Czy warto kupić mieszkanie dwupoziomowe?

Dwupoziomowe mieszkania jeszcze jakiś czas temu były synonimem bogactwa, wydawało się że na ich zakup decydują się osoby wyjątkowo majętne. Jednak współcześnie nie trzeba dysponować ogromnym kapitałem aby zakupić takie mieszkanie. Przed analizą ofert, przez decyzją o zakupie warto rozważyć wszystkie za i przeciw. Czy opłaca się inwestować w tego typu mieszkania, jakie korzyści można uzyskać i z jakimi niedogodnościami trzeba się mocować?

Dla zwolenników domów jednorodzinnych w centrum miasta

Każdy kto marzy o zamieszkaniu w domu jednorodzinnym ale i równocześnie chce mieć blisko centrum miasta ten na pewno będzie zadowolony z bogatej oferty mieszkań dwupoziomowych. Mieszkania dwupoziomowe posiadają duże powierzchnie, porównywalne z domami jednorodzinnymi. Jak jednak doskonale wiadomo domy jednorodzinne obecnie nie są budowane w centrach miast lub ich pobliżu. Natomiast oferta mieszkań dwupoziomowych jeżeli mowa o kluczowych miejscach w dużych miastach jest naprawdę rozbudowana, każdy bez problemów znajdzie coś dla siebie w interesującej okolicy. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest redukcja przyszłych kosztów, specyficznych dla tego typu nieruchomości.  Odchodzą więc prace związane z zadbaniem o prawidłowe funkcjonowanie domu (remonty, konserwacja, obsługa urządzeń grzewczych itp. itd.).

Niższe ceny niż w przypadku zakupu mieszkania jednopoziomowego

Mieszkania dwupoziomowe są tańsze od mieszkań jednopoziomowych kiedy mają podobne metraże. Dzieje się tak choćby z tego względu, że wyższy z poziomów bardzo często został zaprojektowany poprzez przygotowanie skosów czy też antresoli. To pozorne zmniejszenie powierzchni użytkowej gdyż z pomocą dobrych architektów można uzyskać całkiem ciekawe rozwiązania, przebudować pewne elementy tej części mieszkania i tym samym zyskać trochę wnętrza choćby kosztem dużej antresoli.

Najwyższe piętra czyli przepiękne widoki

Śniadanie z przepiękną panoramą miasta albo wieczorny relaks z książką czyli zaletą mieszkań dwupoziomowych bez wątpienia jest ich ulokowanie w budynku. Zajmują najwyższe kondygnacje, co w wielkich miastach może zaoferować naprawdę ciekawe widoki. Pod warunkiem że takie mieszkanie będzie posiadało odpowiedni taras, skierowany w odpowiednim kierunku.

Kompletny podział stref w mieszkaniu

Coś co trudno osiągnąć w mieszkaniach jednopoziomowych czyli wyraźny, zdecydowany podział stref. Strefa ogólna i strefa prywatna. W większości przypadków lokatorzy mieszkań dwupoziomowych chwalą sobie taką możliwość. Poziom pierwszy to salon na spotkania w gronie rodzinnym czy z przyjaciółmi oraz kuchnia czy bardziej otwarte przestrzenie. Z kolei poziom drugi to strefa prywatna, sypialnie, pokoje dziecięce, miejsce pozwalający na maksymalny wypoczynek.

Brak lokatorów nad nami

W większości przypadków mieszkania dwupoziomowe wieńczą budynek dlatego odpada sytuacja w której ktoś będzie mieszkał powyżej. To oczywisty komfort wynikający ze spokoju. Nic nie stuka, nic nie hałasuje, nie słychać chodzących sąsiadów, co jest przecież uciążliwe choćby nocą.

Koszty aranżacji, zakup schodów

Decydując się na zakup dwupoziomowego mieszkania należy brać pod uwagę dość wysokie koszty aranżacji. Duży metraż wymaga zainwestowania sporych pieniędzy w aranżację wnętrz, a przede wszystkim w zakup schodów. Schody w przypadku takich mieszkań są zazwyczaj realizowane na zamówienie. Muszą być efektowne, idealnie pasować do wnętrz estetycznie oraz oczywiście wymiarami. Pamiętać należy również o bezpieczeństwie. To czasem koszt kilkunastu tysięcy złotych.

Wysokość opłat za ogrzewanie

Może się okazać że ogrzewanie mieszkań dwupoziomowych będzie droższe niż jednopoziomowych. Dwupoziomowe mieszkania w większości przypadków zajmują najwyższe kondygnacje i dlatego bardzo ważnym jest to aby dach budynku posiadał odpowiednią izolację, docieplenie. Właściciel może zminimalizować koszty po przez  umiejętne sterowanie ogrzewaniem w mieszkaniu, aby dogrzewać pomieszczenia w których się przebywa oraz ustawiać czas włączenia i wyłączenia ogrzewania w danych częściach mieszkania.

Problem z funkcjonalnością dla osób starszych, schorowanych

Tego typu mieszkania na pewno nie będą w pełni funkcjonalne dla wszystkich tych którzy mają problemy z prawidłowym poruszaniem się. Szczególnie problematyczne może to być dla osób, którzy są schorowani i z problemem wchodzą po schodach. Wtedy zakup tego typu mieszkania nie ma żadnego racjonalnego uzasadnienia.

Czy zatem mając wiedzę o zaletach i wadach mieszkań dwupoziomowych można jednoznacznie określić, że warto zdecydować się na ich zakup? Każdy tak naprawdę powinien samodzielnie analizować konkretne fakty, zrobić sobie wyliczenia, mieć długoterminowe spojrzenie w przyszłość. Na pewno takie mieszkania to gratka dla tych którzy cenią sobie ogromne przestrzenie, marzą o domach jednorodzinnych ale nie chcą wyprowadzać się z centrum miasta.

 

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *