Ściemniacz światła – nowoczesne i wygodne rozwiązanie

W jaki sposób działa ściemniacz światła

Obecnie stosowane ściemniacze światła mogą współpracować z wyłącznikami akustycznymi lub bezprzewodowymi. Dawniej to, co było niewidoczne pod obudową ściemniacza, przyjmowało formę potencjometru, który regulował parametry prądu dopływające do żarówki. Tradycyjne ściemniacze pozwalały na regulowanie jasności światła poprzez pokrętła. Te nowoczesne mogą w podobny sposób być użytkowane, ale możliwości jest więcej. Tak czy owak, mechanizm działania kryjący się pod obudową ściemniacza, jest już znacznie bardziej zaawansowany.

Dla użytkowników ważną informacją będzie to, że instalacja ściemniacza nie wiąże się ze skomplikowanymi operacjami. Ten, który ma zostać zastosowany do oświetlenia głównego, montuje się zamiast klasycznego wyłącznika. Jeśli w grę wchodzi wykorzystanie takiego rozwiązania na przykład w lampkach biurkowych czy nocnych, stosowane są urządzenia regulujące montowane na przewodach. Ostatnim krokiem jest integracja z wyłącznikiem lub montaż oddzielnie.

Sterowanie za pośrednictwem pilota

Wybrany ściemniacz może być sterowany zdalnie, za pośrednictwem pilota. Tego typu produkty znalazły się w ofercie sklepu Gajwer. Kupno kompletnego zestawu daje szansę na precyzyjne dopasowanie wszystkich parametrów. Ten typ rozwiązania będzie dogodny dla osób, które cenią sobie maksymalną wygodę korzystania z domowych pomieszczeń, mogąc sterować oświetleniem, bez konieczności fizycznego podchodzenia do włącznika. Można siedzieć na kanapie lub układać się już do snu, tuż przed czytać ulubioną książkę, a w momencie, gdy oczy zaczynają się zamykać, nie trzeba wstawać z łóżka i rozbudzać się, tylko po to, by wyłączyć światło.

Ze ściemniaczem współpracować będą bez problemu żarówki tradycyjne – wyposażone w żarnik. Chęć zainstalowania ściemniacza do żarówek halogenowych, wymaga zasilania napięciem 230 V. Żarówki energooszczędne i LED-owe również mogą współpracować ze ściemniaczem, ale tylko wtedy, gdy ich elektronika zostanie przystosowana do zmiany parametrów światła. W tej kwestii najlepiej poradzić się fachowca i zasięgnąć informacji, którymi opatrzone są konkretne produkty.

PRZECZYTAJ  Szafy do pokoju dziecięcego – czym powinny się charakteryzować?

Zalety stosowania ściemniaczy

Choć ekonomia w tym wypadku wydaje się spadać na drugi plan, bo wyprzedza ją chęć stosowania technologii maksymalnie wygodnych w użyciu, nie można jej pominąć. Światło, które nadaje się do dostosowania pod względem natężenia, do potrzeb, pory dnia czy nocy, okoliczności, jest po prostu efektywniej użytkowane. Wykorzystując mniejsze natężenie, oszczędza się na energii elektrycznej. Nie zawsze przecież potrzebne jest nam pełne rozświetlenie wybranych punktów świetlnych, a bez ściemniaczy, nie mamy możliwości jakiejkolwiek regulacji.

Druga rzecz to wspomniana wygoda, a o ten walor dbamy w każdej postaci. Ściemniacz przydaje się w pokoju dziecięcym, bo nie wszystkie maluchy potrafią zasypiać w całkowitych ciemnościach. Przytłumione światło pozwala im spokojnie zasnąć, a jednocześnie nie odbija się negatywnie na rachunkach za prąd. W sypialni można relaksować się, urządzać sobie regenerującą drzemkę czy oddawać ulubionym czynnościom tuż przed spoczynkiem nocnym, korzystając ze światła o małym natężeniu. Mając do dyspozycji pilot do zdalnego sterowania, wyłącznikiem można sterować bez potrzeby opuszczania wygodnego miejsca.

Rozwiązanie tego typu jest niedrogie, proste w montażu, niewymagające dodatkowych instalacji. Co więcej, dostępne na rynku ściemniacze są coraz bardziej estetyczne, eleganckie wręcz, dlatego i ten funkcjonalny detal, udaje się wpisać w wystrój danego pomieszczenia.

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *