Ten czas, gdy dni stają się coraz krótsze, wieczory chłodniejsze, a noce dłuższe. Ten czas, gdy coraz więcej czasu spędzamy w domu, a każdy promyk słońca zaglądający przez okno do naszego domu jest na wagę złota. Wpuszczamy jak najwięcej światła do pomieszczenia, a jednocześnie chcemy schować się przed spojrzeniami przechodniów lub sąsiadów. Wpływ odpowiedniego nasłonecznienia na nasz stan emocjonalny, a także zdrowie fizyczne, jest od dawna faktem naukowym. Jak zatem połączyć przyjemne z pożytecznym – funkcję zasłaniającą z funkcją zaciemniającą przesłony okiennej? Jak zachować atmosferę intymności w domu, nie blokując przy tym dostępu do światła? Są na to sposoby i w tym artykule zaprezentujemy te, które na dobre zagościły w polskich domach.
Rolety dzień i noc – raz dzień, raz noc.
Główna funkcja tego rodzaju rolet jest już zawarta w ich nazwie. Zadaniem tych rolet jest przepuszczenie jak największej ilości światła słonecznego lub też całkowite zaciemnienie pomieszczenia. Składają się one z przeplatających się na przemian pasów całkowicie zaciemniających o grubym splocie z pasami o splocie cienkim, mających za zadanie przepuścić jak najwięcej światła, jednocześnie nieco ograniczających widoczność przez okno. Zmiana funkcji rolety z zaciemniającej na przepuszczającą światło odbywa się błyskawicznie za pomocą sznureczka, który ustawia pasy w żądanej pozycji – gdy pasy o grubym splocie nakładają się na siebie, światło przenika, gdy pasy o grubym splocie nakładają się na pasy o splocie cienkim, dostęp światła z zewnątrz zostaje możliwie ograniczony.
Na rynku dostępna jest pełna kolorystyka rolet dzień i noc, łatwo więc można je dopasować do wystroju wnętrza. Wymiary rolet również możemy dopasować do swojego pomieszczenia, istnieje też możliwość zamówienie na wymiar, co daje szerokie pole do popisu dla klienta i dopasowania rolety w nawet najmniej foremnym oknie. Łatwy montaż i demontaż sprawia, że każdy jest w stanie zawiesić rolety samodzielnie, bez potrzeby wzywania fachowej pomocy.
Żaluzje – klasyka ponad wszystko.
Dla bardziej wymagających, stawiających design ponad wszystko, do gustu zdecydowanie bardziej przypadną żaluzje. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów żaluzji, najbardziej znane z nich to żaluzje metalowe, drewniane i, hit ostatnich lat, bambusowe.
Metalowe lamele to klasyka, rodem z lat dziewięćdziesiątych. Z pewnością są bardzo praktyczne w użytkowaniu, nie wchłaniają zabrudzeń, a kurz usuwa się specjalną szczotką o miękkim włosiu lub za pomocą zwykłej szmatki, również wilgotnej. Nie wchłaniają wilgoci, tak jak to się dzieje w przypadku lameli drewnianych. Na korzyść jednak tych drugich przemawia fakt, że nie nagrzewają się tak szybko, dlatego tak chętnie są montowane w krajach południowych o wysokim nasłonecznieniu. Dodatkowo rolety drewniane wprowadzają w pomieszczeniu odpowiedni nastrój ciepła domowego ogniska, tym bardziej że możemy kolorystycznie dopasować je do wnętrza. Lamele bambusowe doskonale sprawdzą się w pomieszczeniach narażonych na wilgoć, na przykład w kuchni lub łazience, gdyż bambus, z którego są wykonane, nie pochłania wilgoci, a co za tym idzie – nie zagrzybia się. Lamele drewniane oraz bambusowe to zdecydowanie rozwiązanie proekologiczne ze względu na ich biodegradowalny skład.
Artykuł napisany na podstawie materiałów dostępnych na stronie sklepu Solaro.