Łazienka to pomieszczenie, w którym łatwo o powstanie grzybów i pleśni na ścianach. I nie ma się co dziwić, w końcu ilość wody, która zbiera się na ścianach i suficie łazienki, nawet przy większościowym obłożeniu płytkami ceramicznymi jest po prostu olbrzymia. Wystarczy jeden gorący prysznic, a nawet rozwieszenie prania w łazience lub pozostawienie wilgotnego ręcznika. Nie pomoże nawet kaloryfer. Wentylatory łazienkowe to praktycznie nieodzowny element większej części łazienek.
Wspomniane na początku grzyby, pleśnie i nadmiar wilgoci, mogą po dłuższym czasie ich wdychania doprowadzić do poważnych chorób płuc oraz różnorakich alergii. Nie chcemy tego ani dla siebie, ani swoich członków rodziny, tymczasem wentylator wspomagający zazwyczaj grawitacyjną wentylację to niewielka inwestycja w bezpieczeństwo i zdrowie.
Standardowe wentylatory łazienkowe
Jako pierwsze na tapet bierzemy standardowe wentylatory łazienkowe, które są najczęściej spotykane. Są to urządzenia zasilane z instalacji elektrycznej. Często jeden z włączników przed wejściem do łazienki odpowiada za światło drugi za wentylator. Można też zamontować wentylatory łazienkowe tak, aby po prostu przy działającym świetle uruchamiały silnik. Są też czasami zamontowane na stałe, co z jednej strony utrzymuje łazienkę w najlepszym stanie, jednak z drugiej mogą one generować olbrzymie rachunki za prąd.
Wentylatory łazienkowe – czujnik ruchu i timer
Wśród wielu różnych rodzajów wentylatorów można skorzystać z niemal pełnej automatyzacji niektórych modeli. Jest to rozwiązanie idealne do domów, w których mamy choćby małe dzieci. Korzystając z łazienki, wentylator włącza się dzięki czujnikowi ruchu, czyli tylko wtedy, kiedy ktoś rzeczywiście korzysta z pomieszczenia.
Dokładając do tego timer, to idealna kombinacja. Wtedy wentylator zaczyna działać przy wykryciu ruchu, ale po danym czasie (najczęściej są to ustawienia od 30 sekund do 2 minut) wyłącza się samoczynnie.
Oczywiście wentylatory łazienkowe z timerem są też dostępne w ofercie każdego innego ich rodzaju, co też jest świetnym rozwiązaniem, aby spełniał on swoją funkcję, a jednocześnie nie generował olbrzymich rachunków.
Wentylatory łazienkowe z czujnikiem wilgoci
Tego typu wentylatory łazienkowe, które włączają się, gdy w łazience robi się zbyt wilgotno, to mogłoby się wydawać ideał. Chodzi on tylko wtedy, kiedy potrzebne jest odpowiednie wentylowanie pomieszczenia. Można oczywiście go ustawić na poziom, kiedy ma się włączyć. Jednak czasami narzeka się na tego typu rozwiązanie, głównie, gdy włączy się na przykład w środku nocy, budząc domowników.