Planujesz zakup nowej zmywarki. Oto krótki poradnik, dzięki któremu wybierzesz idealne urządzenia w pięciu krokach. Sprawdź, jaka zmywarka sprawdzi się w Twojej kuchni!

Wolnostojąca czy do zabudowy?

Pierwsze pytanie, na które powinieneś sobie odpowiedzieć podczas wybierania zmywarki, brzmi: wolnostojąca czy do zabudowy? Nietrudno zauważyć, że druga z tych możliwości jest znacznie korzystniejsza – chociażby dlatego, że kuchnia będzie się prezentować spójniej i harmonijniej. Łatwiej też będzie ją wyczyścić – zabrudzenia nie będą bowiem przywierać do gładkiej powierzchni samego AGD, lecz do strukturowanej płyty meblowej, skąd usuniesz je szybko i bez większych trudności.

Częściowo widoczny czy zabudowany panel sterowania?

W przypadku klasycznych zmywarek do zabudowy, masz dwie opcje dotyczące panelu sterowania: może być częściowo odsłonięty w przedniej części urządzenia lub też całkowicie zabudowany w jego wnętrzu – a przez to niewidoczny na co dzień. Co warto wiedzieć o obu tych rozwiązaniach? W tym pierwszym przypadku od razu widzisz, że masz do czynienia zmywarką. W tym drugim urządzenie perfekcyjnie harmonizuje z meblami tak, że niemalże nie sposób go odróżnić. Dzięki temu cała aranżacja prezentuje się spójnie.

Jaka pojemność zmywarki będzie odpowiednia?

Na rynku znajdziesz cały szereg zmywarek – zarówno o standardowych, jak i mniej standardowych wymiarach. Znalezienie tej pasującej do układu Twojej kuchni nie powinno zatem sprawić Ci problemu. Najbardziej klasyczne urządzenia to te o szerokości równej 45, 60 i 80 cm. Pierwsza z tych opcji sprawdzi się w sytuacji, gdy mieszkasz sam i po prostu nie masz dużo naczyń do mycia. Jeśli z kolei prowadzisz spore gospodarstwo domowe, postaw raczej na większy model – dzięki temu nie będziesz musiał wstawiać kilku wsadów jednego dnia.

Dostępne programy zmywania

Im ich więcej, tym większą swobodę będziesz mieć podczas mycia naczyń – będziesz mógł bowiem z łatwością dobrać właściwy program do każdego rodzaju wsadu. Przede wszystkim upewnij się, że Twoje urządzenie jest wyposażone w:

– program normalny,

– program delikatny,

– program szybki,

– program ekologiczny,

– program do szkła.

Wszystkie pozostałe funkcje są oczywiście przydatne, choć już nie tak konieczne jak te powyżej.

Poziom hałasu

Jeśli mieszkasz sam i masz mocny sen, możesz spokojnie pominąć ten parametr. Jeśli jednak nawet najmniejszy szelest potrafi zbudzić ze snu lub mieszkasz z małymi dziećmi, powinieneś się koniecznie upewnić, że urządzenie pracuje na tyle cicho, by nie zakłócać Ci codziennego życia w domu. Informację o tym, jaki hałas generuje sprzęt znajdziesz zawsze na opakowaniu zmywarki. Za ciche modele uważa się te, których praca nie jest głośniejsza niż 40-45 dB. Pamiętaj o tym, że 50 dB to granica uważana w Unii Europejskiej za hałas zagrażający Twojemu zdrowiu – dobrze przemyśl zakup takiej zmywarki.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...