Rolety materiałowe to osłony okienne przeznaczone do stosowania wewnątrz pomieszczeń. Jest to doskonała alternatywa dla żaluzji oraz firanek i zasłon. Świetnie chronią wnętrza przed zbytnim nasłonecznieniem i ciekawskim wzrokiem sąsiadów czy przechodniów. Stanowią także interesujący element dekoracyjny. Różnorodność kolorów i faktur materiałów oraz różne sposoby montażu, to cechy, które m.in. stanowią o ich popularności.

Prościej się nie da

Niezaprzeczalną zaletą rolet materiałowych jest ich prostota. Zarówno jeśli chodzi o obsługę, jak również łatwość montażu. Możemy je zamontować właściwie na każdym oknie, zastępując nimi firany i zasłony. Jeśli chodzi o sposób montażu, podstawowe opcje są dwie: rolety montowane do sufitu lub ściany i rolety montowane do ramy okiennej.

Możemy zdecydować się na wariant w kasecie i z prowadnicami (zapewnia stabilne prowadzenie i przyleganie rolety do szyby) lub rolety wolnowiszące. Jeżeli nie chcemy ingerować w ramę, możemy skorzystać z bezinwazyjnego mocowania rolety materiałowej. Dotyczy to zarówno rolet w kasecie, jak i wolnowiszących. Niezależnie od sposobu montażu, rolety posiadają system hamujący umożliwiający zatrzymanie na dowolnej wysokości.

Funkcjonalne dekoracje

Aranżacje okienne obejmują dość dużą przestrzeń, mają więc niemały wpływ na wygląd pomieszczenia. Decydując się na rolety materiałowe możemy wybierać z bogatej oferty kolorów i jak najlepiej dopasować te elementy do naszego wnętrza. Mamy także wpływ na kolor elementów takich jak kasety i prowadnice.

Ważna jest funkcja oraz charakter pomieszczenia, do którego dobieramy roletę. Jasne, transparentne tkaniny optycznie powiększają pomieszczenia, wzorzyste materiały nadają wnętrzu głębię i przestrzenność. Wybierając tkaniny podgumowane dodatkowo zabezpieczamy pomieszczenia przed nagrzewaniem się podczas upałów.

Do zadań specjalnych

Coraz popularniejsze są materiałowe rolety typu dzień i noc. Tkaniny tych rolet zbudowane są naprzemiennie z poziomych pasów materiału i siateczki przepuszczającej światło. Kiedy osłona jest rozwijana, materiały te przesuwają się – jeśli nachodzą na siebie mamy efekt zaciemnienia, jeśli ustawione są naprzemiennie wpuszczamy światło do pomieszczenia, bez potrzeby zwijania rolety.

Ciekawym rozwiązaniem są rolety przeznaczone do okien dachowych.

– „Dzięki specjalnemu mechanizmowi sprężynowemu ich tkanina jest zawsze naciągnięta, a zastosowanie prowadnic oraz dolnej belki zakończonej uszczelką szczotkową, prześwit przy dolnej części skrzydła okiennego jest zredukowany do minimum”. – mówi ekspert z firmy Formelana, produkującej bramy, rolety i żaluzje.

Rolety materiałowe doceniane są za to, że zajmują zdecydowanie mniej miejsca niż firany czy zasłony, dzięki czemu nadają nawet ciasnym pomieszczeniom wrażenie większej przestronności. Ich wielkim plusem jest także łatwość pielęgnacji. Do czyszczenia wystarcza sucha lub – w przypadku większych zabrudzeń – wilgotna ściereczka, np. z mikrofibry. Dla ich odświeżenia można też użyć szczotkowej końcówki odkurzacza.

No votes yet.
Please wait...