Stanowi on składnik wielu materiałów budowlanych powszechnie wykorzystywanych w pracach wykończeniowych, a także do tworzenia różnych elementów dekoracyjnych. Materiałami powstającymi między innymi z cementu jest beton architektoniczny i płyta cementowa.

Beton architektoniczny

Beton architektoniczny powstaje na bazie takich samych składników co powszechnie wykorzystywany beton, czyli cementu, kruszywa i piasku. Z tą różnicą, że do jego produkcji wykorzystuje się cement hutniczy, który nadaje jasny i dość jednolity kolor. Znaczenie ma także użyte kruszywo, które w tym wypadku powinno być okrągłe lub w kształcie foremnym.

Co można „wyczarować” z betonu architektonicznego?

Zapewne większość z nas nie zdaje sobie sprawy z możliwości jakie posiada beton architektoniczny. Kojarzony przede wszystkim z możliwością wykorzystania, jako okładzina ścienna i sufitowa, ma o wiele więcej zastosowań.

A mianowicie jest coraz częściej wykorzystywany do tworzenia takich przedmiotów jak: doniczki do kwiatów, świeczniki czy dekoracyjne litery ustawiane na szafkach. A jeśli chodzi o elementy umeblowania to może posłużyć jako obudowa wanny, zlewozmywaka, umywalki lub jako blat kuchenny. Doskonale sprawdzi się także w łazienkach zamiast płytek ceramicznych. Z powodzeniem stosuje się go także w mniejszych elementach dekoracyjnych, barierki schodów, regały, komody i fotele.

Płyta cementowa

Pod pojęciem płyty cementowej, kryje się płyta cementowo-włóknista, wiórowo-cementowa i włóknisto-cementowa. Przykładowo, płyta wiórowo-cementowa powstaje na bazie drewna oraz cementu, gdzie proporcje kształtują się następująco: drewno 58%, cement 20%, woda 9%, tolerowane przez środowisko materiały mineralizujące 3%, powietrze 10%.

Do czego wykorzystywana jest płyta cementowa?

Wykorzystywana jest ona przede wszystkim do konstrukcji ognioodpornych, okładzin wewnętrznych, podłóg w warsztatach czy w budownictwie szkieletowym.

No votes yet.
Please wait...