Sposoby ogrzewania wody użytkowej

O tym jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu ciepła woda nie trzeba nikomu przypominać. Dzięki niej kąpiele są przyjemne a mycie zębów i golenie nie sprawiają trudności. Budując czy też remontując dom/mieszkanie w końcu staniemy przed wyborem sposobu ogrzewania wody. Mieszkania w większych miastach najczęściej oferują ogrzewanie z sieci miejskiej, natomiast co począć w zapomnianym przez miasto bloku z „wielkiej płyty” albo domu jednorodzinnym gdzie ze względów ekonomicznych lub ekologicznych wybraliśmy ogrzewanie bez funkcji ogrzewania wody? Jakie mamy sposoby na podgrzewanie wody użytkowej? Do najpopularniejszych należą:

  • Kolektory słoneczne

Obecnie, gdzie nie tylko modą, ale i sposobem na życie jest ekologia – energia odnawialna to najlepszy z możliwych sposobów. W skrócie: energia ze słońca wykorzystywana jest ogrzewanie wody. Rozwiązanie to, pomimo wyraźnych zalet ma kilka kluczowych wad: wysoka cena, miejsce na instalację, nie zawsze są w stanie zapewnić 100% zapotrzebowania na ciepłą wodę przez cały rok. Sama zasada działania, warianty instalacji, wady, zalety to temat na kolejny artykuł.

    • Podgrzewacze pojemnościowe, to nic innego jak popularne bojlery. Zasada działania bojlera jest prosta – podgrzać i zmagazynować wodę. Urządzenie wyposażone jest w termostat, który pozwala utrzymać stała temperaturą odpowiednio sterując grzałką, oraz zawór bezpieczeństwa, który zapobiega wystąpieniu zbyt wysokiego ciśnienia. Podgrzewacze pojemnościowe mogą być zasilane gazowo oraz elektrycznie.Zalety:
      • wysoki komfort użytkowania (ciepła woda praktycznie cały dostępna)
      • możliwość wyznaczenia okresów podgrzewu wody (oszczędność energii)
      • bezpieczeństwo eksploatacji (zawór ciśnieniowy)

      Wady:

      • większe gabaryty urządzenia wymuszając montaż w specjalnie przeznaczonym do tego miejscu (garaż, piwnica)
      • większe koszty eksploatacji (utrzymanie stałej temperatury wymusza zużycie gazu lub prądu; w przypadku prądu, można grzanie wyłączyć np. na noc)
      • źle dobrana wielkość zbiornika może powodować przerwy w dostawie ciepłej wody (litraż musi być dobrany do liczby użytkowników)
PRZECZYTAJ  Agrowłóknina na rabatach w ogrodzie - jak ją stosować?

W przypadku podgrzewacza gazowego instalacja musi spełniać określone wymagania dotyczące chociażby wentylacji, w przypadku zasilania energią elektryczną nie mamy tego problemu.

  • Podgrzewacze przepływowe

Alternatywa dla podgrzewaczy pojemnościowych, gdzie woda zostaje ogrzana dopiero, gdy odkręcimy kran z ciepłą wodą. Tutaj również możemy rozróżnić dwa rodzaje podgrzewaczy w zależności od zasilania:

  1. Podgrzewacza gazowe, czyli popularne „junkersy„. Ich niewątpliwą zaletą są niskie koszty eksploatacji, stała temperatura wody oraz małe gabaryty. Jednak takie rozwiązanie jest dość kosztowne w instalacji, ponieważ podlega przepisom prawa budowlanego w zakresie instalacji i urządzeń gazowych. Konieczna jest odpowiednia wentylacja, szczelna instalacja gazowa, minimalna wielkość pomieszczenia, itd.
  2. Podgrzewacze elektryczne – niewielkie w swoich rozmiarach, niewymagające w instalacji urządzenia. Elektryczne podgrzewacze wody mogą być zamontowane w pobliżu umywalki, ale również bezpośrednio nad umywalką (na kranie) dzięki nie tracimy ciepła podczas przepływu. W przypadku wyboru takiego podgrzewacza należy zwrócić uwagę na jego zastosowanie oraz wydajność. W zależności od potrzeb, możemy zainstalować podgrzewacz ciśnieniowy, który ogrzeje nam wodę do kąpieli, ale możemy również zastosować maleńki ogrzewacz nad umywalkowy – jeśli ciepła wodę potrzebujemy jedynie do mycia rąk. Wydajność urządzenia wynika z wykorzystywanej mocy oraz temperatury wody dopływającej i ogrzanej przez urządzenie. Im większa jest różnica temperatur między wodą wpływającą i wypływającą z urządzenia, tym bardziej spada jego wydajność. Duże znaczenie ma również napięcie w sieci elektrycznej. Do pracy w standardowej sieci (230 V) wykorzystywane są urządzenia o mocy dochodzącej do maksymalnie 6 kW.

 

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *