Na rynku nieruchomości coraz częściej poszukiwane są mieszkania z małym metrażem. Takie lokum oprócz niższej ceny i najczęściej dobrej lokalizacji ma jeszcze jedną słuszną zaletę – mniej do sprzątania 😉 Problem pojawia się wtedy, gdy musimy takie mieszkanie umeblować. Z jednej strony potrzebujemy przestrzeni, żeby czuć się swobodnie, z drugiej zaś musimy gdzieś „poupychać” swoje rzeczy, no i warto by było gdzieś spać, usiąść i przeczytać książkę czy po prostu mieć na czym zjeść posiłek. W naszym artykule zaprezentujemy kilka rad, jak wybierać meble do małego mieszkania. Nie będziemy tutaj brać pod uwagę metrażu, czy rozkładu pokoi, a skupimy się na poszczególnych pomieszczeniach. Zapraszamy do lektury.
Meble do sypialni
Najważniejszym meblem w sypialni jest łóżko. Pierwszym dylematem jest czy powinno być jedno czy dwuosobowe. Jeśli nasza sypialnia jest niewielka, a bardzo chcemy mieć łóżko na dwie osoby, to pozostaje nam wybrać łóżko na zamówienie, które gabarytami idealnie wpasuje się w pomieszczenie. Drugim istotnym elementem jest miejsce na ubrania. Garderoba, to z reguły przywilej mieszkań dużych i domów jednorodzinnych, dlatego my decydujemy się na szafę z drzwiami przesuwanymi. Szerokość i głębokość takiej szafy możemy dostosować do wymiarów pomieszczenia i własnych potrzeb, natomiast co do wysokości to ogranicza nas tylko sufit, z kolei drzwi przesuwane zapewniają swobodny dostęp. Nawet w niezbyt dużej szafie sięgającej sufity zmieści się całkiem sporo rzeczy. Jeśli dodatkowo chcemy optycznie powiększyć pokój, możemy zdecydować się na drzwi z lustrem. W tym miejscu wróćmy na chwilę do tematu łóżka. W jednym z wcześniejszych artykułów opisywaliśmy łóżko z pojemnikiem. Nasze jest dość obszerne i w pewnym momencie okazało się, że stanowi dla nas „drugą szafę”. Ponadto wariant z podnoszeniem łóżka w górę, a nie np. z wysuwaną szufladą również ma znaczenie w przypadku braku miejsca.
A tu propozycja dla odważnych:
Meble do małego salonu
Dobrze urządzony salon będzie wyglądał na wiele większy niż jest. Podstawowa zasada urządzania salonu brzmi: „Im niższe meble, tym wyższe wnętrze”. Meble do salonu o podobnej wysokości optycznie porządkują wnętrze i poszerzają perspektywę. Zabudowa (meblościanka) nie powinna znajdować się na przeciwko wejścia, ponieważ przytłoczy wnętrze i je pomniejszy. W urządzaniu salonu kluczową rolę odgrywają narożniki. Można w nich np. ustawić regał, a nawet wysoką szafę lub sofę (tzw. narożnik), która jeśli również zawiera pojemnik na pościel, oszczędza nam drogocenne miejsce. Trzeba uważać, żeby meble nie zajmowały większości przestrzeni w pomieszczeniu, ani nie tarasowały przejścia. Może to się wiązać ze zrezygnowaniem z foteli. Można jednak zastąpić je mniejszymi pufami, które np zmieszczą się pod ławą / stołem. Warto również wybrać meble z frontami odbijającymi światło. Szklane drzwi, połyskujące laminaty rozjaśnią wnętrze i nadadzą mu przestrzenności.
Jadalnia
Jeśli nasza kuchnia jest połączona z salonem, to najwygodniejszym rozwiązaniem będzie tzw. wyspa, która nie tylko zapewnia miejsce do spożywania posiłków, ale również wizualnie oddziela kuchnię od salonu. Innym rozwiązaniem może być składany stół, który będzie rozstawiany jedynie podczas posiłków. Jeśli zdecydujemy się klasyczny stół, warto wybrać do niego takie krzesła, które po jedzeniu możemy spokojnie schować pod stół. Dzięki temu zaoszczędzimy nieco miejsca, chociażby na przejście.
Kuchnia
Mała kuchnia stanowi duży problem w przypadku funkcjonalności. Aspektami, które należy wziąć pod uwagę z pewnością jest wielkość blatu roboczego oraz miejsce w szafkach. Aby zaoszczędzić nieco miejsca możemy zrezygnować np. ze zmywarki lub kuchenki mikrofalowej. W kwestii mebli najlepiej sprawdzą się kuchnie robione na wymiar, gdzie możemy zaplanować każdą szafkę z osobna. Możemy także wykorzystać szafki tzw. kominowe, w których zmieści się piekarnik, mikrofalówka i kilka półek. Szafki wisząc możemy również umieścić pod samym sufitem, jednak niższe osoby mogą mieć problemy z dostępem do nich. Producenci szafek kuchennych często proponują ciekawe rozwiązania dotyczące dostępu do półek. Np. wysuwane półki, obrotowe koszyki, szafki cargo, itp. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre z tych rozwiązać „marnotrawią” miejsce w szafie lub sam ich mechanizm zabiera go całkiem sporo.
Łazienka
Aranżacja niedużej łazienki również stanowi nie lada wyzwanie. Jednak wybierając odpowiednie meble i odpowiednio gospodarując miejscem możemy otrzymać komfortowe i przestrzenne pomieszczenie. Z reguły decydujemy się w takim przypadku na prysznic, który zabiera mniej miejsca niż wanna, a jednocześnie jest wygodniejszy w użyciu. Ponadto musimy zmieścić toaletę, umywalkę i lustro. Nierzadko też w łazience umieszczamy również pralkę, która zajmuje najwięcej miejsca. Nad toaletą nie będziemy dumać, natomiast u wielu producentów można spotkać toalety z muszlą znacznie mniejszą niż standardowe, do tego można wybrać taką spłuczkę, która również oszczędzi nieco miejsca. Pod umywalką z kolei można umieścić szafkę, chociażby na chemię do czyszczenia. Tutaj również producenci proponują np. szuflady, ale osobiście uważam, że najzwyczajniejsza szafka może pomieścić o wiele więcej. Nierzadko możemy spotkać szafkę z lustrem montowaną nad umywalką. To rozwiązaniem po dwie zalety. Po pierwsze otrzymujemy kolejne miejsce na przechowywanie, np. kosmetyków, a po drugie lustro znajdzie się bliżej naszej twarzy, co staje się przydatne, np. podczas golenia. Jeśli chodzi o pralkę, to od jakiegoś czasu można spotkać szafki do zabudowy pralki. To również bardzo sprytne rozwiązanie, chociażby do przechowywania ręczników.
To tylko drobne propozycje i porady dotyczące wybierania mebli do małego mieszkania. Pamiętajcie, że najważniejsze, żebyście Wy dobrze się w nim czuli. Powodzenia w meblowaniu!