Któż z nas nie marzy o własnym basenie? W upalne dni basen w ogrodzie to strzał w dziesiątkę! Wielkość basenu jest ściśle zależna od wolnej powierzchni, jaką dysponujemy. Z kolei typ basenu zależy od tego czy ma zostać w danym miejscu na stałe, czy może chcemy go chować na zimę, a także czasu i pracy, które jesteśmy w stanie poświęcić na jego postawienie oraz jak to zwykle bywa, od naszych funduszy.
Jakie są rodzaje basenów ogrodowych?
- Baseny dmuchane – najbardziej popularne, najprostsze w ustawieniu i oczywiście najtańsze rozwiązanie. Tego typu baseny najczęściej spotyka się w małych przydomowych ogródkach, a nawet na balkonach. Są idealne dla dzieci, mają miękkie ściany wykonane z cienkiej, aczkolwiek wytrzymałej gumy wypełnionej powietrzem. Są lekkie i szybkie w ustawieniu, a po sezonie można je schować w szufladzie. Pomimo tego, iż występują w różnych rozmiarach, np. basen familijny 351 x 183 x 56 cm, niestety nie nadają się do pływania, no i zawsze występuje ryzyko przebicia ściany.
- Baseny rozporowe – drugie po dmuchanych najczęściej spotykane w ogródkach, często wybierane przez rodziny z dziećmi. Wykonane są z PCV, co czyni je również miękkimi, lekkimi i niewielkimi po złożeniu. Są za to większe i stabilniejsze od basenów dmuchanych, ale także nie nadają się do pływania. Basen rozporowy wykorzystuje siłę napierającej na jego ścianki wody, która mocno go usztywnia i nadaje mu właściwy kształt. Przeważnie taki basen wyposażony jest w dmuchany kołnierz, który dostosowuje poziom progu basenu do ilości wody.
- Baseny stelażowe – z reguły duże i wytrzymałe baseny wyposażone w stelaż. Taki basen ustawia się praktycznie na cały sezon, dlatego należy przemyśleć miejsce, w którym go umieścimy, ponieważ podłoże zostanie zniszczone. Baseny są wykonane z trójwarstwowego PCV przez co są sztywne i nie zalecane dla małych dzieci.Ponadto koszt takiego basenu jest o wiele wyższy od wyżej wymienionych, a popływać swobodnie również w nim się nie da.
- Baseny poliestrowe – to nowoczesne, stabilne i bezpieczne baseny całoroczne. Wymagają co prawda prac budowlanych, ale komfort z użytkowania jet nieporównywalny do powyższych. Baseny poliestrowe gwarantują dużą powierzchnię do pływania, stabilną konstrukcję i długowieczność, a ponadto różnorodność kształtów, niepowtarzalny design i możliwość instalacji zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz. Jest to ciekawa propozycja szczególnie dla osób z większym ogrodem, a także pragnących zadbać o aktywność fizyczną w zaciszu własnego ogrodu. Baseny poliestrowe są bardzo popularne wśród mieszkańców Europy. Kto wie, może na stałe zagoszczą i w Polsce?
- Inne baseny całoroczne – tutaj w zasadzie chodzi o wybór samej niecki, ponieważ ponieważ baseny całoroczne z reguły wkopujemy w ziemię. Do wyboru mamy:
- Niecka betonowa (lub marmurowa) – najdroższa, ale bardzo trwała i odporna na warunki pogodowe
- Niecka stalowa – jest też dostępna w różnych kształtach i rozmiarach. Wygląda bardzo elegancko i jest dość szybka w instalacji.
- Niecka drewniana – nowoczesne i ekologiczne rozwiązanie, dobrze trzyma ciepło wody
Baseny całoroczne muszą dodatkowo zostać wyposażone w system filtrowania, wejście do basenu, chemia do oczyszczania wody. Dodatkowo można zainwestować w zadaszenie, systemy relaksacyjne, a nawet w podgrzewanie wody i oświetlenie.
Gdzie umieścić basen?
O ile z lekkimi basenami sezonowymi nie ma zbytnio problemu, bo zawsze można z nich spuścić wodę i po prostu je przenieść, o tyle w wersji stelażem lub całorocznej raczej nie ruszymy. Dlatego należy przemyśleć umiejscowienie takiego basenu. Kryteriów z pewnością jest wiele, ale najważniejsze z nich to:
- daleko od drzew – dzięki temu utrzymasz basen w czystości, a korzenie nie będą utrudniały prac ziemnych
- dobre nasłonecznienie – czyli darmowe podgrzewanie wody 😉
- brak instalacji elektrycznych w pobliżu – wiadomo, woda i prąd nie są dobrym połączeniem
- umiejscowienie blisko domu – baseny z systemami filtrowania, itp. wymagają połączenia do sieci elektrycznej
- odpowiednie podłoże – np. basen stelażowy wymaga równego podłoża, a baseny wkopane w ziemię – niskiego poziomu wód gruntowych
- odpowiednie wkomponowanie w otoczenie – basen ma również być ozdobą ogrodu
Na koniec ciekawostka i inspiracja dla odważnych (i pewnie bogatych)