Ten czas, gdy dni stają się coraz krótsze, wieczory chłodniejsze, a noce dłuższe. Ten czas, gdy coraz więcej czasu spędzamy w domu, a każdy promyk słońca zaglądający przez okno do naszego domu jest na wagę złota. Wpuszczamy jak najwięcej światła do pomieszczenia, a jednocześnie chcemy schować się przed spojrzeniami przechodniów lub sąsiadów. Wpływ odpowiedniego nasłonecznienia na nasz stan emocjonalny, a także zdrowie fizyczne, jest od dawna faktem naukowym. Jak zatem połączyć przyjemne z pożytecznym – funkcję zasłaniającą z funkcją zaciemniającą przesłony okiennej? Jak zachować atmosferę intymności w domu, nie blokując przy tym dostępu do światła? Są na to sposoby i w tym artykule zaprezentujemy te, które na dobre zagościły w polskich domach.

Rolety dzień i noc – raz dzień, raz noc.

Główna funkcja tego rodzaju rolet jest już zawarta w ich nazwie. Zadaniem tych rolet jest przepuszczenie jak największej ilości światła słonecznego lub też całkowite zaciemnienie pomieszczenia. Składają się one z przeplatających się na przemian pasów całkowicie zaciemniających o grubym splocie z pasami o splocie cienkim, mających za zadanie przepuścić jak najwięcej światła, jednocześnie nieco ograniczających widoczność przez okno. Zmiana funkcji rolety z zaciemniającej na przepuszczającą światło odbywa się błyskawicznie za pomocą sznureczka, który ustawia pasy w żądanej pozycji – gdy pasy o grubym splocie nakładają się na siebie, światło przenika, gdy pasy o grubym splocie nakładają się na pasy o splocie cienkim, dostęp światła z zewnątrz zostaje możliwie ograniczony.

Na rynku dostępna jest pełna kolorystyka rolet dzień i noc, łatwo więc można je dopasować do wystroju wnętrza. Wymiary rolet również możemy dopasować do swojego pomieszczenia, istnieje też możliwość zamówienie na wymiar, co daje szerokie pole do popisu dla klienta i dopasowania rolety w nawet najmniej foremnym oknie. Łatwy montaż i demontaż sprawia, że każdy jest w stanie zawiesić rolety samodzielnie, bez potrzeby wzywania fachowej pomocy.

Żaluzje – klasyka ponad wszystko.

Dla bardziej wymagających, stawiających design ponad wszystko, do gustu zdecydowanie bardziej przypadną żaluzje. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów żaluzji, najbardziej znane z nich to żaluzje metalowe, drewniane i, hit ostatnich lat, bambusowe.

Metalowe lamele to klasyka, rodem z lat dziewięćdziesiątych. Z pewnością są bardzo praktyczne w użytkowaniu, nie wchłaniają zabrudzeń, a kurz usuwa się specjalną szczotką o miękkim włosiu lub za pomocą zwykłej szmatki, również wilgotnej. Nie wchłaniają wilgoci, tak jak to się dzieje w przypadku lameli drewnianych. Na korzyść jednak tych drugich przemawia fakt, że nie nagrzewają się tak szybko, dlatego tak chętnie są montowane w krajach południowych o wysokim nasłonecznieniu. Dodatkowo rolety drewniane wprowadzają w pomieszczeniu odpowiedni nastrój ciepła domowego ogniska, tym bardziej że możemy kolorystycznie dopasować je do wnętrza. Lamele bambusowe doskonale sprawdzą się w pomieszczeniach narażonych na wilgoć, na przykład w kuchni lub łazience, gdyż bambus, z którego są wykonane, nie pochłania wilgoci, a co za tym idzie – nie zagrzybia się. Lamele drewniane oraz bambusowe to zdecydowanie rozwiązanie proekologiczne ze względu na ich biodegradowalny skład.

Artykuł napisany na podstawie materiałów dostępnych na stronie sklepu Solaro.

No votes yet.
Please wait...