Podlewanie roślin deszczówką

Podlewanie jest jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Znaczenie ma jednak nie tylko częstotliwość i obfitość podlewania, ale także rodzaj używanej wody. Wielu ogrodników poleca deszczówkę. Sprawdź, jakie są zalety takiego rozwiązania!

Woda do podlewania roślin powinna spełnić kilka wymagań:

  • mieć temperaturę zbliżoną do pokojowej,
  • zawierać jak najmniej chloru, fluoru i innych uzdatniaczy,
  • być miękka (nie zawierać wapnia, magnezu, potasu).

Woda z kranu zazwyczaj wymaga zastosowania dodatkowych zabiegów, które usuną niepożądane substancje i sprawią, że będzie miała optymalną temperaturę. Z reguły należy ją zagotować i odstawić na kilka lub kilkanaście godzin. Okazuje się, że deszczówka nie tylko nie wymaga działań tego typu, ale także posiada kilka dodatkowych zalet. Specjaliści z firmy Ziemovit podpowiadają, dlaczego warto podlewać rośliny doniczkowe i ogrodowe deszczówką.

Deszczówka do podlewania roślin – w trosce o środowisko

Wykorzystanie deszczówki to bardzo ekologiczne rozwiązanie – umożliwia obniżenie zużycia wody wodociągowej. Deszczówka jest również w pełni darmowa, co pozwala zmniejszyć wymiar opłat za pobór wody.

Deszczówkę w ogrodzie można bowiem zbierać wprost z dachu (o ile nie jest pokryty papą lub eternitem), umieszczając pod rynną beczkę lub inny zbiornik. Należy pamiętać jedynie, by pojemnik nie był wykonany z metalu, ponieważ deszczówka ma kwaśny odczyn, który powoduje korozję. Dobrym, ale bardziej kosztownym rozwiązaniem jest również instalacja systemu zbierania wody opadowej w podziemnym zbiorniku.

Korzystny skład i pożądane właściwości

Deszczówka ma najlepszy dla roślin odczyn pH oraz jest bogata w składniki odżywcze. Nie zawiera jednocześnie substancji szkodliwych (takich jak chlor i fluor), dodawanych do wody z kranu po to, aby pozbyć się różnego rodzaju bakterii. Co więcej – deszczówka jest dobrze napowietrzona i miękka, a jej temperatura praktycznie nie różni się od temperatury otoczenia. Dzięki temu rośliny lepiej ją przyswajają.

PRZECZYTAJ  Cięcie plexi – czy da się samemu?

Wszystko to sprawia, że woda opadowa okazuje się najkorzystniejsza do podlewania roślin i sprawdza się lepiej niż woda wodociągowa.

No votes yet.
Please wait...

Jeden komentarz

  1. Świetny wpis. Skuteczne systemy nawadniania, dostarczające deszczówkę do naszych roślin to idealne rozwiązanie. Polecam podlewanie pl Tam znajdziecie idealne rozwiązania dostosowane do potrzeb indywidualnych każdego miłośnika zieleni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *