Blendery – historia, rodzaje, zastosowanie

Blender to elektryczne, kuchenne urządzenie, które znajduje się obecnie niemal w każdym domu. Posiada wiele zastosowań, jako że potrafi doskonale mieszać oraz miksować. W związku z tym stanowi nieocenioną pomoc w kuchni, skracając czas przygotowania potraw oraz zmniejszając wysiłek, który trzeba włożyć w ich przyszykowanie. Skąd się wzięły blendery i jakie ich rodzaje wyróżniamy? Który najlepiej wybrać?

Czym są blendery i skąd się wzięły?

Blender – jak wyjaśniono we wstępie – jest urządzeniem elektrycznym, który może występować samodzielnie, bądź też być częścią większego robota kuchennego. Istnieją dwa rodzaje blenderów – kielichowy oraz ręczny, przy czym każdy rodzaj ma swoje wady, zalety oraz zagorzałych zwolenników i przeciwników.
Blender ręczny służy do trzymania w ręce, jest mały i wkłada się go do naczynia z docelowym produktem lub produktami, które następnie się miesza czy miksuje. Blender kielichowy zaś posiada zamontowany własny pojemnik, do którego wkłada się te produkty w podobnym celu. Jest to urządzenie większe i stojące, nieco trudniejsze w przenoszeniu.

Nim poznamy więcej szczegółów dotyczących blenderów, warto zapoznać się z ich historią, która jest bardzo interesująca – również dlatego, że posiada polski wątek! Za wynalazcę blendera uznawany jest Fred Waring, pochodzący z Polski, a mieszkający w Wisconsin w Stanach Zjednoczonych. Jednak rzeczywistym twórcą blendera jest Stephen Poplawski. Opatentował swój wynalazek już w roku 1922 – urządzenie przeznaczone było do wykonywania koktajli mlecznych. W 1936 roku Fred Waring zobaczył urządzenie i natychmiast w nie zainwestował, produkując „Blendor Waring” do robienia drinków. Później nastąpiła wojna między jego firmą, a Oster Company, które wykupiło od Poplawskiego patent. Każda strona pragnęła przekonać klientów, że urządzenie może służyć także do innych produktów, a nie tylko drinków czy koktajli mlecznych. W efekcie blender rzeczywiście się rozpowszechnił – jednak większość osób myśli, że jego twórcą był Waring.
blender kielichowy

Blender – kielichowy czy ręczny?

Blendery kielichowe stały się ostatnimi czasy niezwykle popularne, mimo wyższej ceny niż blender ręczny. Niestety, stabilniejszy i większy produkt, który w dodatku wyposażony jest w większą ilość funkcji musi być droższy od blendera ręcznego. Z tego powodu kupuje go mniej osób, choć liczba tych, którzy chcieliby mieć ten sprzęt w domu jest bardzo wysoka – a ceny najprostszych modeli na szczęście spadają. Blendery kielichowe posiadają większą moc i zwykle mają przyssawki, które umożliwiają ich stabilne ustawienie na kuchennym blacie. To wielka zaleta ,jako że blendery ręczne pracują co prawda w dowolnym naczyniu, lecz musimy trzymać zarówno owe naczynie, jak i blender w rękach. Zmniejsza to stabilność i pewność ruchów, co może się też przełożyć na jakość pracy.
Decydując się na konkretny model – czy to kielichowy, czy ręczny – powinniśmy zwrócić uwagę zarówno na moc, jak i na ilość maksymalnych obrotów. Przy tym najlepiej wybierać taki model, który pozwala na zróżnicowanie poziomu prędkości rozdrabniania. Zwykle w odmianie kielichowej tych prędkości jest więcej, ale do podstawowej pracy wystarczą przynajmniej dwie.

Sprawdź: Oferta blenderów kuchennych w sklep.puregreen.pl/blendery

Oba rodzaje blenderów służą do mieszania i miksowania produktów. Dzięki temu można przygotowywać pyszne sosy, desery, kremy, ale także drinki, koktajle, przeciery czy zupy. Blendery potrafią jednak także kroić i szatkować – niektóre posiadają nawet tarcze do krojenia produktów w plastry. Bez wątpienia ważne jest dodatkowe wyposażenie – czyli różne rodzaje rozdrabniaczy, albo różne rodzaje naczyń – które sprawiają, że ilość funkcji blendera jeszcze wzrasta. Bez wątpienia wersje kielichowe mają więcej takich elementów, a więc inwestycja się opłaca.

No votes yet.
Please wait...

4 komentarze

  1. Właśnie zastanawiam się nad kupnem nowego sprzętu do kuchni, ale nie wiedziałam czym się kierować 😉 Teraz nie zginę w najbliższym sklepie RTV! Dzięki za pomoc ;))

  2. Na początku swojej kariery kuchennej korzystałam z blendera ręcznego, ale szybko przestał mi wystarczać. Rodzina się powiększała, a ja przygotowywałam coraz więcej posiłków. W końcu mój blender nie wytrzymał presji i po prostu się spalił. Mąż zrobił mi niespodziankę i kupił dobry blender wielofunkcyjny (Braun), który działa bez zarzutu.

  3. Najczęściej wykorzystuję blender do zup (mam marki Braun), bo uwielbiam zupy krem :))) Blender tak dobrze rozdrabnia wszystkie warzywa, że powstaje w efekcie idealnie gładka, konsystencja. :))

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *