Niższe koszta związane z użytkowaniem sprzętów AGD to nie tylko wybór sprzętu o lepszej klasie energetycznej. To również szereg innych czynników i… umiejętne korzystanie z urządzeń.

Choć większość osób nie zwraca na to uwagi, uważnie wybierając kupowany sprzęt, a następnie rozsądne z niego korzystanie, może znacząco wpłynąć na domowy budżet. Doskonałym przykładem są pralki.

Skupienie się wyłącznie na klasie energetycznej sprawia, że zupełnie pomijamy niezwykle istotny czynnik, jakim jest zużycie wody podczas cyklu prania. W dodatku warto również sprawdzić w jakim czasie taki cykl jest wykonywany w konkretnym modelu – zauważa Adam Piórkowski ze sklepu AGD MatrixMedia.pl. – Czasami opłaca się zapłacić więcej za model, który jest bardziej optymalny pod kątem faktycznych kosztów użytkowania.

Jak zauważa Piórkowski, warto tez zwracać uwagę na funkcje pozwalające na dostosowanie zużycia wody do faktycznej zajętości bębna, co przydaje się przy mniejszych praniach. Nie bez znaczenia okazują się również możliwości, jakie daje dostępny w niektórych pralkach Samsunga system AddWash. Pozwala on na uzupełnianie zawartości pralki już w trakcie prania, a tym samym na uniknięcie uruchamiania drugiego cyklu.

Warto również zwrócić uwagę na mnogość programów i możliwość wprowadzenia własnych ustawień. Pozwalają one na dostosowanie pracy pralki do faktycznie wykonywanej przez nią pracy, a to z kolei przełoży się zarówno na skuteczniejsze pranie, jak i na niższe zużycie wody i prądu. Co więcej, wydłuży też żywotność samych ubrań w porównaniu do tych pranych „zwykłym” programem.

Oszczędności można osiągnąć również w ramach umiejętnego korzystania z lodówki. Pomijając najprostsze kwestie, takie jak dostosowanie poziomu chłodzenia do zawartości chłodziarki (być może umieszczone w niej artykuły spożywcze wcale nie potrzebują pełnego zamrożenia, a jedynie utrzymanie w chłodnej temperaturze?), można pójść krok dalej. Jak? Poprzez maksymalne zajęcie dostępnej powierzchni lodówki. W przypadku zapełnienia lodówki „po brzegi” czymkolwiek o dużej zawartości wilgoci, łatwiej utrzyma chłodną temperaturę.

No votes yet.
Please wait...