Sporych wymiarów zbiornik na gaz płynny nie należy raczej do zbyt atrakcyjnych ozdób ogrodu. Jeżeli wobec tego chcesz zdecydować się na jego montaż, warto odpowiednio dobrać jego lokalizację i zadbać o to, aby zamaskować go tak, by nie przesłaniał piękna zieleni w okolicy.
Gaz płynny LPG jest dzisiaj coraz popularniejszym sposobem na ogrzewanie domów jednorodzinnych i podgrzewanie wody użytkowej. Doskonale sprawdza się wtedy, gdy nie ma możliwości skorzystania z podłączenia domu do sieci dystrybucyjnej gazu ziemnego. Jest wysokowydajnym, ekologicznym źródłem ciepła, dzięki któremu można tworzyć komfortowe, bezobsługowe instalacje. Dodatkowo wtedy, gdy chodzi o gaz propan-butan, cena tego rodzaju medium także nie jest bardzo wysoka.
Zbiornik naziemny czy podziemny?
Do zasilania kotła gazowego potrzeba sporej ilości gazu, dlatego także wykorzystuje się wtedy najczęściej zbiorniki o pojemności 2700 litrów. Mogą być one zamontowane zarówno podziemnie, jak i naziemnie. Na dużej działce zwykle nie ma problemu z ich zamaskowaniem, z kolei problemy mogą zacząć się w przypadku działek mniejszych, na które polecane są zbiorniki podziemne, które można w większości przykryć ziemią, dlatego też widoczna jest wtedy tylko pokrywa studzienki rewizyjnej.
Gdy jednak zamontowanie zbiornika podziemnego nie jest możliwe, jest to także droższe rozwiązanie, wówczas wykorzystuje się zbiorniki naziemne, które nie wyglądają jednak zbyt estetycznie. Można wobec tego wykorzystać żywopłot, pergolę, kwiaty lub innego rodzaju rośliny, by osłonić go przed wzrokiem innych.
Pamiętaj o granicach
Przy doborze odpowiedniego rodzaju zbiornika potrzeba również pamiętać o odpowiednich granicach, ponieważ zbiornik nie powinien być położony zbyt blisko budynków, granic działki oraz studzienek lub wpustów kanalizacyjnych, ponieważ mógłby zbierać się w nich ulatniający się gaz.
Granice dotyczą również zieleni – specjaliści zalecają wobec tego, aby obsadzić zbiornik tylko z dwóch stron z odległości około 1-1,5 metra, aby zapewnić do niego swobodny dostęp.