Spożycie kawy stale wzrasta: każdego roku odnotowuje się zwiększone spożycie kawy wśród konsumentów. Nic więc dziwnego, że importowanie kawy i handel tymi uroczymi ziarenkami jest opłacalny. Skąd bierze się kawa, którą piejmy? Skąd importuje się jej najwięcej? A skąd najtaniej?
Okazuje się, że najwięcej kawy, która znajduje się na polskim rynku detalicznym, pochodzi z Wietnamu (ok. 40% udziału). Kolejny kraj, z którego ściągamy kawę to Niemcy, którzy nie produkują kawy, ale są ich istotnym światowym dystrybutorem. Na trzecim miejscu zaś jest dość przewidywalnie, czyli jest tutaj Brazylia ze swoim 15-sto procentowym udziałem w rynku.
Skąd najtaniej ściągnąć kawę?
Najtańsze kraje, którymi powinniśmy zainteresować się, gdy poszukujemy źródeł dobrej jakości kawy w niskiej cenie to oczywiście te państwa, które są bezpośrednim producentem kawy i są w stanie ją przetwarzać u siebie, bez korzystania z pośrednictwa kolejnych ogniw łańcuchu handlowym.
Palarnie kawy zlokalizowane w Polsce
Ciekawostką jest, że również na terenie Polski znajdują się palarnie kawy. We Wrocławiu istnieje palarnia, założona przez grupę zapaleńców, którzy ściągają ziarenka z Etiopii, a następnie palą ją na naszym rodzimym podwórku. Powstała w ten sposób kawa sprzedawana jest do innych krajów Europy. Aby uruchomić produkcję kawy w Polsce, potrzebne było zakupienie specjalistycznego pieca do wypalania, opracowanie sprawnego know how oraz oczywiście zdobycie kontaktu do osób, które są w stanie pozyskać ziarna w Etiopii.
Na szczęście, przedsięwzięcie zostało zwieńczone sukcesem. Z czasem, działalność polegająca na wypalaniu kawy została poszerzona o dystrybucję kawy we własnej kawiarni. Taki scenariusz na biznes kawowy jest w Polsce wyjątkiem. Nadal prym wiodą kawy sprowadzane z palarni zlokalizowanych za granicą.
Czytaj więcej o kawie ze sklepów w Polsce – skąd pochodzą, jakie są historie marek, jak wypalane są kawy i wiele więcej ciekawostek!