Tektura powstała w XIX wieku. Początkowo była wykorzystywana jako materiał do wykładania wnętrza kapeluszy, a później do pakowania win. Współcześnie z tektury produkuje się m.in. przeróżne opakowania, które są bardzo funkcjonalne i posiadają uniwersalne zastosowania.
Tektura – co to za materiał?
Tektura to najgrubszy materiał papierniczy – ma do 4 mm grubości. Powstaje poprzez sklejenie od dwóch do kilku warstw masy papierniczej. Do jej produkcji używa się włókien ścieru drzewnego, szmat i makulatury. Niektórzy producenci tektury dodają także wypełniacze oraz dodatki chemiczne, które powodują wzrost trwałości, możliwość kontaktu z wodą lub mrożenie. Rozróżnia się kilka gatunków tektury: białą, brązową (szarą), techniczną i powlekaną, a także tekturę falistą oraz tekturę litą.
Rodzaje tektury falistej
- tektura falista dwuwarstwowa – wykonana z dwóch gładkich arkuszy tekturowych, pomiędzy którymi znajduje się jeszcze jedna warstwa o kształcie harmonijki
- tektura falista trzywarstwowa – zbudowana jest z dwóch warstw pokryciowych papieru – zewnętrznej i wewnętrznej, które połączone są pofalowaną warstwą papieru.
- tektura falista wielowarstwowa (do 7 warstw)
Tektura – zastosowanie:
- produkcja różnych opakowań, np. kartonów,
- ochrona powierzchni przed zabrudzeniem,
- amortyzacja uderzeń,
- zabezpieczenie przedmiotów przed uszkodzeniami,
- zabezpieczenie narożników,
- owijanie i przykrywanie przedmiotów,
- wykorzystywana w pracach budowlanych i malarskich, podczas transportu, w branży papierniczej, reklamowej, farmaceutycznej, odzieżowej, spożywczej, motoryzacyjnej,
- nadaje się do zabezpieczania przed uszkodzeniami różnych delikatnych przedmiotów, np. sprzętu RTV, AGD, wyrobów ze szkła,
- doskonale sprawdza się jako opakowanie dla przedmiotów dużych i ciężkich, np. meble, drzwi, okna,
- tektura wykorzystywana w branży gastronomicznej i spożywczej powinna posiadać atest nadany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego.
Zalety tektury:
- materiał bardzo wytrzymały i trwały,
- materiał ekologiczny,
- materiał lekki,
- tektura jest w pełni biodegradowalna,
- materiał odporny na uszkodzenia,
- może być wykorzystywana wielokrotnie,
- odporna na zgniatanie i ściskanie,
- tektura ma uniwersalne zastosowanie, może być wykorzystywana w różnych sferach życia.
Opakowania tekturowe
Opakowania tekturowe odznaczają się funkcjonalnością oraz uniwersalnym zastosowaniem. Producenci udostępniają nam opakowania o zróżnicowanej budowie, wielkości i sposobie wykończenia. Firma PAKO-BUD oferuje swoim klientom najwyższej jakości wyroby o wybranym kształcie oraz zastosowaniu. Mamy do wyboru opakowania z tektury konwencjonalnej – różnego rodzaju kartony i pudła (modele klapowe, wieczkowe), z tektury ciężkiej – pięciowarstwowej o gramaturze 1320 g na 1m2 i grubości od 9 do 15 mm, które są niezwykle wytrzymałe oraz opakowania łączone – czyli produkowane z połączenia drewna z tekturą lub sklejką czy płytą OSB.
Opakowania tekturowe znajdują swoje zastosowanie w naszym codziennym życiu oraz w wielu branżach. Ułatwiają nam transport produktów, ich przechowywanie, a także stanowią solidną ochronę przed uszkodzeniami.
Więcej informacji na temat opakowań tekturowych i możliwości ich zamówienia znajdziemy na stronie internetowej pakobud.com.pl.