Jak czyścić pralkę?
- Puste pranie
Włączenie pustego prania to podstawa. Niestety taką czynność wykonujemy zazwyczaj tylko przed pierwszym praniem, aby wyczyścić ją z zanieczyszczeń, jakie powstały podczas produkcji urządzenia. Pranie bez wsadu powinniśmy robić przynajmniej raz w miesiącu. Puste pranie powinno odbywać się w 90 stopniach, bez żadnych detergentów. Zamiast wsypania proszku do prania warto wlać szklankę octu. Bardzo małą ilość octu warto także dolewać do każdego prania tuż przed wsypaniem proszku.
- Filtr
Filtr jest kolejną rzeczą, o której czystość powinniśmy dbać. Czasami możemy znaleźć w nim nawet zagubione skarpetki! Biorąc pod uwagę rozmiar skarpetki, wyobraźmy sobie jak dużo o wiele innych, o wiele mniejszych zanieczyszczeń może się w nim znaleźć. Większe rzeczy wyciągniemy ręką, inne zanieczyszczenia jak kurz wystarczy, że przetrzemy zwykłą zwilżoną ściereczką. Czyszczenie filtra jest ważne nie tylko dlatego, że dzięki temu nasza pralka będzie czysta, ale także dlatego, że unikniemy zapychaniu się filtra, a tym samym unikniemy bardzo częstej usterki, czyli wylewania wody przez pralkę. W pralkach ładowanych od frontu filtr znajduje się na dole, zazwyczaj po prawej stronie. Aby go wyczyścić, najpierw wyłączamy pralkę z zasilania, później zdejmujemy osłonkę i tak jak wyżej przystępujemy do oczyszczania filtra.
- Brzydki zapach z pralki
Jeżeli zdarza się, że twoje ubrania po wyciągnięciu z pralki nie pachną płynem do płukania, a nawet śmierdzą, najprawdopodobniej spowodowane jest to zabrudzeniem dozownika. Resztki detergentu osadzają się na jego ściankach i tym samym powodują brzydki zapach. Jeżeli twoja pralka ładowana jest od frontu, zapewne możesz wyciągnąć dozownik. W każdym modelu robi się to w innym sposób. Przed wyjęciem dozownika, sprawdź w instrukcji swojej pralki jak to zrobić, aby nic nie uszkodzić. Gdy już wyciągniesz dozownik, umyj go pod bieżącą wodą. Czasami na górnej i dolnej ściance dozownika osadziła się wiele zanieczyszczeń, które są dosyć trudne do usunięcia. Takie zabrudzenia najprościej czyści się przy pomocy starej szczoteczki do zębów. Natomiast większe zanieczyszczenia możesz wytrzeć ścierką. Dozownik, jak i całą pralkę najlepiej wyczyścić wodą z dodatkiem specjalnego detergentu, bądź octu. Nie obawiaj się, że przy zastosowaniu octu twoje ubrania będą brzydko pachnieć. W wysokiej temperaturze prania jego zapach jest całkowicie neutralizowany.
Tylko regularne czyszczenie pralki przyniesie pożądane efekty. Po każdym praniu warto zostawiać otwarte drzwiczki, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza, w suchej pralce nie będzie osadzało się aż tyle zanieczyszczeń. Jeśli jednak pralka już się zepsuła i nie wiesz jak ją naprawić, sprawdź czy serwis Technikan.pl działa również w Twoim mieście.