Wymiana drzwi w mieszkaniu. To ościeżnicy nie ma w zestawie?

To pierwsze zaskoczenie, na jakie możemy się natknąć, kiedy postanowimy kupić nowe drzwi niezależnie czy będą to drzwi wewnętrzne czy zewnętrzne. Ościeżnice, czyli ramy, na których montuje się drzwi, nie są sprzedawane w zestawie ze skrzydłem drzwiowym. Dzieje się tak z pewnej przyczyny, ale o niej poniżej. Ościeżnicę możesz znać też pod potoczną, choć nieprawidłową nazwą futryna lub framuga. Ościeżnice możemy podzielić ze względu na rodzaj materiału, z którego są wykonane: z drewna, z tworzywa lub z ocynkowanej stali. Ościeżnica powinna pasować do drzwi oczywiście pod względem technicznym, ale także estetycznym i kolorystycznym.

Czy dam radę ją tu zamontować? Ościeżnice stałe czy regulowane

Zanim przystąpisz do zakupu ościeżnicy i drzwi, dokładnie przyjrzyj się miejscu, w którym chcesz je zamontować. Może to zdeterminować wybór między zakupem ościeżnicy regulowanej, a ościeżnicy stałej. Różne rodzaje ościeżnic znajdziesz tutaj. Decydująca okaże się grubość ściany oraz to czy jest ona prosta. Ościeżnica stała, jak sama nazwa wskazuje, charakteryzuje się niezmienną szerokością i zazwyczaj jest to niewielka szerokość, dlatego znajdzie zastosowanie w lokalach o cieńszych ścianach, czyli najczęściej w nowszym budownictwie. Tam gdzie ściany są grube, najlepiej sprawdzi się ościeżnica regulowana. Charakteryzuje się ona także dużą łatwością w montażu i posiada w zestawie listewki ozdobne. Z drugiej strony ościeżnice regulowane są zazwyczaj bardziej masywne, dlatego w niewielkich pomieszczeniach, jeśli jest to technicznie możliwe, lepszym wyborem wydaje się zastosowanie ościeżnicy stałej, która jest bardziej subtelna w budowie. Do ościeżnic stałych należy także zakupić listewki maskujące lub ćwierćwałki.

Jak i z czego zbudowana jest ościeżnica?

Ościeżnica mówiąc w uproszczeniu to prostokąt, który składa się z dwóch dłuższych pionowych belek (jedna od strony zawiasu, zwana jest belką zawiasową, a druga od strony zamka, belką zamkową) oraz dwóch krótszych poziomych belek (górnej – nadproża i dolnej – progu). Montując ościeżnicę najpierw ustal do jakich drzwi ma ona być ramą. Do prawych czy do lewych. To zdecyduje o miejscu montażu belki zawiasowej i zamkowej. Dobrze jeśli i ościeżnica i drzwi wykonane są z jednego materiału. Drzwi wewnętrzne wytwarzane są z drewna litego lub z drewna klejonego. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że te lite będą bardziej solidne, okazuje się jednak, że takie drzwi mogą się wypaczyć. Innym materiałem wykorzystywanym do produkcji mebli są wszelkiego rodzaju płyty, np. MDF czy HDF.

Jak często wymieniasz drzwi we własnym domu? Przemyślane zakupy

Dobór drzwi i ościeżnic jest bardzo ważny i trzeba go przemyśleć. Po pierwsze dokonujemy go zazwyczaj na długie lata, o wiele częściej przecież malujemy ściany niż wymieniamy drzwi. Po drugie tylko dobrze osadzone drzwi spełniają swoją funkcję czy to termoizolacyjną czy dźwiękoszczelną. Do montażu drzwi oprócz ościeżnicy niezbędna będzie także pianka poliuretanowa, a dla pięknego wykończenia estetyczna klamka i odbojnik. Drzwi nadają pomieszczeniom charakteru, to pewne. Zadbaj więc, by pasowały do wnętrza, w którym je zamontujesz.

No votes yet.
Please wait...