Gotowanie wody na kawę czy herbatę to czynność, którą każdy z nas wykonuje przeważnie kilka razy dziennie. Dlatego czajnik stanowi sprzęt niezbędny w każdej kuchni. Podczas zakupu pojawia się pytanie: czajnik elektryczny czy na gaz? Które rozwiązanie warto wybrać?

Dla wielu osób sposób gotowania wody nie ma znaczenia, ponieważ liczy się efekt końcowy, tj. możliwość zaparzenia kawy czy herbaty. Okazuje się jednak, że obydwa rodzaje czajników wiele dzieli: począwszy od szybkości gotowania wody, poprzez design, a skończywszy na kosztach. Dlatego nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o wybór czajnika – każda opcja ma swoje wady i zalety.

Koszty zakupu

Dokonując decyzji o zakupie, warto wziąć pod uwagę koszty sprzętu. Tutaj ceny kształtują się dość podobnie – zarówno czajnik elektryczny, jak i gazowy może kosztować nawet kilkaset złotych lub mniej. Wszystko zależy od producenta czy materiału wykonania.

Design

Już dawno minęły czasy, kiedy czajniki nie przykuwały uwagi swoim wyglądem. Jako że miały spełniać wyłącznie funkcję praktyczną, prezentowały się pospolicie. Obecnie wybór jest znacznie szerszy, a niektóre czajniki wyróżniają się bardzo oryginalnym designem.

O ile większość czajników na gaz występuje w klasycznej wersji, tak niejeden czajnik elektryczny zaskakuje swoim wyglądem. Chociaż dominują przede wszystkim nowoczesne formy, niektórzy producenci oferują modele nawiązujące do czajników w stylu retro.

Czas gotowania wody

Wybierając czajnik elektryczny, można spodziewać się, że czas oczekiwania na zagotowanie wody będzie nawet dwukrotnie krótszy w porównaniu z gotowaniem na gazie.

Jeżeli jesteś osobą, która nie lubi długo czekać na aromatyczną kawę czy gorący kubek herbaty, model elektryczny będzie lepszym rozwiązaniem. Jeśli natomiast jesteś w stanie poczekać niemal cztery minuty na wrzątek, możesz zdecydować się na czajnik gazowy.

Koszty eksploatacji

Porównując czajnik gazowy z elektrycznym, warto wziąć pod uwagę również koszty eksploatacji. Wyliczenia jednoznacznie wskazują, że zagotowanie wody na gazie może być niemal trzykrotnie tańsze w porównaniu z gotowaniem wody w czajniku elektrycznym.

Należy jednak mieć świadomość, że koszty gotowania wody w obu przypadkach to zaledwie 1-2 grosze.

Czajnik elektryczny daje więcej możliwości

Niektóre modele czajników elektrycznych pozwalają na podgrzanie wody do konkretnej temperatury, np. 70oC zamiast do 100oC. Możliwość samodzielnego regulowania temperatury sprawdza się w wielu przypadkach, np. gdy trzeba podgrzać wodę w celu przygotowania mleka modyfikowanego dla niemowlaka czy podgrzać obiad w kąpieli wodnej.

Ponadto model elektryczny może posiadać funkcję utrzymywania ustalonej temperatury przez konkretny czas, np. 30 minut. Taka opcja sprawdza się wówczas, gdy robisz herbatę i wiesz, że za 5 minut kolejna osoba będzie chciała skorzystać z gorącej wody. Oznacza to większą oszczędność prądu.

Wybór czajnika to najczęściej decyzja pomiędzy wygodą i krótszym czasem oczekiwania na zagotowanie wody a niższymi kosztami uzyskania wrzątku. Należy zatem zdecydować samodzielnie, biorąc pod uwagę także warunki mieszkaniowe – jeżeli w mieszkaniu nie ma instalacji gazowej, wówczas wybór może być tylko jeden.

Rating: 1.0/5. From 1 vote.
Please wait...