zimnego powietrza, biegnącego w przeciwnym kierunku. Zatem rekuperator to nic innego jak wymiennik ciepła.

Rodzaje rekuperatorów

Obecnie wymienia się 3 rodzaje wymienników ciepła: rekuperatory krzyżowe, przeciwprądoweobrotowe. Podział ten opiera się o różnice w budowie urządzeń, a także ich możliwości odzyskiwania energii.

Korzyści z rekuperacji

Oczywistą i podstawową korzyścią, która wynika z instalacji rekuperacji jest oszczędność energii. Szacuje się, że wydajność rekuperatorów w zależności od rodzaju urządzenia, pozwala na odzyskanie od 50 do nawet 95% ciepła – mówi specjalista firmy HTS.

Dodatkową zaletą stosowania wymienników ciepła jest fakt, że nie tylko ogrzewają powietrze, ale też filtrują je, zapewniając domownikom stały dostęp do świeżego, przefiltrowanego powietrza. Najnowsze rekuperatory mogą posiadać wbudowane urządzenia jonizujące, które zapewnią jeszcze lepszą atmosferę i zapach w domu.

Rekuperacja – czy warto?

Instalacja systemu rekuperacyjnego w budynku wiąże się oczywiście z dodatkowym kosztem, jednak inwestycja ta z pewnością zwróci się już na przestrzeni kilku lat. Obecność rekuperatora jest w dzisiejszym budownictwie wyróżnikiem domów mianowanych energooszczędnymi i ekologicznymi, co wynika nie tylko ze znacznego ograniczenia kosztów ogrzewania domu, ale też zapewnienia jego mieszkańcom zdrowego, przyjemnego klimatu.

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *