Nikomu nie trzeba mówić, że dobry sprzęt audio jest absolutnie niezbędny do tego, aby móc cieszyć się wyjątkowymi doznaniami w czasie słuchania muzyki czy oglądania filmów. Obecnie na rynku możemy spotkać się z ogromnym wyborem takiego sprzętu; wielka liczba producentów i dostępnych modeli sprawia, że każdy może znaleźć tu coś dla siebie. Czy jednak kupienie najdroższego sprzętu zapewni nam najlepszą jakość? Niestety, w większości przypadków tak nie jest.

Jeśli ktoś zatem nie chce tracić wielkich pieniędzy na coś, co i tak nie spełni jego oczekiwań, to powinien zainteresować się tą kwestią nieco bliżej. Trzeba dokładniej poznać poszczególne elementy takiego sprzętu, aby wiedzieć, z czego można zbudować potężny i dający prawdziwą radość zestaw audio. Jest to bardzo ważne, bowiem czasami jeden element całego zestawu o nieco gorszej jakości potrafi całkowicie popsuć efekt i sprawić, że słuchanie muzyki na czymś takim nie będzie niczym przyjemnym. Ogromne znaczenie mają również warunki, w których będziemy korzystać z tego sprzętu. Jeśli nie przygotujemy do tego odpowiedniego pomieszczenia i nie rozstawimy wszystkich urządzeń we właściwy sposób, to nawet sprzęt z najwyższej półki nie spełni swojej roli. Zacznijmy od początku.

Sprzęt hi-end – ustal, czego potrzebujesz

Przy tak ogromnym wyborze sprzętu audio, jaki panuje obecnie na rynku absolutnie każdy może znaleźć coś, co w stu procentach dopasuje się do jego potrzeb. Trzeba jednak dokładnie ustalić, jak w ogóle owe potrzeby wyglądają w naszym wypadku. Nie każdemu niezbędny jest przecież zaawansowany sprzęt hi–end z najwyższej półki; warto mieć świadomość, że coś takiego może stanowić wydatek rzędu nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Nautilus baner

Sklep ze sprzętem audio – Nautilus Warszawa

Większość ludzi szuka eksperckiego sprzętu do domowego, dość standardowego użytku, chociaż nie ma tak ogromnych wymagań jak profesjonaliści. Specjaliści potrafią rozpoznać najdrobniejsze różnice w jakości dźwięku i zależy im na tym, aby zestaw był dopasowany do ich gustu w nawet najmniejszym calu.

Jeśli szukamy czegoś, co pozwoli nam na cieszenie się dobrą jakością dźwięku w czasie oglądania filmów lub zwykłego, „domowego” słuchania muzyki, to dobrą propozycją może być kino domowe. Jest to zestaw, który przy odpowiednim rozstawieniu może dać nam wrażenie seansu w sali kinowej. Standardowy zestaw kina domowego składa się zazwyczaj z kilku głośników (najczęściej w konfiguracji 5.1, ale wybór jest tu znacznie większy) oraz amplitunera. Zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim uniwersalność, bowiem kino domowe sprawdzi się zarówno do oglądania filmów, jak i słuchania muzyki. Jeśli ktoś jednak nie jest kinomanem i nie zależy mu na tak dobrych wrażeniach przy oglądaniu filmów, ale jednocześnie chce słuchać muzyki przy najwyższej jakości dźwięku, to powinien zdecydować się na dwukanałowe stereo. Taki zestaw jest co prawda mniej rozbudowany, ale zapewnia nam wszystko, czego potrzebujemy do słuchania muzyki. Przede wszystkim większość współczesnych nagrań muzycznych – również tych pochodzących sprzed kilku dekad – została nagrana właśnie w technologii dwukanałowej. Oznacza to, że zestaw stereo w zupełności wystarczy nam, aby móc wychwytywać najdrobniejsze nawet szczegóły z dźwięku. Mniejsza liczba elementów takiego zestawu stereo sprawia, że za takie same pieniądze kupimy w tym przypadku coś znacznie lepszego, niż przy zakupie całego kina domowego.

Jaki sprzęt audio wybrać?

Wybierając sprzęt audio trzeba jasno ustalić nie tylko swoje potrzeby, ale również możliwości – zarówno jeśli chodzi o budżet, jakim dysponujemy jak też o to, w jakim pomieszczeniu będziemy z takiego sprzętu korzystać. Ta druga kwestia jest bardzo ważna szczególnie w przypadku kina domowego, bowiem jeśli nie mamy dostatecznie wiele miejsca na właściwe rozstawienie całego zestawu głośników, to możemy nie uzyskać zadowalających nas efektów.

Kino domowe – głośniki

Zacznijmy od głośników przednich. Najlepiej jest je ustawić po bokach telewizora pod kątem – w taki sposób, aby nie były skierowane bezpośrednio na siebie – dźwięk będzie wówczas zniekształcony. To samo dotyczy głośników surround, które ustawiamy po obu stronach za miejscem, w którym siedzimy w czasie oglądania filmów. Ustawienie tych dwóch par głośników idealnie po bokach jest bardzo ważne, bowiem jedynie dzięki temu uzyskamy ciekawy efekt dźwięku przestrzennego. Głośnik centralny najlepiej ustawić naprzeciwko miejsca, w którym siedzimy. Subwoofer to z kolei głośnik, który emituje jedynie dźwięki o niskich częstotliwościach, czyli basy. Jego ustawienie jest sprawą dość indywidualną, bowiem trudno wskazać tu jedno, uniwersalne rozwiązanie. Najczęściej stawia się go naprzeciwko miejsca w którym siedzimy, ale wszystko zależy od danego pomieszczenia oraz subiektywnych wrażeń użytkownika.

głośniki

Sklep audio

Taki zakup może stanowić niemały wydatek, zatem nie powinniśmy podejmować tu zbyt pochopnych decyzji. Na samym początku trzeba znaleźć dobry sklep audio. Powinien on z jednej strony zapewnić nam wystarczająco szeroką ofertę produktów, a z drugiej – profesjonalną obsługę i pracowników, którzy będą w stanie udzielić nam fachowych porad.

Więcej informacji na oficjalnej stronie firmy Nautilus.

No votes yet.
Please wait...