Kominek tradycyjny a elektryczny

Tradycyjny kominek ogrzewa wnętrze żywym ogniem – może zostać wykorzystany także do ogrzewania całego domu, a nawet wody. Takie urządzenie wymaga jednak wykonania odpowiedniej instalacji, stałego dokładania opału i magazynowania go. Naturalny efekt płonących polan i ich zapach są jednak dla wielu osób nie do przecenienia.

Tam, gdzie montaż tradycyjnego kominka nie jest możliwy – zwykle w mieszkaniach w blokach – można sięgnąć po kominek elektryczny. Choć nie spełni on funkcji, jakie może pełnić tradycyjne urządzenie, ma wiele innych zalet, które decydują o jego popularności. Jedną z nich jest cena – znacznie niższa niż w przypadku klasycznego kominka.

Kominek elektryczny – jak działa?

W przeciwieństwie do klasycznego kominka, kominek elektryczny jest mobilny – można zainstalować go w dowolnym pomieszczeniu i miejscu, a jedynym warunkiem jego działania jest podłączenie do gniazdka elektrycznego. Co ciekawe, kominkiem elektrycznym możemy sterować za pomocą pilota. Posłuży nam do dogrzania pomieszczenia, w którym się znajduje, pełniąc rolę dodatkowego źródła ciepła. Intensywność grzania oraz jasność płomienia można regulować samodzielnie.

Kominek elektryczny – w czym góruje nad tradycyjnym?

Kominek elektryczny można zamontować w dowolnym momencie – inaczej niż w przypadku kominka tradycyjnego, którego obecność należy zaplanować na etapie budowy budynku. Urządzenie zasilane prądem jest ponadto w pełni bezpieczne w użytkowaniu i nie wymaga zastosowania niepalnej posadzki dookoła niego. W końcu, urządzenie jest niemal bezobsługowe – nie musimy wykonywać jego przeglądów, czyścić czy pamiętać o dokładaniu opału.

Na rynku znajdziemy także kominki elektryczne dwufunkcyjne, które pozwalają na niezależne uruchomienie funkcji płomienia bez grzania. Dzięki temu można Cieszyć się widokiem ognia nawet w ciepłe wieczory.

Kiedy warto zdecydować się na kominek elektryczny?

Kominek elektryczny nie zapewnia tak naturalnego efektu jak prawdziwy kominek, ale jeśli zdecydujemy się na model z efektem 3D, otrzymamy niemal wierną imitację paleniska z żywym ogniem i dymem. To doskonała propozycja dla osób, które zawsze marzyły o kominku, jednak ze względu na warunki mieszkaniowe nie mogą wykonać tradycyjnej instalacji.

Kominek elektryczny zadowoli także osoby stawiające na wygodę i szukające efektownego sposobu na dogrzanie pomieszczenia. Nowoczesne sprzęty tego typu można łatwo dopasować do charakteru wnętrza – znajdziemy wśród nich modele na wskroś nowoczesne i oszczędne w formie, jak i stylizowane na stare piecyki lub wykończone stylowymi obudowami. Do wyboru mamy urządzenia wolnostojące, narożnikowe oraz przeznaczone do wbudowania w ścianę lub powieszenia na niej. Nietrudno więc o dopasowanie modelu, który dobrze wkomponuje się w przestrzeń mieszkania.

No votes yet.
Please wait...