Wykorzystanie zakamarków

W pokoju na poddaszu jest ich co niemiara. Nawet niska ścianka kolankowa pozwala na to, by pod skosem zmieścić półeczki czy szafki. Pamiętaj, że dostęp do nich musi mieć nie tylko dziecko, ale również dorosły. W przeciwnym razie może okazać się, że utrzymanie porządku będzie niemożliwe. Świetnie sprawdzą się tu niskie komody lub otwarte półki, w których umieścisz kosze na zabawki. Wszelkie przestrzenie pod skosami warto wykorzystać również po to, by na podłodze pozostało jak najwięcej miejsca do zabawy.

Ciekawym rozwiązaniem jest (u nieco większego dziecka, powyżej 6 roku życia) wykorzystanie górnej części pomieszczenia jako miejsca na łóżko. Takie antresole są bardzo lubiane przez dzieci i idealnie sprawdzą się zwłaszcza w pokoju, w którym jedyne okna to okna dachowe.

Innym dość popularnym pomysłem, jest wykorzystanie wnęki pod oknem dachowym na umieszczenie biurka. Dziecko ma bezpośrednie światło, a my optymalnie wykorzystujemy przestrzeń. By światło dziecka nie raziło, warto rozważyć rolety wewnętrzne – np. rzymskie rolety dachowe, które pozwalają płynnie regulować ilość światła i jego kierunek w pomieszczeniu.

Zabezpieczenie krawędzi i powierzchni

Małe dziecko jest ciekawskie, wszędobylskie i nie potrafi przewidywać. A na poddaszu miejsc, w których nietrudno się uderzyć jest więcej niż w standardowym pokoju. Projektując meble i ich ułożenie, koniecznie pomyśl o zabezpieczeniu wszelkich zakamarków tak, by podczas zabawy, dziecko nie nabiło sobie guza.

Szczególnie ważne jest zabezpieczenie krawędzi ścianki kolankowej. Dobrym rozwiązaniem jest montaż mebli (komód, półek), które będą wbudowane we wnękę tworzoną przez ściankę kolankową. Dzięki temu, dziecko nie zrobi sobie krzywdy podczas zabawy.

Roleta zewnętrzna – cichy i spokojny sen

Absolutną koniecznością jest zamontowanie w oknie pokoju dziecięcego rolety zewnętrznej. Pozwoli ona nie tylko na pełne zaciemnienie pomieszczenia, kiedy maluszek będzie zażywał popołudniowej drzemki, ale również zapewni dziecku tak potrzebną mu ciszę i spokój. Roleta zewnętrzna redukuje ilość wpadającego do pomieszczenia hałasu, a także skutecznie tłumi odgłos deszczu i gradu. To jedyne rozwiązanie, jeśli chcemy zapewnić dziecku spokojny sen.

Latem, zasłonięcie rolety zewnętrznej nie pozwoli na nadmierne nagrzewanie się pomieszczenia i zredukuje temperaturę (roleta zewnętrzna redukuje ilość wpadającego ciepła nawet o 94%). Dzięki temu, nasz maluszek będzie mógł spokojnie zasnąć, mimo wysokich temperatur za oknem.

Przy montażu rolety w pokoju dziecka warto od razu zdecydować się na roletę sterowaną elektrycznie. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie tylko łatwiej obsługiwać roletę rodzicowi trzymającemu  na ręku dziecko, ale również sprawdzi się ono w przyszłości, kiedy starsze dziecko będzie mogło samodzielnie sterować zaciemnieniem pomieszczenia.

Planowanie oświetlenia

Na poddaszu, to niezwykle ważne. Jeśli masz dużą ilość okien dachowych i pomieszczenie jest jasne, pamiętaj o tym, by umożliwić sterowanie ilością wpadającego światła (np. za pomocą rolet wewnętrznych i zewnętrznych). Jeśli okien jest mało i poddasze może być nieco ciemne, rozplanuj dodatkowe źródła światła, by doświetlić wszystkie zakamarki.

Ważnym elementem projektu będzie też kolor, który może optycznie poszerzyć bądź zmniejszyć przestrzeń. Pamiętaj, by wykorzystać zmywalne farby!

Przekuj minusy w plusy

Powszechnie uważa się, że pokoje na poddaszu są gorsze, bo mniej ustawne. Tymczasem odpowiednie tricki i przemyślane zagospodarowanie przestrzeni (np. w postaci wysuwanych komód czy ukrytych półek), pozwalają zwiększyć powierzchnie do przechowywania i dzięki temu pozostawić dużą część powierzchni pokoju do zabawy.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji co do zagospodarowania przestrzeni, poszukaj inspiracji designerskich. Świetnie przydaje się do tego internet, który może podpowiedzieć bardzo wiele ciekawych rozwiązań, możliwych tylko w pokoju na poddaszu.

No votes yet.
Please wait...