Doniczki samonawadniające to idealne rozwiązanie dla osób, które często wyjeżdżają, pozostawiając rośliny domowe bez opieki nawet na kilka tygodni. Sprawdzą się również w przypadku osób zapominalskich i zabieganych, które chcą mieć piękne, zielone rośliny w domu, a nie pamiętają o ich podlewaniu lub brakuje im na to czasu. Jak działają takie donice – o tym w poniższym artykule.

Drugie dno

Doniczka samonawadniająca składa się z naczynia zewnętrznego, pełniącego funkcję estetycznej osłonki oraz umieszczonego wewnątrz, wyjmowanego wkładu, wykonanego z tworzywa sztucznego wysokiej jakości. Roślina znajduje się w pojemniku wewnętrznym, wypełnionym tradycyjnie ziemią. Na jego dnie możemy umieścić także podłoże, np. keramzyt ogrodniczy, który dzięki swoim właściwościom, utrzymuje odpowiednią wilgotność i wspomaga napowietrzanie.

Pojemnik wewnętrzny wyposażony jest w specjalne wypustki – nóżki, dzięki którym pomiędzy nim, a doniczką tworzy się przestrzeń, do której spływa woda. Wlewamy ją przez specjalny aplikator, wyposażony we wskaźnik, dzięki któremu wiemy, ile wody należy użyć. Dzięki konstrukcji nawadniania woda jest równomiernie rozprowadzana z dna po całej doniczce, a roślina czerpie jej dokładnie tyle, ile potrzebuje. Do wody możemy dodać odpowiedniego nawozu, który dostarczy roślinie dobroczynne składniki odżywcze.

Donice samonawadniające mogą być stosowane zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz. Dzięki specjalnym otworom w dnie, mogą odprowadzać nadmiar wody, np. po obfitych opadach.

Wężykiem

Innym ciekawym systemem samonawadniania roślin doniczkowych jest system nawadniający IDOZ. O kilka słów na jego temat poprosiliśmy eksperta ze sklepu internetowego Sklep-Kwiecisty.pl, który posiada w swej ofercie m.in. nowoczesne systemy nawadniające:

– „Głównym atutem tego rozwiązania jest jego prostota. Wbijamy klin systemu IDOZ w podłoże w pobliżu korzeni rośliny i napełniamy go wodą. Dołączony do zestawu wężyk zanurzamy w pojemniku z wodą, który ustawiamy przy doniczce. Dla lepszego nawodnienia możemy ten pojemnik – np. słoik – postawić nieco wyżej niż wierzchołek klina nawadniającego. Dzięki działaniu grawitacji urządzenie będzie wówczas działało prawidłowo przez dłuższy czas. Klin wbity w ziemię poprzez wężyk pobiera niezbędną wodę i zapobiega wysuszeniu rośliny”.

Nie ma przy tym obawy o nadmierne nawodnienie gleby, ponieważ system IDOZ działa kapilarnie, tzn. nasącza glebę sposobem kroplowym.

Co zyskujemy, stosując doniczki samonawadniające? Nawadniamy nasze rośliny w wygodny sposób, a podczas dłuższych wyjazdów nie obawiamy się o ich przesuszenie – w doniczkach tego typu można je podlewać rzadziej, nawet co kilka tygodni. Doniczki samonawadniające pozwalają także zaoszczędzić do 50% wody. To dzięki temu, że woda dociera przez aplikator bezpośrednio w okolicę korzeni i nie paruje z jej powierzchni. Dzięki doniczkom z nawadnianiem kontrolujemy poziom wilgotności gleby tak, aby odpowiadał wszystkim roślinom, zarówno tym lubiącym wilgoć, jak i sukulentom.

No votes yet.
Please wait...