Jaki blender wybrać?

Blender jest jednym z tych urządzeń AGD bez którego nie sposób się obejść w kuchni. Możemy dzięki niemu przygotować sałatki, kremy do ciast, koktajle, smoothie, desery i wiele innych potraw i dodatków do nich. Jaki zatem blender wybrać? Spróbujemy Wam pomóc na naszym przykładzie.

Blender ręczny czy kielichowy?

Blendery ręczne są niewielkie, a przez to lekkie, bardzo wygodne w użyciu i łatwe w czyszczeniu. Niewątpliwą ich zaletą jest możliwość blendowania bezpośrednio w naczyniu. Z uwagi na swoją konstrukcję, najlepiej sprawdzi się on w blendowaniu zup i past. W zależności od mocy urządzenia, możemy posiekać warzywa, ale również zmielić orzechy, kawę czy nawet kruszyć lód.

Blender kielichowy jest większy, ale o wiele stabilniejszy i przeważnie mocniejszy od ręcznego. Wyposażony w dzbanek nierzadko słusznych rozmiarów, idealnie nada się do przygotowania koktajlu dla całej rodziny, lub przygotujemy drinka dla kilku osób. Silnik takiego urządzenia może sięgać nawet 2000W, a pojemność dzbanka do 2l. Z powodzeniem kruszy lód, a przygotowane w nim smoothie czy koktajle są gładkie i zdecydowanie lepiej zmiksowane niż w przypadku blendera ręcznego.

Tutaj należy wspomnieć o blenderach przeważnie oznaczonych jako „Nutri Blender”, czyli odmiana blendera kielichowego, gdzie kielich jest znacznie mniejszy, np. 0.4l i stanowi on zarazem kubek, który można zakręcić i zabrać ze sobą. Takie blendery często są wykorzystywane przez osoby uprawiające sport do przygotowywania odżywczych shake’ów, itp.

Czym się kierować przy wyborze blendera?

1. Rodzaje blenderów

Do czego tak naprawdę potrzebujesz blendera?

  • jeśli zamierzasz od czasu do czasu zrobić zupę-krem, pastę warzywną, albo nawet raz na kiedyś smoothie, to blender ręczny jest idealne dla Ciebie
  • jeśli robisz dużo shake’ów witaminowych, chcesz szybko i wygodnie przygotować napój „to go”, to Twoim wyborem powinien być Nutri Blender
  • natomiast jeśli lubisz w kuchni eksperymentować, od sosów, przez zupy, do wszelkiego rodzaju koktajli, a blender w Twojej kuchni będzie miał dużo roboty, to blender kielichowy jest skrojony dla Ciebie

2. Wymiary blendera

W tym przypadku „rozmiar ma znaczenie”. Duże urządzenie przeważnie będzie zajmować miejsce na blacie roboczym, ponadto razem z kielichem staje się dość wysokie i może nie zmieścić się pod wiszącymi szafkami. Małe zmieści się w każdej szafce i zawsze może być pod ręką, jednak ma swoje ograniczenia.

3. Wymiary pojemnika

W tym przypadku wygrywa blender ręczny, gdyż możesz nim miksować nawet w największym garnku. Nutri blender przeważnie zawiera jedną porcję produktu do spożycia, a pojemność dzbanka blendera kielichowego waha się od 1 do nawet 2.5 litra.

4. Moc blendera

Blendery o niskiej mocy, ok 300W nadają się do podstawowych czynności. Są w stanie posiekać, zmiksować produkty stosunkowo miękkie, ale też wystarczająco duże (ciężko nimi zmielić np. nasiona).

Urządzenia o średniej mocy – 500-700W. Taka moc pozwala na bezstresowe przygotowanie zupy kremu, dość gładkiego smoothie. Potrafi też poradzić sobie z średnio twardymi produktami.

Urządzenia o wysokiej mocy – powyżej 700W. Taki blender spokojnie poradzi sobie z kruszeniem lodu (aczkolwiek warto spojrzeć na specyfikację urządzenia) oraz przetwarzać suche produkty jak np. orzechy. Z powodzeniem mieli różne nasiona na proszek, a wykonane smoothie będzie gładkie.

5. Poziom hałasu blenderów

Niestety, im mocniejszy, tym głośniejszy. Trudno się temu dziwić, w końcu blender osiąga nierzadko 30000 obrotów na minutę.

Tutaj jak wszędzie dochodzi aspekt ceny. Im droższe, a tym samym lepszej klasy urządzenie, tym z lepszych materiałów jest wykonane. A to czyni je mniej podatnym na wibracje, a tym samym cichsze.

6. Ustawienia blendera

Blender ręczny to proste urządzenie. Ma włącznik, czasem regulację obrotów lub tryb „turbo”.

Blendery kielichowe są z reguły wyposażone w kilka prędkości, czasem w tryb pulsacyjny, ale są też urządzenia wyposażone w programy automatyczne, jak np. kruszenie lodu, smoothie czy samoczyszczenie. To wygodne rozwiązanie, gdyż sprzęt sam sobie ustala obroty oraz czas blendowania, co zapewnia zadowalający efekt.

7. Łatwość czyszczenia

Warto zapoznać się, czy dane urządzenie zapewnia łatwy dostęp do ostrzy, pojemnika. Pojemniki blenderów kielichowych często składają się z kilku elementów. Dzięki czemu po rozebraniu go uzyskujemy łatwy dostęp zarówno do ostrzy, jak i dzbanka od strony dna, co bardzo ułatwia czyszczenie. Ponadto niektóre dzbanki nadają się do mycia w zmywarce, co jest dodatkowym atutem.

Podsumowanie

Jak widać jest kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę wybierając blender. Najważniejsze jest to, aby spełniał Twoje wymagania, ponieważ to właśnie Tobie ma służyć. Jeśli wybierze urządzenie spełniające większość z kryteriów, z pewnością będziesz zadowolony(a)

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *