Cement, składnik materiałów budowlanych

Cement jest materiałem powszechnie wykorzystywanym we współczesnym budownictwie. Nie byłoby przesadne stwierdzenie, że większość inwestycji nie mogłaby powstać bez zastosowania tego spoiwa.

Stanowi on składnik wielu materiałów budowlanych powszechnie wykorzystywanych w pracach wykończeniowych, a także do tworzenia różnych elementów dekoracyjnych. Materiałami powstającymi między innymi z cementu jest beton architektoniczny i płyta cementowa.

Beton architektoniczny

Beton architektoniczny powstaje na bazie takich samych składników co powszechnie wykorzystywany beton, czyli cementu, kruszywa i piasku. Z tą różnicą, że do jego produkcji wykorzystuje się cement hutniczy, który nadaje jasny i dość jednolity kolor. Znaczenie ma także użyte kruszywo, które w tym wypadku powinno być okrągłe lub w kształcie foremnym.

Co można „wyczarować” z betonu architektonicznego?

Zapewne większość z nas nie zdaje sobie sprawy z możliwości jakie posiada beton architektoniczny. Kojarzony przede wszystkim z możliwością wykorzystania, jako okładzina ścienna i sufitowa, ma o wiele więcej zastosowań.

A mianowicie jest coraz częściej wykorzystywany do tworzenia takich przedmiotów jak: doniczki do kwiatów, świeczniki czy dekoracyjne litery ustawiane na szafkach. A jeśli chodzi o elementy umeblowania to może posłużyć jako obudowa wanny, zlewozmywaka, umywalki lub jako blat kuchenny. Doskonale sprawdzi się także w łazienkach zamiast płytek ceramicznych. Z powodzeniem stosuje się go także w mniejszych elementach dekoracyjnych, barierki schodów, regały, komody i fotele.

Płyta cementowa

Pod pojęciem płyty cementowej, kryje się płyta cementowo-włóknista, wiórowo-cementowa i włóknisto-cementowa. Przykładowo, płyta wiórowo-cementowa powstaje na bazie drewna oraz cementu, gdzie proporcje kształtują się następująco: drewno 58%, cement 20%, woda 9%, tolerowane przez środowisko materiały mineralizujące 3%, powietrze 10%.

Do czego wykorzystywana jest płyta cementowa?

Wykorzystywana jest ona przede wszystkim do konstrukcji ognioodpornych, okładzin wewnętrznych, podłóg w warsztatach czy w budownictwie szkieletowym.

No votes yet.
Please wait...

Jeden komentarz

  1. Uwielbiam wnętrza wykończone betonem architektonicznym! Jakoś w przyszłym roku będę robił remont, to sam nie omieszkam sobie takie zrobić ;). Warto tylko też pamiętać, żeby właśnie zwracać uwagę na cement, z którego jest zrobiony. Mamy na rynku i prawdziwy cement i wyroby cementopodobne, które powodują znaczne obniżenie jakości betonu (szybsze pękanie etc.). Dlatego warto o to zadbać przy wyborze 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *