Czy trzeba stosować chemię basenową?

Stosowanie środków do wody zapewnia utrzymanie basenu w czystości. Jeśli pozostawisz wodę bez „opieki” szybko zauważysz, że staje jest mętna, zielonkawa i mało komfortowa. To za sprawą szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów, takich jak grzyby, bakterie i glony. Aby się przed nimi ustrzec, musisz reagować, regularnie czyszcząc basen i stosując odpowiednią chemią basenową.

Środki regulujące poziom pH

Odczyn wody powinien być obojętny lub lekko zasadowy – wskazane wartości to 7,0-7,4 pH. Jak często badać ten poziom? Przynajmniej raz w tygodniu, a podczas upałów, a gdy basen jest intensywnie użytkowany – nawet codziennie. Możesz wybrać albo specjalny tester do badania pH wody w basenie lub zastosować specjalny elektryczny miernik. Niektóre z nowoczesnych przyrządów mogą wskazywać też poziom chloru, alkaliczność i twardość wody.

Dlaczego pH wody w basenie jest tak ważne? Bo gdy wskaźnik jest zarówno zbyt wysoki, jak i zbyt niski, może mieć wpływ na zdrowie kąpiących się dzieci. Swędzenie skóry i szczypiące oczy to niektóre nieprzyjemne objawy. Niewłaściwe pH wody obniża też działanie środków dezynfekujących. Poza tym kąpiel w mętnej wodzie nie będzie już tak przyjemna. Co zrobić, gdy poziom pH wody w basenie jest niewłaściwy? Zastosuj preparat pH minus, gdy wartość jest zbyt wysoka i pH plus, kiedy jest zbyt niska.

Chlor – zabójca bakterii i grzybów

Chlor jest środkiem dezynfekującym, który dba o higienę wody. Zabija mikroorganizmy, takie jak bakterie i grzyby – woda będzie czysta, klarowna, świeża i bez mętnych czy śliskich osadów. Dezynfekuje, stabilizuje florę i poprawia działanie urządzeń filtrujących. Możesz kupić chlor do basenu w tabletkach lub w granulacie. Kapsułki włożyć do specjalnego dozownika, natomiast granulat odmierzyć miarką i wsypać bezpośrednio do wody. Dostępny jest też chlor o przedłużonym działaniu, który stosuje się rzadziej niż jego zwykłe odpowiedniki.

Niektórzy obawiają się, że chlor może mieć działanie drażniące. To prawda, ale tylko wtedy, gdy jest niewłaściwie stosowany. Dlatego zawsze zapoznaj się instrukcją producenta wybranej chemii basenowej. Dezynfekcja basenu powinna rozpocząć się już przy okazji jego pierwszego napełniania. Ilość i częstotliwość stosowania chloru musi być dopasowana do wielkości zbiornika. Warto też sprawdzić, czy produkt posiada aktualne atesty potwierdzone przez Ministerstwo Zdrowia lub inne upoważnione instytucje.

Inne preparaty chemii basenowej – środki przeciw glonom i klaryfikatory

Głównym zadaniem środków przeciw glonom jest pozbywanie się alg, które lubią zagnieżdżać się w przydomowych basenach. Objawiają się śliskim i wyjątkowo nieprzyjemnym w dotyku nalotem na barierkach, ściankach i dnie niecki. Preparaty można stosować samodzielnie lub w połączeniu z innymi środkami do utrzymania basenu w czystości. Klaryfikatory i środki flokujące natomiast sprawią, że woda w basenie będzie krystalicznie czysta. Jak działają? Zespalają drobnoustroje i zabrudzenia w większe cząsteczki, które mogą być szybko wyłapane przez filtry.

No votes yet.
Please wait...