Większość modeli pod kątem wyglądu nie różni się od siebie, aż czasami ciężko się zdecydować. Można odnieść wrażenie, że są identyczne. Dopiero gdy zaczynamy dokładnie je oglądać, widzimy różnice. Prawdziwe jednak zaczynają się, gdy zaczniemy porównywać parametry, sprawdzać, jaką dany model ma pojemność, klasę energetyczną czy kulturę pracy. To właśnie omówimy poniżej.

Jaka pojemność pralki?

Dobierajmy ją pod kątem tego, jak liczna jest nasza rodzina. Oferowane są modele, których ładowność bębna wynosi od 3 do 10 kg. Dla jednej (ewentualnie dwóch osób) wystarczy wielkość do 5 kg, ale już dla kilkuosobowej rodziny trzeba pomyśleć o ładowności do 7 kg (a może i większej). Oczywiście nie ma co przesadzać z pojemnością i kupować największy model, bo te maksymalnie pojemne wykorzystywane są w bardziej zaawansowanych zadaniach. A i większy bęben, to wyższa cena urządzenia.

Wybierajmy oszczędny wariant

Równie ważna jest klasa energetyczna, która informuje o tym, jakie jest roczne zużycie energii. Wyrażona w kW/h, obejmuje 7 stopni – oznaczona od litery A+++ (najbardziej zadowalająca efektywność) do D (najgorsza). Wiadomo, że doskonałym wyborem jest klasa A+++, ale pralki z tym oznaczeniem kosztują najwięcej, więc dobrym rozwiązaniem będą te minimalne gorsze, czyli A+i A, na przykład energooszczędne i tanie pralki Beko.

Inne ważne parametry pralki

Innym ważnym parametrem jest pobór wody, gdyż od tego zależy, ile jej zużyjemy podczas jednego cyklu prania. Wartość może wahać się od 11 do 94 litrów. Dość często jednak producenci podają zużycie wody na rok, warto więc zwrócić na to uwagę podczas zakupu.

Istotne jest również, jaką dany model cechuje się kulturą pracy, to znaczy jak duży wytwarza hałas. Normalne, częste natężenie dźwięku waha się od 50 dB (podczas prania) do 70 dB (w czasie wirowania). Bardzo ciche pralki są dość drogie, ale już za rozsądną cenę można kupić taki model, który nie będzie przeszkadzał nam w codziennym komforcie i odpoczynku. Na pewno nie powinniśmy decydować się na najtańszy model, gdyż poziom hałasu będzie bardzo irytujący.

Przy wyborze sprzętu zwracajmy jednocześnie uwagę na 9-stopniową skalę efektywności prania i odwirowania. Podobnie jak w tradycyjnej klasyfikacji energetycznej najlepsza jest klasa A+++, najgorsza zaś G. Lepsze parametry oznaczają, że bardziej skutecznie i szybciej usuwany jest brud, jednocześnie odwirowanie jest dokładniejsze.

Zwracając uwagę na te parametry, możemy być pewni, że wybrana przez nas pralka będzie spełniała pokładane w niej nadzieje, czyli będzie energooszczędna, cicha i odpowiednio pojemna.

No votes yet.
Please wait...