Jak ogrzewają Polacy?

Polacy generalnie wydają się być zainteresowani ekologicznymi sposobami na ogrzewanie gospodarstw, jednakże nadal przy kupnie kierują się głównie jego ceną.

Tak przynajmniej wynika z raportu, który został opracowany przez Oferteo.pl. Wygląda na to, że jako naród jesteśmy nadal zbyt mało wyedukowani, jeżeli chodzi o pozyskiwanie ekologicznej energii.

Jeżeli wierzyć badaniom, to najczęściej wyszukiwanym paliwem jest ekogroszek. Zainteresowanie paliwem tego typu zadeklarowało 42% ankietowanych. Drzewnym pelletem było zainteresowanych 22% badanych osób, zaś po 10% deklarowało zainteresowanie takimi opałami, jak węgiel kamienny oraz drewno. Zaledwie 9% ankietowanych przyznało się do korzystania z drewna kominkowego.

W kwestii preferowanego sposobu ogrzewania domu, najczęstszą odpowiedzią były pompy ciepła. Są to urządzenia, które wykorzystuje się do ogrzewania pomieszczeń, ale również do podgrzewania wody. Ich wygląd przypomina nieco lodówkę, zaś sam mechanizm działania opiera się na przemianom termodynamicznym, dzięki którym mogą przekazywać ciepło z dolnego źródła do górnego.

Ogrzewanie gazowe znalazło zainteresowanie wśród 24% ankietowanych, zaś opał typu węgiel lub miał węglowy wybrało 20% badanych. Ogrzewanie siecią miejską cieszy się popularnością w wysokości 19%, zaś najmniej badanych wybrało ogrzewanie elektryczne – jedynie 3%.

Z powyższych danych widać doskonale, że nadal najważniejszym czynnikiem wpływającym na decyzję odnośnie wyboru opału, jest cena. Zaraz po niej znajduje się ewentualny wpływ stosowania danego opału na środowisko. Dopiero na samym końcu przychodzą inne kwestie, jak chociażby dostawa i przechowywanie danego rodzaju opału.

Niestety, z badania wynika również inny wniosek – spora część badanych osób nie posiada wystarczającej wiedzy odnośnie ekologicznych sposobów ogrzewania. W obecnych czasach, kiedy staramy się walczyć z wszechobecnym smogiem, takie braki w edukacji są bardzo niepokojące. Niemniej jednak, większość ankietowanych przyznała, że byłaby w stanie zapłacić nieco więcej za opał, jeżeli miałby się on przyczynić do ochrony środowiska. Takie zapewnienia bardzo dobrze rokują, jednakże musimy nieco więcej uwagi poświęcić edukacji w tym kierunku.

No votes yet.
Please wait...

2 komentarze

  1. Przez nieszczelne okna i drzwi ucieka najwięcej ciepła, dlatego należy zadbać o ich szczelność. Drzwi i okna do budynków pasywnych i jakość oraz montaż sprzyjają zachowaniu wysokiej szczelności, co przekłada się na spore oszczędności.

    • Jakość ekogroszku jest ważna, jednak równie ważny jest sposób palenia w kotle i odpowiednie ustawienia pieca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *