Sztuka jako element składowy wnętrza, zbyt często spychany jest na dalszy plan, w całkowitej jego organizacji. Po pomalowaniu ścian, zaaranżowaniu mebli w pomieszczeniu, zazwyczaj dopiero gdzieś na samym końcu pojawia się nagła myśl o tym w jaki sposób w tą pustą przestrzeń wnieść coś, co ją ożywi i sprawi, że będzie ona zindywidualizowana. Jednakże spychając sztukę na boczne tory, okazja do zabawy projektowaniem wnętrza staje się czymś ulotnym i mało przyjemnym.

Szansa na nadanie charakteru własnej przestrzeni, to głównie, z założenia, tak nie istotne szczegóły jak właśnie dekoracja i to właśnie ona staje się, wywrotnie, najważniejszym punktem konstruowania wnętrza. W dobie internetu mamy wiele możliwości aby nabyć odpowiednie dzieła sztuki do dekoracji wnętrz. Sprzedaż obrazów odbywa się na aukcjach, poprzez strony galerii sztuki lub za pośrednictwem profesjonalnych doradców, którzy potrafią zdobyć obraz wybranego artysty.

Bardzo ważne jest prawidłowe dobieranie dzieł, które mają istnieć w naszej strefie prywatnej i przy okazji tworzyć spójny i harmonijny wystrój. Jednym z najbardziej podstawowych zasad projektowania wnętrz jest to, że każdy pokój potrzebuje punktu kontaktowego lub pojedynczego elementu, który będzie od razu zwracać uwagę ku przestrzeni. Jest rzeczą oczywistą, że wielkie dzieło sztuki na ścianie możne z łatwością spełniać tę funkcję. Grafika czy malarstwo śmiało dopełni przestrzeń nad kominkiem w salonie lub nad łóżkiem w sypialni. Alternatywnie natomiast, ściana sztuki tzw. wall art, może dodać pikanterii także tradycyjnemu pomieszczeniu, jakim jest na przykład jadalnia. Dzięki temu zabiegowi pomieszczenie będzie bardziej urozmaicone lub zapanuje w nim zupełnie inny klimat.

Przy wyborze dzieł sztuki do przestrzeni prywatnej, najważniejszym punktem odniesienia jest wielkość. Jeśli jest ono zbyt małe dla pomieszczenia, będzie to potęgowane poprzez otaczające meble, co sprawi, że nasz obraz po prostu zaginie i nie będzie widocznym elementem. Chcąc prawidłowo wyeksponować dzieło i sprawić, żeby to ono stało się dominantą, należy pamiętać o odpowiednim doborze jego rozmiaru do rozmiaru miejsca.

Nie wszystkie wall art’y są jednakowe. Chociaż niektóre obrazy mogą być dwuwymiarowe, przestrzenne, należy spróbować poszukać dekoracji w różnych mediach, aby pomóc wprowadzić także urozmaicenie struktur w przestrzeni, co sprawi, że nasze wnętrze będzie bardziej interesujące
i atrakcyjne, a nie nudne i przytłaczające.

Oprócz malarstwa i grafiki, należy wziąć pod uwagę elementy, takie jak rzeźby lub shadow box’y, który dodadzą głębi pomieszczeniu. Jeśli natomiast chcemy uzyskać bardziej awangardowy styl, można również rozważyć małą instalację z różnych mediów, która obejmuje ekrany i sztukę cyfrową.
Te dodatkowe bity tekstury pomogą dodać wizualnej wartości do wnętrza, która pomoże określić jego charakter – i tak, szorstkie tekstury są bardziej odpowiednie, aby określić przestrzeń jako intymną i ugruntowaną, podczas gdy gładkie podnoszą poziom elegancji .

Sztuka to finalny element, który spaja przestrzeń i sprawia, że jest ona kompletna. To taki dotyk artysty, który z prostego i funkcjonalnego miejsca czyni coś absolutnie unikatowego i nadaje mu wyjątkowy ton. Najważniejsze przy wyborze dzieł sztuki jest to, aby kierować się spójnością i dobierać elementy w taki sposób, aby się uzupełniały. Przy zwracaniu uwagi na te czynniki, Twoje pomieszczenie stanie się jedyną w swoim rodzaju ostoją, którą kochasz i podziwiasz. Kierując się prostymi zasadami wystroju wnętrz, możesz sprawić, że to sztuka stanie się doskonałą ramą i tłem dla dalszego projektu Twojej wymarzonej i profesjonalnie zaprojektowanej przestrzeni.

No votes yet.
Please wait...