Jak zaplanować gniazdka, odpływy i oświetlenie w mieszkaniu

Odebraliśmy klucze, otwieramy drzwi do „Naszego mieszkania” i co? Przytłaczający widok otaczających nas białych ścian i betonowej podłogi..

Teraz zaczyna się naprawdę ważna rzecz .. planowanie instalacji.

Nie jestem w stanie sobie wyobrazić, że ktoś da radę wygodnie funkcjonować w mieszkaniu, w którym nie zrobił ani jednej przeróbki instalacji w stosunku do projektu architekta. Po prostu nie ma możliwości ustawić kuchni lub łazienki na standardowym rozkładnie gniazdek i odpływów.

Przyłącza wody - łazienka

 

Zdarzało się, że próbowaliśmy z żoną rozmieścić sobie meble w kuchni i łazience na rzucie mieszkania, a potem przychodziliśmy do mieszkania i okazywało się, że „tu się nie da, bo odpływ jest za zmywarką”, „tu nie zamontujemy prysznica, bo akurat grzejnik wypada w tym miejscu”..

Ile razy pytałem siebie w myślach „kto to projektował ?!”, a zapytany instalator, który przyszedł dokonać przeróbek podsumował: „Panie, papier jest cierpliwy”..

 

 

 

 

 

Ale wróćmy do rzeczy..

Najlepiej to mieć projekt wykończenia całego mieszkania; łącznie z łazienką, kuchnią, meblami, itp. Wtedy spokojnie możemy pomyśleć gdzie powinniśmy mieć dodatkowe gniazdko, a gdzie dopływ wody.

W naszym przypadku było nieco inaczej.. Otóż nie mieliśmy żadnego projektu wnętrza, bo poniekąd podyktowane było to środkami na wykończenie mieszkania. Z pomysłem na wnętrze też nie wyglądaliśmy zbyt dobrze, gdyż jako umysły ścisłe mamy chyba zbyt małą wyobraźnię przestrzenną 😉

Z pewniaków mieliśmy projekt kuchni, który wykonali nam projektanci z firmy meblarskiej Gawin oraz projekt łazienki, który wykonał nam projektant z Leroy Merlin.

To była nasza baza..

Dzięki obu projektom zmieniliśmy praktycznie całkowicie układ gniazdek w pomieszczeniach, a także dopływy i odpływy wody. Było to koniecznie, żeby udało się rozmieścić meble w kuchni, a tym samym dobrać odpowiednią liczbę gniazdek nad blatem, chociażby, żeby podłączyć mikser, czy czajnik. W łazience z kolei przenieśliśmy grzejnik, co umożliwiło nam zamontowanie wanny z prysznicem, a także przekuliśmy odpływy ścieków, co pozwoliło na zamontowanie stelaża do wc podtynkowego, przekuliśmy gniazdka nad umywalką i oświetlenie, dzięki czemu mamy ogromne lustro.

PRZECZYTAJ  Jak przeprowadzić renowację i impregnację dachu?

 

Zestaw podtynkowy do WC

Ponadto dodaliśmy gniazdko w korytarzu, które pozwala na podłączenie odkurzacza i odkurzenie całego mieszkania bez przełączania się między kontaktami (Polecam!).

Podsumowując:

  • jeśli jesteś w stanie, zaplanuj układ mieszkania i mebli przed rozpoczęciem prac
  • pamiętaj o:
    • gniazdka nad blatem w kuchni – umieść tyle, ile będzie potrzeba i w najwygodniejszych miejscach
    • podłączenie do prądu okapu i oświetlenia blatu (np. listwy LED)
    • odpływy i dopływy wody nie mogą być za zmywarką, jeśli układ mebli tego wymaga – przekuj instalację
    • gniazdka w korytarzu – chociażby dla odkurzacza
    • odpływy i gniazdka w łazience – od ich rozmieszczenia zależy, czy uda się wdrożyć „wymarzony projekt”
    • oświetlenie – np. lampa nad stołem
    • gniazdka w sypialni – u nas po 2 z każdej strony łózka; z reguły podpięte są tam lampki nocne i ładowarki do komórek 😉
    • pozostałe instalacje wymagające ukrycia kabli – przewody do oświetlenia, rolety elektryczne, przewody RTV
    • wszystkie niespotykane rozwiązania również mogą wymagać dodatkowych przeróbek

Uwaga!

Wszystkie zmiany w instalacjach muszą być wykonane przed podjęciem jakichkolwiek pracy tynkarskich, malarskich, płytkarskich, itp.

Przy przekuwaniu instalacji (szczególnie elektrycznych) warto robić zdjęcia po rozkuciu, wtedy na przyszłość będzie wiadomo jak biegną kable.

Przenoszenie gniazdek

Z reguły deweloper zastrzega, że wszystkie takie prace wykonujesz na własne ryzyko, więc trzeba uważać, żeby nie zalać sąsiada lub nie „wystrzelić” korków w całym bloku.

 

Najprawdopodobniej mimo starannego planowania i tak o czymś zapomnicie. W naszym przypadku była to lampa nad stołem, ale zrekompensowaliśmy sobie doświetlenie stołu kierunkową lampą w aneksie kuchennym.

Życzę powodzenia 😉

 

No votes yet.
Please wait...

3 komentarze

  1. My po kilku miesiącach mieszkania wiemy już, że mamy stanowczo za mało gniazdek w kuchni i salonie- nie udaje mi się podłączyć wszystkiego sprzętu. Musiałam dokupić rozgałęźniki. Załuję bo kupiliśmy dobre i tanie gniazdka od Ospela i mogliśmy spokojnie te kilka więcej kupić bez bankructwa

    • Z tego co pamiętam, to nam właśnie ktoś podpowiedział, że dodatkowe gniazdka by się przydały, bo sami nie wpadlibyśmy na ten pomysł. Przy wykańczaniu / urządzaniu pierwszego mieszkania nie sposób wszystkiego wiedzieć, a deweloperzy z reguły brną w minimalistyczną wersję 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *