Wielofunkcyjne tabelki do zmywarki do mycia naczyń, sztućców, szkła i innych akcesoriów to niezbędny element wyposażenia kuchni. Do zmywarki można co prawda stworzyć własne kapsułki, natomiast większość z nas woli postawić na gotowe, sprawdzone produkty. Tylko jak wybrać ten najlepszy?

Jakie powinny być tabletki do zmywarki? 

Zanim zaczniesz zastanawiać się, jakiej firmy tabletki do zmywarki kupić, ustal, czego właściwie od takiej chemii oczekujesz. Chodzi przecież nie tylko o dokładne usuwanie trudnych zabrudzeń, radzenie z sobie zapieczonym czy zaschniętym brudem. Istotne jest także, aby:

  • po myciu na naczyniach (szczególnie szkle) nie zostawały brzydkie smugi, 
  • tabletki do zmywarki rozpuszczały się w pełni, a ich resztki nie osadzały się na naczyniach, 
  • naczynia po umyciu w zmywarce zwracały uwagę pięknym połyskiem, 
  • tabletki zmiękczały wodę, usuwały nieprzyjemne zapachy, 
  • chemia była efektywna i wydajna. 

Z tych wszystkich powodów najchętniej wybieranym rozwiązaniem są wielofunkcyjne tabletki do zmywarki all in one, które nie tylko usuwają uporczywe zabrudzenia, lecz także gwarantują zmiękczanie wody, nabłyszczają naczynia, gwarantują niepozostawianie smug na szkle. 

Oczywiście potencjalnie tego typu efekty obiecuje ci każdy producent tabletek do zmywarki all-in-one, natomiast warto do tych obietnic podchodzić z pewnym dystansem. Znaczenie przy wyborze z pewnością będą miały także kryteria takie jak cena: warto tutaj jednak zawsze wziąć pod uwagę masę netto kapsułek, ich liczbę w opakowaniu, ponieważ nie zawsze ta torba z tabletkami ma najniższą cenę jest najbardziej opłacalna. Zwrócić możesz, jeśli ma to dla ciebie znaczenie, uwagę także na substancje zapachowe. Jedni z nas wolą bardziej cytrusowo-miętowe tabletki, niektórych przekonuje natomiast np. dodatek aromatu lawendy. To już bardzo indywidualne kwestie. 

Ranking — najlepsze tabletki do zmywarki 

Najlepsze tabletki do zmywarki to przede wszystkim te skuteczne i wydajne. Ostatecznie przecież chodzi o jedno, aby stosunkowo niskim kosztem mieć czyste naczynia. Oczywiście nie bez znaczenia pozostają takie dodatkowe elementy jak ochrona zmywarki, lśniące naczynia, funkcja soli chroniąca srebro, piękny zapach. To jedne z tych argumentów, którymi przekonać nas próbują producenci. Ostatecznie jednak najczęściej o wyborze decyduje cena i skuteczność. Te kryteria pojawiły się także jako jedne z czterech zasadniczych kryteriów oceny w badaniu tabletek do zmywarki przeprowadzonym w 2020 roku przez UOKiK. Wyniki tego rankingu są o tyle cenne, że nie ma wątpliwości, że nie powstał on na zlecenie żadnej z marek, nie jest ukrytym materiałem promocyjnym, a możliwie rzetelną oceną oferty obecnej na rynku. 

Niezaprzeczalnie ten ranking wygrały tabletki Finish, które właściwie w każdym kryterium spełniały oczekiwania. Niewiele gorzej wypadły tabletki Filip i W5. Nieco, ale tylko nieco słabiej zaprezentowały się tabletki Ludwik. Słabsze wyniki zanotowały tak znane marki jak Fairy czy Somat. 

Ekologiczne tabletki — czy takie istnieją? 

Na rynku istnieją już ekologiczne tabletki do zmywarek. Najpopularniejsze marki w tym sektorze to Sonnet, Pierpaoli Ekos, BIO-D, Ecozone, Sodasan, Green Emotion. Bazują one jedynie na naturalnych składnikach, pozbawione są ostrej chemii, której nie brakuje w tradycyjnych tabletkach. Z tego jednak powodu wiele osób nadal uważa je za mniej skuteczne. Alternatywą dla gotowych produktów są mieszanki, które można przygotować samodzielnie w domu. Warto jednak najpierw je wypróbować i upewnić się, że dają one pożądany efekt.

Podsumowanie

Trudno wskazać absolutnie jednoznacznie jeden rodzaj rekomendowanych tabletek do zmywarki, choć rankingi takie jak ten stworzony przez UOKiK stanowią cenną podpowiedź i pomoc dla klienta. Ważne jednak, aby brać pod uwagę przede wszystkim te kryteria (np. cenę, ekologiczność), które dla Ciebie mają znaczenie.

Artykuł sponsorowany

No votes yet.
Please wait...