Ozonowanie pomieszczeń jest jedną z najskuteczniejszych metod dezynfekcji pomieszczeń, która pozwala na efektywne usunięcie przykrego zapachu czy wielu szkodliwych dla zdrowia człowieka czynników.

Czym jest ozonowanie?

Być może niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że ozon stanowi jeden z najsilniej poznanych dotychczas utleniaczy. To właśnie ta właściwość decyduje o tym, że tak doskonale sprawdza się przy usuwaniu między innymi wirusów, grzybów oraz przykrych zapachów. Ozon jest substancją silnie reaktywną, która bardzo łatwo wchodzi w interakcje z innymi cząsteczkami, niszcząc je i rozbijając. Ozonowanie to metoda niezwykle skuteczna nie tylko ze względu na silne działanie ozonu. Jest to gaz doskonale działający wszędzie tam, gdzie jest powietrze, nawet w niewielkich zakamarkach, czasem niewidocznych dla ludzkiego oka. W ostatnim czasie, ze względu na obecną pandemię koronawirusa, szczególnym zainteresowaniem cieszy się:

  • ozonowanie domów jednorodzinnych,
  • ozonowanie mieszkań,
  • ozonowanie biur,
  • ozonowanie ogólnodostępnych pomieszczeń w budynkach użyteczności publicznej,
  • ozonowanie zakładów produkcyjnych,
  • ozonowanie gabinetów lekarskich i dentystycznych,
  • ozonowanie pubów, restauracji, żłobków, przedszkoli i szkół.

Kiedy niezbędne jest przeprowadzenie ozonowania?

Ozonowanie pomieszczeń jest niezawodnym sposobem na usunięcie pleśni, grzybów, bakterii czy przykrych zapachów, których nie można usunąć innymi metodami. Przede wszystkim powodem do ozonowania jest przykry zapach, który pomimo licznych starań nie jest możliwy do usunięcia. Jest to bolączka przede wszystkim posiadaczy wiekowych domów lub osób, które zmieniły lokum na dotychczas zaniedbane i niesprzątane.

Ozonowanie będzie także bardzo skuteczną metodą przywrócenia sterylnych warunków w przypadkach zagnieżdżenia się w pomieszczeniach szkodników i owadów, znalezienia pozostałości po martwych zwierzętach, zagrzybienia czy obecności roztoczy bądź innych równie szkodliwych drobnoustrojów. To najbardziej znane i najpowszechniejsze metody wykorzystania korzyści płynących z ozonowania. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że jest to metoda, która będzie nieoceniana także przy usuwaniu skutków pożaru czy zalania pomieszczeń, a nawet po wycieku toksycznych substancji.

Choć ozon to niezwykle skuteczny w oczyszczaniu gaz, należy pamiętać o tym, że jest też trujący. Dlatego też zawsze ozonowanie powinno być przeprowadzane przez specjalistyczne firmy, dysponujące odpowiednim sprzętem i przeszkolonymi do tego celu pracownikami. Tylko dzięki temu ozonowanie będzie nie tylko skuteczne, ale przede wszystkim bezpieczne.

No votes yet.
Please wait...