Energia elektryczna, to jeden z najbardziej potrzebnych zasobów na ziemi i dane zapotrzebowanie wzrasta z niewiarygodną prędkością. Duże zapotrzebowanie na energię przekłada się na duże zapotrzebowanie na surowiec, z którego jest ona wytwarzana. Jakie są źródła pozyskiwania energii? Jaki wpływ ma pozyskiwanie energii elektrycznej na stan ekologiczny naszego środowiska? Jest to tylko kilka pytań z dużej listy, których aktualność wzrasta z każdym dniem.

Węgiel, gaz i ropa a energia elektryczna

Węgiel, to główny surowiec z którego jest wytwarzana energia elektryczna, ale jak i każdy inny surowiec naturalny (przykładowo: gaz i ropa) jego ilość jest ograniczona. Przy obecnym wzroście zapotrzebowania na energię elektryczną, ze złóż węgla będziemy w stanie korzystać około dwustu lat. Co w porównaniu z gazem ziemnym i ropą naftową jest bardzo długim okresem, gdyż one się skończą jeszcze przed zakończeniem stulecia.
Oprócz ograniczonej ilości danych surowców, warto także wspomnieć jaki wpływ ich użycie w przemyśle ma na ekosystem. Zmiany klimatu, zanieczyszczenie powietrza, to tylko widoczne i najbardziej odczuwalne “objawy choroby planety” spowodowane codziennym spalaniem węgla, gazu ziemnego i ropy.

Odnawialne źródła energii elektrycznej w Polsce

Odnawialne źródła energii są jedynym rozwiązaniem, które zaopatruje nas w niezbędną ilość energii elektrycznej, a także pozytywnie wpływa na stan środowiska naturalnego. Do odnawialnych źródeł energii zaliczamy energię słońca, wiatru, ziemi, wody i biomasy.
W Polsce znaczny wzrost ilości ekologicznych elektrowni zaczął się w latach dziewięćdziesiątych, gdy na terenie całego kraju zaczęły się pojawiać elektrownie wiatrowe i wodne, ciepłownie geotermalne, a także ciepłownie i elektrownie, które są zasilane biogazem.

Energia elektryczna z wiatru

Wykorzystywanie wiatraków w ilościach przemysłowych dla uzyskania energii elektrycznej jest coraz częściej spotykane w Polsce. Konstrukcja i wysokość wiatraków pozwala na stabilną pracę i wytwarzanie energii przez cały rok. Ze zwiększeniem wysokości również zwiększa się prędkość wiatru, dlatego nawet jeśli przy ziemi nie odczuwamy podmuchów, na wysokości wirnika wiatr jest wystarczająco szybki aby wytwarzać prąd.
Nie mniej popularne są rozwiązania na “małą skalę”, czyli małe wiatraki domowe, które są montowane przy domach jednorodzinnych. W zależności od wybranego modelu, generator prądu wiatrowy może całkowicie pokrywać zapotrzebowanie domostwa na energię elektryczną lub zostać jego dodatkowym źródłem.

Hydroenergia

Energia wody, jest jednym z najczęściej stosowanych na świecie odnawialnych źródeł energii. Prosty sposób pozyskiwania energii elektrycznej jednak wiąże się z dużym kosztami. Natura, a w danym przypadku nurt rzeki, napędza siłownie wodne, a następnie zostaje zamieniona w prąd. Ze względu, iż do właściwego funkcjonowania elektrowni wodnej jest wymagana duża infrastruktura oraz zapory, to przekłada się na dużą powierzchnię danej elektrowni.

Energia słońca

Odmiennie od energii wodnej, energia słoneczna jest idealnym rozwiązaniem do użytku prywatnego. Obecnie, są ogólnodostępne do zakupu instalacje fotowoltaiczne oraz panele słonecznego, które z łatwością można zamontować na dachu domu, czy też na specjalnych stelażach do ściany domu, a nawet w ogródku.

Energia ziemi i biomasy

Energia ziemi dzieli się na dwa rodzaje: energia gejzerów i energia gorących skał. Jest często używana do bezpośredniego ogrzewania pomieszczeń lub do wytwarzania energii elektrycznej.
Energia biomasy, to inaczej zwany proces spalania dobrze znanych nam produktów jak drewno, słoma, etc.
Sprawdź ofertę eko-prądu Po Prostu Energia: https://poprostuenergia.pl/eko-oferta/

Rating: 3.0/5. From 1 vote.
Please wait...