Zastanawiasz się nad zakupem stołu i masz trudność z podjęciem decyzji co do kształtu blatu? Nie jesteś pewien, czy wybrać klasyczny stół prostokątny, czy raczej okrągły? Kształt oraz wymiary blatu zawsze trzeba dobierać pod kątem przeznaczenia mebla i miejsca, w którym będzie ustawiony. Podpowiadamy, w jakich sytuacjach najlepiej sprawdzą się poszczególne typy stołów.

Stół jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia praktycznie każdego wnętrza. W domu spotyka się przy nim cała rodzina, w biurowej kuchni – koledzy z pracy, a w sali konferencyjnej przy stole zapadają najważniejsze decyzje. Przy stole jemy, rozmawiamy, wypoczywamy, ale też pracujemy. W zależności od tego, jakie jest główne zadanie konkretnego stołu, stawiamy mu różne wymagania.

Zalety i zastosowania stołów prostokątnych

Stoły prostokątne, w tym kwadratowe, należą do najpopularniejszych. Cieszą się naszą sympatią przede wszystkim ze względu na łatwość ustawienia ich w dowolnym pomieszczeniu. Proste kąty blatu sprawiają, że taki stół możemy wygodnie ustawić w każdym miejscu, zarówno na środku pokoju, pod ścianą, jak i w rogu. W przypadku wnętrz o niewielkiej powierzchni, taki stół jest zawsze najlepszym rozwiązaniem.

Proste krawędzie klasycznych stołów są kolejną zaletą, zwłaszcza gdy blat ma służyć do pracy – zauważa nasz rozmówca z wrocławskiej firmy Meblant. Na takim stole wygodnie oprzemy łokcie i bezpiecznie rozmieścimy niezbędne w pracy narzędzia, bez względu na to, czy mamy tu na myśli dokumenty i przybory biurowe, czy sprzęt do majsterkowania.

Wybór prostokątnego blatu jest często jedynym możliwym rozwiązaniem. Kiedy przy jednym stole ma zasiąść kilkanaście lub kilkadziesiąt osób, a do dyspozycji mamy podłużne pomieszczenie, ustawienie okrągłego stołu będzie po prostu niemożliwe.

Zalety i zastosowania stołów prostokątnych

Zdarzają się jednak sytuacje, w których lepiej sprawdzi się okrągły blat. Mamy tu na myśli przede wszystkim stoły konferencyjne oraz meble restauracyjne. Okrągły kształt stołu sprzyja kreowaniu przyjaznej atmosfery wśród zgromadzonych. Z psychologicznego punktu widzenia, okrągły blat pozwala znieść hierarchię w grupie.

Zasiadając do prostokątnego stołu zwyczajowo bierzemy pod uwagę rangę poszczególnych miejsc. W tzw. głowie stołu, czyli przy jego krótszym końcu, siadają osoby najważniejsze: w czasie uroczystości rodzinnej będzie to solenizant, a podczas firmowego zebrania – prezes bądź kierownik. Jeżeli organizując spotkanie, chcemy uniknąć wyróżniania któregoś z uczestników, warto zdecydować się właśnie na okrągły stół.

Okrągły blat ułatwia podtrzymywanie kontaktu między wszystkimi osobami. Właściwie wszyscy uczestnicy spotkania z łatwością mogą nawiązać kontakt wzrokowy. Przy stole prostokątnym dłuższa wymiana zdań między osobami siedzącymi przy tym samym brzegu podłużnego blatu jest w zasadzie niemożliwa. Dlatego coraz częściej okrągłe stoły wykorzystywane są w aranżacjach sal weselnych. To rozwiązanie pozwala gościom wygodnie usiąść w grupach najbliższych znajomych, co sprzyja swobodnej zabawie.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...