W święta i podczas innych ważnych dni to stół jest w centrum uwagi i wokół niego koncentruje się życie. Jak zatem wybrać odpowiedni stół i dopasować do niego krzesła? Zapraszamy do lektury!

Jaki stół wybrać i gdzie go ustawić?

W zależności od wielkości mieszkania czy domu stół może stać w różnych pomieszczeniach. Do mieszkań czy niewielkich domów zwykle najbardziej nadają się stoły prostokątne, które można ustawić w pokoju dziennym nawet pod ścianą (np. stół obiadowy Pier z oferty sklepu Miloohome)

Osoby, które lubią spędzać czas w kuchni, decydują się na ustawienie stołu właśnie w tym pomieszczeniu. Należy jednak pamiętać, że rezygnując z posiadania stołu w pokoju dziennym, możemy przysporzyć sobie pewnych trudności podczas przyjmowania gości. O ile nieoficjalne spotkania (np. wspólne gotowanie) mogą odbywać się w kuchni, o tyle eleganckie obiady czy kolacje powinny mieć miejsce w odpowiedniej odległości od części roboczych kuchni.

Rozwiązaniem może być także rezygnacja z osobnej kuchni i aranżacja pokoju z aneksem kuchennym. W takich sytuacjach stół może wyznaczać granicę między częścią pokojową, a częścią kuchenną.

Jeśli mieszkanie lub dom są sporych rozmiarów, można pozwolić sobie na zaaranżowanie osobnej jadalni lub kuchni z jadalnią (w takich sytuacjach stół może być oddzielony od części kuchennej np. „wyspą” z szafek). W pomieszczeniach, w których stół stanowi centralny element oraz w dużych pokojach, można zdecydować się na stół okrągły lub owalny, np. stół jadalniany rozkładany West Port (w niewielkich mieszkaniach taki kształt może nie zdać egzaminu, ponieważ nie można ustawić go pod ścianą).

Jak dobrać krzesła do stołu?

Wybór krzeseł jest równie ważny, co wybór samego stołu. Krzesła powinny pasować do pomieszczenia i stołu, a także (a może przede wszystkim) powinny być wygodne. Dzięki temu kilkugodzinne spotkania z bliskimi, wspólne biesiadowanie czy codzienne posiłki będą komfortowe i pozwolą w pełni korzystać z pięknych chwil.

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest wybór kompletu krzeseł – zwłaszcza w pomieszczeniach utrzymanych w klasycznym stylu. Osoby, które preferują nowoczesne, skandynawskie czy industrialne wnętrza mogą postawić na eklektyzm i zdecydować się na kilka różnych krzeseł lub foteli.

Do klasycznych pomieszczeń świetnie pasują krzesła tapicerowane, dopasowane np. do koloru zasłon. Przykładem może być krzesło William – miękkie, solidne i wygodne. Do skandynawskich wnętrz pasują designerskie krzesła i fotele (np. krzesło Dolley czy krzesło Kiton). W przypadku pomieszczeń eklektycznych można zdecydować się na różnego rodzaju krzesła z tworzyw sztucznych.

Z praktycznego punktu widzenia – warto zwracać uwagę na wysokość krzeseł (aby można było swobodnie wsunąć je pod stół, np. na wysokości 45-50 cm nad ziemią) oraz na wygodne, miękkie oparcia.

Warto też pamiętać, aby i stół, i krzesła były dobrej jakości. Jeśli meble wykonane są z wysokiej klasy materiałów (np. odpornego na uszkodzenia drewna), bez problemu przetrwają próbę czasu, a liczne posiłki czy kilkugodzinne spotkania z bliskimi nie będą im straszne. Stoły, które z pewnością reprezentują najwyższą klasę, dostępne są w ofercie salonu meblowego Miloohome.

No votes yet.
Please wait...