Obecnie na rynku jest ogromny wybór materiałów malarskich i plastycznych wszelkiego rodzaju. W sklepach wnętrzarskich całe rzędy regałów zastawione są puszkami z farbami. Aby odpowiednio dobrać farbę do naszych potrzeb, przyda się podstawowa wiedza na temat rodzajów dostępnych produktów.

Jednym z najczęściej wybieranych materiałów są farby akrylowe. Ich nazwa pochodzi od żywic poliakrylowych, które są głównym składnikiem. Często zawierają też silikon lub polioctan winylu. Mają one różnorodne zastosowanie, ze względu na ich uniwersalność.

Pierwsze zastosowanie to produkt dla artystów. Są często wykorzystywane w szkołach plastycznych ze względu na ich podobieństwo do tradycyjnych farb olejnych. Są zdecydowanie tańsze, ale też łatwiejsze w użyciu. Minusem jest mniejsza gama kolorystyczna. Malarze wykorzystują je na kilka sposobów. Kładą je grubo, jak farby olejne, lub nakładają cienkie, przezroczyste warstwy. Można nimi namalować obraz bardzo szybko, osiągając efekt ekspresji. Pomimo niskiej ceny, są trwałe a utworzone za ich pomocą dzieła przetrwają lata.

Drugim zastosowaniem farb akrylowych jest malowanie wnętrz. Szeroką ofertę przedstawia wielu producentów. Dostępne obecnie farby zaspokoją oczekiwania najbardziej wymagających klientów. Producenci zapewniają mikrowentylację powierzchni, dzięki czemu efekt utrzyma się na dłużej. Główną zaletą tej emulsji jest to, iż optycznie maskuje niedoskonałości. Najczęściej stosuje się je wewnątrz domów, do sufitów i salonów. Można dzięki niej osiągnąć zarówno matowy, półmatowy, jak i połyskujący efekt. Zalecana jest szczególnie do malowania dekoracyjnego. Zwykle są odporne za zmywanie wodą, są więc też wykorzystywane do malowania elewacji. Plusem jest ich rozcieńczalność z wodą, a także duża siła krycia i łatwość nakładania. Pozbawione są przykrego zapachu oraz są bezpieczne dla zdrowia. Producenci ułatwiają klientom wybór farby poprzez nadanie jej nazwy z przeznaczeniem.

Znajdziemy farby przeznaczone specjalnie do łazienek – odznaczają się one szczególną odpornością na wilgoć. Są też farby zmywalne, chętnie wykorzystywane w pokojach dziecięcych, gdyż można z nich łatwo usunąć zabrudzenia, nie niszcząc jednocześnie powłoki na ścianie.

Średnia wydajność farby akrylowej to 1 litr na 6-15 m2 ściany. Czas schnięcia to 2-3 godziny, a do pełnego użytkowania są gotowe już po około 24 godzinach. W pełni odporne na szorowanie stają się po około czterech tygodniach od ich aplikacji. Dzięki temu po tym czasie można bez obaw myć ścianę, która została nimi pomalowana.

No votes yet.
Please wait...