Schody wewnętrzne to połączenie funkcjonalności, bezpieczeństwa oraz designu. W nowym budownictwie często rezygnuje się ze schodów betonowych, stawianych jeszcze w czasie budowy domu. Na pierwszy plan wychodzą schody gotowe i na zamówienie. Jak je rozróżnić i wybrać?

Zarówno schody gotowe jak i te na zamówienie mają wiele przewag nad schodami betonowymi. Można je zamontować w momencie wykańczania domu, nadają się do montażu w mieszkaniu oraz jest dostępny dużo większy wybór ich kształtów. Zależnie od tego na jakim wyglądzie nam zależy, można zdecydować się na schody zabiegowe, jednobiegowe, spiralne czy proste. Jaka jest jednak różnica między schodami gotowymi a tymi na zamówienie?

Schody gotowe

Schody gotowe są dostępne w sklepach budowlanych lub bezpośrednio u ich producentów. Ich największą zaletą jest możliwość samodzielnego zmontowania w domu. Z reguły składają się one z modułów, które w łatwy sposób można złożyć. Dostępne są instrukcje składania oraz firmy instruktażowe.

Schody występują w różnych formach: dowolnie można wybrać ich kształt i materiał z katalogu. Niektóre firmy, takie jak Fontanot, posiadają planer schodów, który umożliwia personalizację schodów pod potrzeby domu lub mieszkania. Indywidualne potrzeby są tu stawiane na pierwszym miejscu. Ogromną zaletą jest także sam fakt, że zaraz po montażu schody są gotowe do użytkowania.

Schody na zamówienie

Schody na zamówienie pozwalają na dopasowanie projektu i tak samo jak w przypadku schodów gotowych można je dopasować do charakteru domu. W projektowaniu obowiązuje pełna dowolność. Najczęściej są one wykonywane z drewna. Stąd też trzeba być świadomym, że są one wykonywane indywidualnie w zakładzie i wymaga to czasu. Średnio zajmuje to kilka tygodni.

W cały proces wlicza się także montaż schodów. Tutaj również ze względu na charakter schodów można spodziewać się, że ich składanie zajmie nawet do 5 dni. Nie obejdzie się również bez ekipy montażowej, która zadba o to, aby schody były gotowe i bezpieczne do użytkowania. Rozwiązanie to jest droższe niż schody gotowe, ale z drugiej strony dostaje się w bardzo indywidualny projekt.

Wybierając schody gotowe lub na zamówienie warto ustalić jakim budżetem się dysponuje czy zależy nam na czasie oraz jaki stopień indywidualności schodów wchodzi w grę. W obu przypadkach projektowanie schodów pozwala na dobór materiałów, kształtu czy dopasowanie wymiarów schodów do miejsca ich umiejscowienia.

No votes yet.
Please wait...