Zmywarka znacznie ułatwia życie. Urządzenie pozwala nie tylko wyeliminować przykrą konieczność codziennego zmywania naczyń, ale też pozwala zaoszczędzić czas oraz wodę. Zanim jednak zamontujesz w swojej kuchni zmywarkę, musisz sobie odpowiedzieć na kilka istotnych pytań. Pozwolą ci one bowiem odpowiednio dopasować urządzenie do swoich indywidualnych wymagań.
Wolnostojąca czy do zabudowy?
W sprzedaży dostępne są te dwa typy zmywarek. Urządzenie wolnostojące wyróżnia się na tle kuchni, ponieważ posiada charakterystyczną, najczęściej stalową obudowę. Zmywarki wolnostojące cieszą się wprawdzie mniejszą popularnością niż te do zabudowy, jednak mają kilka istotnych zalet. Po pierwsze są tańsze niż ich odpowiedniki przeznaczone do zabudowy. Po drugie są bardziej mobilne, co znaczy, że w razie awarii można je łatwo zdemontować lub odsunąć.
Zmywarki do zabudowy pozwalają natomiast osiągnąć znacznie lepszy efekt dekoracyjny, ponieważ zostają one obudowane taką samą szafką i frontem, jakie wykorzystuje się w pozostałych meblach kuchennych.
Jak dużą zmywarkę wybrać?
Poszukując idealnej zmywarki, która sprawdzi się w twoim gospodarstwie domowym, należy mieć na uwadze nie tylko wielkość kuchni, ale też liczebność twojej rodziny. To właśnie od liczby domowników zależy, jak wiele naczyń po każdym posiłku będziesz chciał załadować do zmywarki. Zasadniczo zmywarki dostępne są w 3 rozmiarach – 45, 50-55 i 60 cm szerokości. Te pierwsze sprawdzą się w domach singli i niewielkich, maksymalnie 3-osobowych rodzin. Zmywarka o szerokości 50-55 cm z kolei spełni potrzeby gospodarstwa domowego, w którego skład wchodzi do 5 osób. Natomiast te największe będą idealną propozycją dla dużych, wielopokoleniowych rodzin. Wymiary urządzeń możesz łatwo porównać przeglądając ranking zmywarek.
Gdzie postawić zmywarkę?
Rozmieszczenie sprzętów AGD w dużych kuchniach zazwyczaj nie jest problemem. Kłopot pojawia się natomiast w pomieszczeniach o niewielkim metrażu. Musisz bowiem pamiętać, że zmywarka powinna znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie zlewozmywaka. Jest to spowodowane nie tylko bliskością elementów instalacji wodnej i kanalizacyjnej, ale również wygodą użytkowania. Wszak przed włożeniem naczyń do zmywarki należy je opłukać. Dlatego zanim zamówisz urządzenie, przekonaj się czy w pobliżu odpływu zmieści się zarówno szafka ze zlewozmywakiem, jak i zmywarka oraz jak rozmieszczenie to wpłynie na funkcjonalność pomieszczenia.
Jakie programy powinna mieć zmywarka?
Nowoczesne zmywarki są zazwyczaj wyposażone w różne programy zmywania. Zanim zdecydujesz się na konkretny model, sprawdź jakie posiada programy. Przydatny jest bowiem tryb szybkiego zmywania, kiedy to zmywarka umyje lekko zabrudzone naczynia w czasie około 30 minut. Ważnym programem jest także zmywanie eko, które pozwala jeszcze bardziej ograniczyć zużycie wody. Natomiast jeśli w twojej zastawie znajduje się wiele kruchych kieliszków lub filiżanek, które mogłyby ulec uszkodzeniu, wybierz zmywarkę wyposażoną w tryb delikatnego zmywania.
Czego nie należy myć w zmywarce?
Pamiętaj także, że zmywarki mają również swoje ograniczenia i nie wszystkie kuchenne przybory można w nich myć. Jeśli zdecydujesz się na zmywarkę, zrezygnuj z mycia w niej drewnianych naczyń i sztućców, naczyń wykonanych z cyny i miedzi, a także porcelany zdobionej złoceniami i wzorami.
Warto dodać jeszcze, że są zmywarki z funkcją mycia i wyparzania butelek dziecięcych, co jest niesamowitym ułatwieniem dla mam. Odnośnie tego co nie można myć w zmywarce to z własnego doświadczenia nie polecam wkładania patelni ceramicznych. Spróbowałam raz na próbę i poszła do kosza 🙁 Bardzo ciekawy artykuł, właśnie rozglądamy się za nową zmywarką, tym razem jednak do zabudowy, więc bardzo przydadzą mi się te informacje. Dzięki! 🙂