Zadaniem okien jest nie tylko zapewnienie odpowiedniej dawki naturalnego światła w pomieszczeniu. Okna coraz częściej stanowią również element dekoracyjny każdego wnętrza. Bez względu na swoją rolę często są zaciemniane. Nocą zaciemniamy okna żeby zapewnić spokojny sen, a podczas letnich upałów w celu ochrony wnętrza przed nadmiernym nasłonecznieniem.

W zależności zarówno od indywidualnych potrzeb jak również priorytetów estetycznych, istnieje wiele możliwości skutecznego zaciemnienia okien.

Klasyczne zasłony

Najbardziej popularnym już od stuleci sposobem na zaciemnienie okien jest zastosowanie klasycznych zasłon. W zależności od oczekiwanego efektu w sklepach dostępne są zarówno delikatne tkaniny zasłonowe o maksymalnej przepuszczalności promieni światła jak również ciężkie story, które po zasłonięciu gwarantują niemalże pełny mrok. Rozbudowany wachlarz wzornictwa pozwala bez problemu dopasować zasłony do aranżacji całego wnętrza. Kompozycja zachowania jednakowego wzornictwa zasłon z innymi tekstylnymi elementami takimi jak obrus czy poduchy na kanapie pozwala osiągnąć harmonijną całość aranżacyjną każdego pokoju. W wielu przypadkach zasłony ze względu na swoje walory estetyczne pełnią jedynie rolę dekoracyjną, a pomieszczenie zaciemniane jest przy zastosowaniu innych sposobów takich jak na przykład wykorzystanie rolet wewnętrznych i zewnętrznych, żaluzji czy refleksoli.

Rolety wewnętrzne

Znane już od stuleci rolety wewnętrzne wykonane są ze specjalnych tkanin pokrytych gumą bądź innego rodzaju powłoką, której właściwością jest nieprzepuszczalność światła. Odpowiednie ich zamontowanie gwarantuje uzyskanie pełnego zaciemnienia. Ze względu na zastosowanie w ich konstrukcji tkaniny dekoracyjnej podobnie jak zasłony mogą w ciekawy sposób dopełniać aranżację wnętrza, w którym znajdą zastosowanie. W zależności od indywidualnych oczekiwań dotyczących stopnia zaciemnienia na rynku dostępnych jest kilka modeli rolet.
Rolety plisowane dzięki zastosowaniu połączenia górnej części zaciemniającej z dolną w kolorze białym w zależności od aktualnych potrzeb mogą całkowicie zaciemniać pomieszczenie bądź wprowadzać do wnętrza światło rozproszone o dowolnie ustawionej intensywności. Tego rodzaju modele doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy, pełniących rolę sypialni, a nawet pokoi dziecinnych.
Dużym zainteresowaniem cieszą się również rolety rzymskie, których zastosowanie nie zapewnia całkowitego zaciemnienia wnętrza, wpuszczając do niego jedynie rozproszoną wiązkę światła.
Ciekawą propozycję stanowią rolety „dzień-noc”. Ich konstrukcja bazuje na zastosowaniu na przemian pasów przeźroczystych i zaciemniających, które w zależności od ustawienia wpuszczają światło bądź całkowicie blokują jego dostęp do pomieszczenia.

Żaluzje

Kolejnym sposobem na wewnętrzne zaciemnienie pomieszczenia jest zastosowanie żaluzji. Dzięki możliwości dowolnego ustawienia kąta lameli pozwalają na dowolne operowanie intensywnością zaciemnienia. Wykonane mogą być z aluminium, drewna, tworzywa sztucznego, a nawet ze skóry i bambusa.

Rolety zewnętrze

Rolety zewnętrze już jak sama nazwa wskazuje montuje się na zewnątrz pomieszczenia. Najczęściej znajdują zastosowanie w domkach jednorodzinnych, a ich zadanie nie ogranicza się jedynie do zaciemniania wnętrza pomieszczenia. Dodatkowo stanowią skuteczną izolację termiczną.

Refleksole

Refleksole to rodzaj rolet przeciwsłonecznych, które znajdują zastosowanie zarówno wewnątrz jak na zewnątrz pomieszczeń. Dzięki swojej konstrukcji zapewniają zachowanie stałej temperatury bez konieczności stosowania klimatyzacji podczas letnich upałów.

Tak bogaty i różnorodny wybór zaciemnienia pozwala bez problemu chronić każde pomieszczenie przed nadmiarem światła zarówno nocą jak i podczas największych upałów.

Artykuł przygotowany przez firmę Dopler producenta rolet zewnętrznych, żaluzji fasadowych i refleksoli.

No votes yet.
Please wait...