Modne żelazko bezprzewodowe czy tradycyjne z kablem?
W dobie nowoczesnych urządzeń bezprzewodowych może kusić Cię kupienie żelazka bezprzewodowego bez porównania go z przewodowym „dziadkiem”. W końcu kto lubi plączące się dookoła ręki i nogi kable, a do tego chce być uzależniony od gniazdka z prądem? Daj jednak szansę obu urządzeniom – poznaj ich słabe i mocne strony.
Starsze, tradycyjne żelazko przewodowe to wciąż produkt podstawowy i wybierany chętniej. Dobry model musi mieć elastyczne połączenie bazy i kabla, np. gumowe. W przeciwnym razie szybko się zniszczy i staniesz przed koniecznością kupienia nowego. Dlaczego to aż takie ważne? Ponieważ podczas prasowania nieprzerwanie manewrujesz położeniem żelazka, a kable wygina się pod różnymi kątami. Jeśli będzie przyczepiony do żelazka „na sztywno”, rozreguluje się i prąd nie będzie płynął dobrze. Istotna jest także długość kabla – im dłuższy, tym większe swoboda ruchów i komfort prasowania. Przy krótkim będziesz musiał korzystać z przedłużacza.
Bezprzewodowe żelazko kupuje się w komplecie z bazą – to na niej się nagrzewa. Posługiwanie się nim jest poręczne i komfortowe. Niestety cały proces się wydłuża, bo nawet lekko wystudzona stopa prasuje gorzej. Trzeba więc odkładać je na bazę częściej i czekać, aż znów zostanie dogrzane. Jeśli chcesz wyprasować obszerne materiały, nap zasłony lub obrus, ale także długą sukienkę, może Ci się to nie udać za jednym podejściem. Również materiały twardsze i trudniejsze będą wymagały cierpliwości. Za to żelazko bezprzewodowe zabierzesz nawet tam, gdzie nie ma dostępu do prądu.
Jaka stopa żelazka?
Istotnym czynnikiem dla szybkości prasowania oraz bezpieczeństwa materiałów, z którymi pracujesz, jest tworzywo użyte w stopie żelazka. Może być:
- stalowe – to jest atrakcyjne cenowo i szybkie w nagrzewaniu, ale przeciętne jakościowo. Trudno się je prowadzi po materiale (jest przeciętnie śliskie), trudno też może być je doczyścić. Jest podatne na zarysowania, więc nie nadaje się do jeżdżenia bezpośrednio po guzikach, sprzączkach, zamkach i metalowych ozdobach,
- teflonowe lub aluminiowe – oba charakteryzuje doskonały poślizg, a jednocześnie niższa wytrzymałość. Je również łatwo zarysować, jeśli będziesz jeździł po zamkach i guzikach,
- ceramiczne – poza trudnością w oczyszczaniu ma szereg zalet. Jest wytrzymałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne, doskonale się ślizga i łatwo się nim prasuje,
- emaliowe – świetnie się ślizga, ale jest podatne na uszkodzenia i trudne w czyszczeniu,
- szafirowe, tytanowe i granitowe – one także mają dobry poślizg, a także wysoką trwałość, np. na zarysowania. Czyści się je łatwiej od poprzednich wariantów.
Więcej informacji na tematy wyboru żelazka znajdziesz w poświęconym temu artykule. Przeczytaj go i wybierz dobre żelazko do prasowania ubrań i innych materiałów. Przekonaj się, jaka moc będzie najlepsza oraz jakie funkcje ułatwią Ci pracę.