Aby mieszkanie robiło wrażenie i było w pełni urządzone, należy udekorować również ściany. Można zawiesić na nich ramki ze zdjęciami lub plakaty, jednak nie można zapomnieć i o obrazach. Te, choć kojarzą się z klasycznymi wnętrzami, sprawdzą się też w nowocześniej urządzonych domach.

Czy warto dekorować mieszkanie obrazami?

Jak już wspomniano na wstępie, obrazy sprawdzą się w każdym wnętrzu. Najważniejsze jest jednak, by dobrać je do stylu, w jakim ma się urządzone mieszkanie, ale i do własnego gustu. Wielu osobom obrazy kojarzą się z dziełami malarskimi, jakie zdobią zabytkowe zamki. Trzeba jednak zdać sobie sprawę z tego, że wcale nie muszą to być pejzaże czy kadry ze średniowiecznych bitew. Dzisiaj obrazy tworzone są różnymi technikami, nie tylko pędzlem i przedstawiają najróżniejsze scenki, przedmioty. Nie mówiąc o malarstwie abstrakcyjnym, które ma po prosty zachwycać formą.

A czy warto dekorować dom obrazami? Oczywiście, że tak. Tak samo, jak dobrze jest w tym celu wykorzystywać plakaty, zdjęcia, rzeźby i inne dekoracje. Dom, w którym tylko stoją meble jest bez duszy, to właśnie dodatki – dekoracje nadają mu stylu. Także nimi jesteśmy w stanie pokazać naszą indywidualność, pasje. Dzięki dekoracjom dom staje się bardziej spersonalizowany, nie jest katalogowy.

Obrazy to dzieła sztuki, które nie tylko zdobią ściany, ale i całe wnętrze. Dzięki nim zyskuje niepowtarzalność. Zdarza się, że pomieszczenie minimalistycznie i surowo urządzone, gdy powiesi się w nim obraz, staje się niezwykłe. Wówczas zdaje się, że cała sceneria jest właśnie dla owego dzieła przygotowana, aby wydobyć jego piękno.

Jak wybierać obrazy?

Z pewnością przy wybieraniu obrazów należy się kierować własnym gustem. Tu nie chodzi o to, by znać się na sztuce i dawać temu wyraz, bo nie zawsze jest to możliwe. Raczej sęk w tym, by wybierać takie obrazy, które się po prostu z jakichś powodów się podobają.

Owszem, można mając środki finansowe kupować dzieła sztuki znanych malarzy w galeriach. Można też wspierać lokalnych twórców i zamawiać u nich obrazy. Jednak dzisiaj z powodzeniem we wnętrzach sprawdzają się również obrazy pochodzące z sieciówek czy kupowane online. Takie, których produkcja jest masowa. Może ich wartość nie jest ogromna, ale spełniają swoją dekoracyjną rolę. Tak więc wcale nie trzeba być milionerem, by pozwolić sobie na zawieszenie obrazów w domu. Można kupić tanie malowidła, które nie będą kiczem. Większość z nas i tak nie zna się na malarstwie na tyle, by móc oceniać dzieła zdobiące ściany znajomych, rodziny.

Jak dopasować obraz do wnętrza?

Tak, jak urządzając dom, staramy się dobrze dopasować materiały wykończeniowe i meble do stylu, jaki nam się podoba, tak i obrazy powinny być w danej stylistyce. Do wyboru są klasyczne malowidła, akty, grafiki, obrazy 3D, typograficzne, tryptyki. Trudno wymienić wszystkie.

Wiadomo, że niektóre obrazy pasować będą bardziej do salonu, sypialni, ale niekoniecznie do kuchni. Warto szukać ich w sieci, gdyż tam jest większy wybór i z pewnością można znaleźć taki, który w 100% spełni oczekiwania.

No votes yet.
Please wait...