Planujesz zakup nowej zmywarki. Oto krótki poradnik, dzięki któremu wybierzesz idealne urządzenia w pięciu krokach. Sprawdź, jaka zmywarka sprawdzi się w Twojej kuchni!
Wolnostojąca czy do zabudowy?
Pierwsze pytanie, na które powinieneś sobie odpowiedzieć podczas wybierania zmywarki, brzmi: wolnostojąca czy do zabudowy? Nietrudno zauważyć, że druga z tych możliwości jest znacznie korzystniejsza – chociażby dlatego, że kuchnia będzie się prezentować spójniej i harmonijniej. Łatwiej też będzie ją wyczyścić – zabrudzenia nie będą bowiem przywierać do gładkiej powierzchni samego AGD, lecz do strukturowanej płyty meblowej, skąd usuniesz je szybko i bez większych trudności.
Częściowo widoczny czy zabudowany panel sterowania?
W przypadku klasycznych zmywarek do zabudowy, masz dwie opcje dotyczące panelu sterowania: może być częściowo odsłonięty w przedniej części urządzenia lub też całkowicie zabudowany w jego wnętrzu – a przez to niewidoczny na co dzień. Co warto wiedzieć o obu tych rozwiązaniach? W tym pierwszym przypadku od razu widzisz, że masz do czynienia zmywarką. W tym drugim urządzenie perfekcyjnie harmonizuje z meblami tak, że niemalże nie sposób go odróżnić. Dzięki temu cała aranżacja prezentuje się spójnie.
Jaka pojemność zmywarki będzie odpowiednia?
Na rynku znajdziesz cały szereg zmywarek – zarówno o standardowych, jak i mniej standardowych wymiarach. Znalezienie tej pasującej do układu Twojej kuchni nie powinno zatem sprawić Ci problemu. Najbardziej klasyczne urządzenia to te o szerokości równej 45, 60 i 80 cm. Pierwsza z tych opcji sprawdzi się w sytuacji, gdy mieszkasz sam i po prostu nie masz dużo naczyń do mycia. Jeśli z kolei prowadzisz spore gospodarstwo domowe, postaw raczej na większy model – dzięki temu nie będziesz musiał wstawiać kilku wsadów jednego dnia.
Dostępne programy zmywania
Im ich więcej, tym większą swobodę będziesz mieć podczas mycia naczyń – będziesz mógł bowiem z łatwością dobrać właściwy program do każdego rodzaju wsadu. Przede wszystkim upewnij się, że Twoje urządzenie jest wyposażone w:
– program normalny,
– program delikatny,
– program szybki,
– program ekologiczny,
– program do szkła.
Wszystkie pozostałe funkcje są oczywiście przydatne, choć już nie tak konieczne jak te powyżej.
Poziom hałasu
Jeśli mieszkasz sam i masz mocny sen, możesz spokojnie pominąć ten parametr. Jeśli jednak nawet najmniejszy szelest potrafi zbudzić ze snu lub mieszkasz z małymi dziećmi, powinieneś się koniecznie upewnić, że urządzenie pracuje na tyle cicho, by nie zakłócać Ci codziennego życia w domu. Informację o tym, jaki hałas generuje sprzęt znajdziesz zawsze na opakowaniu zmywarki. Za ciche modele uważa się te, których praca nie jest głośniejsza niż 40-45 dB. Pamiętaj o tym, że 50 dB to granica uważana w Unii Europejskiej za hałas zagrażający Twojemu zdrowiu – dobrze przemyśl zakup takiej zmywarki.
Zabudowane zmywarki według mnie są hitem – czasami są naprawdę szpecące, a w takim przypadku mamy połączenie pięknego z praktycznym 🙂
Jak dla mnie zmywarka jest niezastąpiona. Zwłaszcza przy jakichś większych imprezach typu urodziny 😉 Ja akurat mam zmywarkę wolnostojącą. Zabudowana jest w porządku pod warunkiem, że mieszka się już na stałe w danym miejscu 😉