Nowoczesne wnętrza charakteryzują się ciekawym designem. Współcześni projektanci często szukają inspiracji w stylu retro i klasycznym, które umiejętnie łączą z modernistycznymi formami. Architekci często podkreślają, że efekt końcowy zależy przede wszystkim od wyglądu ścian w mieszkaniu. Remont ścian to jeden ze sposobów na metamorfozę mieszkania i przemianę zwykłego wnętrza w nowoczesną przestrzeń.

Ściany można odnowić za pomocą farby lub tapet – wybór zależy od inwestora, ponieważ oba sposoby mają swoje zalety:

Farby

Farby są najszybszym sposobem na odświeżenie ścian, ale też dają najmniej możliwości. Przed nałożeniem farby trzeba bardzo starannie wyszykować ściany i w razie czego zalepić wszystkie ubytki gipsem szpachlowym, a następnie wyrównać ich powierzchnię. Na ładnych, gładkich ścianach można przykleić naklejki ścienne, które są bardzo modne, stylowe i dodają wnętrzu nowoczesnego charakteru. Niektóre farby są wzbogacane różnymi dodatkami, dzięki którym otrzymują nowe właściwości:

  • winylowe – dają gładką powlokę, są bardzo odporne na zmywanie, ale nie „oddychają”,
  • akrylowe – posiadają w swoim składzie żywicę epoksydową, są dość odporne na preparaty chemiczne, przepuszczają parę wodną,
  • lateksowe – to odmiana farb akrylowych, które posiadają w swoim składzie bardzo dużo żywicy epoksydowej. Dają elastyczną powłokę, są odporne na zmywanie, dobrze kryją.

farba

Tapety

Tapety są obecnie postrzegane jako nowoczesny i szykowny sposób wykończenia wnętrz. Wymagają przyklejania do ścian, jednak współczesne kleje są tak proste i łatwe w użyciu, że każdy może wykonać tą czynność we własnym zakresie. Tapety mają bardzo dużo zalet: kryją rysy i inne bardzo drobne niedoskonałości ścian, mogą mieć różną fakturę, dają nieograniczone możliwości aranżacyjne ze względu na ogromną ilość dostępnych wzorów i kolorów. Mogą być stosowane we wszystkich pomieszczeniach mieszkalnych. Kuchnia i łazienka wymagają specjalnych tapet, które są przeznaczone do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności. Tapety marki Rasch to jedne z najpopularniejszych tapet na rynku – wielu architektów wnętrz wykorzystuje je w swojej pracy ze względu na ich nowoczesne wzornictwo i wysoką jakość. Tapety są produkowane w różnych wariantach i z różnych surowców, od których zależą ich cechy:

  • tapety papierowe – najpopularniejszy typ tapet na rynku. Wykonane są najczęściej z kilku warstw papieru, „oddychają”, ale nie są odporne na wilgoć. Można je w razie potrzeby przemalować farbą. Niektóre tapety marki Rasch są dodatkowo pokryte cienką, zabezpieczającą warstwą lakieru lub plastiku. Chętnie wybierane do salonu, sypialni, pokoju dziecięcego, młodzieżowego,
  • tapety winylowe – składają się z dwóch warstw, z czego spodnia jest wykonana z papieru, a górna z płaskiego lub spienionego winylu. Takie tapety nadają się do kuchni i łazienki, w których panuje duża wilgotność, są odporne na zmywanie i szorowanie,
  • tapety tekstylne – również są wykonane z dwóch warstw, na które składają się papier i tkanina. Można je dobrze skomponować np. z obiciem sofy w salonie, ale nie nadają się dla alergików, ponieważ zbierają kurz,
  • tapety z włókna szklanego – można je bez obaw malować, szorować, zmywać. Szczególnie polecane do miejsc o intensywnej eksploatacji, np. kuchni, korytarzy. Trudno jednak pozbyć się ich w razie kolejnego remontu.

Na koniec małe podsumowanie, które ułatwi wybór niezdecydowanym. Tapety są najlepszym sposobem na wprowadzenie do wnętrza stylu i nowoczesnego designu. Wytrzymują całe lata bez konieczności ponownego remontu, pod warunkiem, że są dobrze położone. W razie konieczności wiele z nich można szybko i bez problemu przemalować farbą akrylową lub lateksową. Z kolei zwykłe farby są lepsze do miejsc, które trzeba co pewien czas odświeżać, dlatego sprawdzą się w mieszkaniu, które planujemy komuś wynająć, na klatkach schodowych, w garażu, piwnicy itp.

No votes yet.
Please wait...