Nawet w niewielkich miastach w Polsce znaleźć można setki stojaków na rowery. Znajdują się one pod sklepami, przy szkołach i uczelniach, na terenie zakładów pracy i pod biurowcami. Na dwóch kółkach poruszają się bowiem osoby w każdym wieku, a moda na jazdę na rowerze nie przemija.

Promocja zdrowego stylu życia

Miasta, stawiając stojaki na rowery, chcą zachęcać mieszkańców do korzystania z jednośladów. Jazda na rowerze poprawia kondycję fizyczną, zapewnia lepsze samopoczucie, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych. Dodatkowo korzystanie z tej formy przemieszczania się po mieście zapewnia niemałe oszczędności finansowe, związane z brakiem potrzeby kupowania paliwa do samochodu bądź biletów komunikacji miejskiej.

W miastach nie brakuje stojaków na rowery również z innego powodu. Większość dużych miast, jak Wrocław, Warszawa, Kraków czy Poznań, boryka się z problemem smogu oraz korków. Smog wbrew pozorom pojawia się nie tylko w okresie zimowym, ale także w letnim. Substancje znajdujące się w spalinach samochodów wchodzą w reakcje pod wpływem ciepła promieni słonecznych, co powoduje powstawanie smogu fotochemicznego. Jest on kolejnym powodem – po korkach na ulicach, dla którego miasta chcą zmniejszyć ruch samochodowy i zachęcić mieszkańców do korzystania z rowerów. Świadomość zagrożenia smogiem jest widoczna przede wszystkim u ludzi młodych, którzy masowo rezygnują z posiadania własnego auta i inwestują w kupno dobrego roweru.

Gdzie zostawić rower, czyli dylematy miejskich rowerzystów

Rowerzyści w Polsce zwykle narzekają na brak ścieżek rowerowych i wyznaczonych dla nich pasów na jezdniach, a także na niechęć kierowców samochodów. Rzadko zauważają jednocześnie pozytywne strony poruszania się po mieście na dwóch kółkach – jednym z takich aspektów są stojaki na rowery. Rowerzyści najczęściej nie doceniają, że znajdują się one niemalże wszędzie, a ich ilość jest wystarczająca nawet w okresie największego natężenia ruchu rowerowego. Jednoślad zaparkuje się znacznie łatwiej i szybciej niż samochód, dla którego trudno o miejsce parkingowe – zwłaszcza w centrum miasta, gdzie większość parkingów jest płatna.

Rowerzyści skupieni na narzekaniu często nie zauważają również, że stojaki na rowery mieszczą się tuż obok wejścia do galerii handlowej, sklepu czy biurowca, podczas gdy samochód zostawia się znacznie dalej od niego. Większość stojaków umożliwia bezpieczne zapięcie do nich zarówno rowerów MTB, jak i miejskich lub holenderek. Rowerem można też wjechać tam, gdzie jest to niemożliwe, jeśli jeździ się autem, a w razie potrzeby istnieje możliwość zejścia z roweru i przeprowadzenia go przez przejście dla pieszych czy przez zatłoczony chodnik. W wielu przypadkach umożliwia to zaoszczędzenie nawet kilkunastu czy kilkudziesięciu minut podczas przemieszczania się z jednej części miasta do drugiej.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Calus-p

No votes yet.
Please wait...