Chcesz być eko? Wypróbuj ogrzewanie gazowe!

Zanieczyszczenia gleby, wód i atmosfery oraz zmiany klimatyczny – degradacja środowiska naturalnego postępuje w zastraszającym tempie. Nic dziwnego, że coraz więcej słyszy się o skutecznych metodach jej przeciwdziałania. Każdy może dokonywać wyboru, który będzie hamował niszczenie natury. Jednym z takich ekologicznych rozwiązań jest wykorzystywanie gazu ziemnego do ogrzewania domów.

Gaz ziemny – ekologiczne paliwo

Pomimo tego, że gaz ziemny w Polsce bardzo często kojarzony jest wyłącznie z konfliktami i groźbami odcięcia ze strony Rosji, to stanowi on realną szansą na przeciwdziałanie katastrofie ekologicznej. Na tle najczęściej wykorzystywanych paliw tj. węgla czy oleju opałowego jest on o wiele bardziej przyjazny środowisku naturalnemu.

Gaz ziemny w swoim składzie obejmuje prawie w 100 procentach metan i obojętny azot, a więc nie znajduje się w nim siarka, a także metale ciężkie, takie jak np. ołów czy rtęć. W związku z tym w procesie spalania nie dochodzi do wytworzenia się pyłów, dwutlenku siarki oraz stałych odpadów spalania np. sadzy i popiołu. Co więcej, gaz ziemny emituje o wiele mniej tlenku azotu, tlenku węgla, jak również dwutlenku węgla – głównego sprawcy tzw. efektu cieplarnianego.

Decydując się na budowę lub przebudowę domu, warto pomyśleć o doprowadzeniu ogrzewania gazowego, które nie tylko będzie służyć naszej planecie, ale wiąże się dodatkowo z dużym komfortem i oszczędnością dla kieszeni.

Ile kosztuje gaz ziemny? I kto go dostarcza?

Względy ekologiczne są współcześnie bardzo istotne – mimo to dla wielu osób inną, ważną kwestią jest odpowiedź na pytanie: ile kosztuje gaz ziemny dla ogrzania domu? W zależności od dostarczyciela cena waha się między 1,2 zł-1,3 zł/m3. Jak widać w porównaniu np. z olejem opałowym lub gazem płynnym jest to, pod względem finansowym, zdecydowanie korzystniejsza opcja.

Ciężko ogólnie oszacować, ile gazu ziemnego jest potrzebne do ogrzania domu. Wpływają na to różne czynniki: powierzchnia, poziom izolacji budynku czy ogólne warunki wewnątrz niego. Jednak nawet w trakcie mroźnej zimy nie jest to niepokojąco wysoka ilość, zwłaszcza jeśli wybierzemy dostawcę, oferującego gaz ziemny w najlepszej cenie.

Zwolennicy ogrzewania domu węglem będą argumentować swoją decyzję niższą ceną. Pomijając aspekty ekologiczne, należy mieć na uwadze, iż latem muszą oni doliczyć do ogólnego rachunku koszty związane z podgrzewaniem wody. Po drugie korzystanie z ogrzewania gazowego wiąże się z dużym komfortem, wynikającym z automatycznych i prostych w regulacji systemów spalania.

PRZECZYTAJ  Eukaliptus w doniczce - jak go uprawiać i pielęgnować?

Oczywiście ogrzewanie domu za pomocą gazu jest możliwe, jeśli w pobliżu znajduje się sieć gazowa, do której można się podłączyć. Kto więc dostarcza gaz ziemny? Obecnie w Polsce zajmuje się tym kilkadziesiąt sprzedawców, oferujących swoje usługi na coraz szerszym obszarze. Ogrzewanie gazem ziemnym to również doskonała opcja dla firm i instytucji, które stawiają na ekologiczne i oszczędne rozwiązania.

Wśród licznych ofert dostarczycieli gazu, warto wybrać tę, która odznacza się przystępną ceną, elastycznymi rozwiązaniami dla klientów, a także zapewnia doradztwo w zakresie ogrzewania. Wybór gazu ziemnego to z pewnością skuteczny sposób walki z degradacją środowiska, a przy tym komfortowe i oszczędne źródła ciepła w rozmaitych budynkach: domach, firmach czy instytucjach.

No votes yet.
Please wait...

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *