Symbolika kolorów

Wybierając kolor do łazienki musimy mieć na uwadze to jaki efekt chcemy osiągnąć i jak dana tonacja kolorystyczna wpłynie na nasz nastrój. Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę poszczególnych kolorów.

  • Biel – sprawdza się zarówno w przypadku pomieszczeń zaaranżowanych w sposób tradycyjny jak i nowoczesny. To kolor, który pozwala nam na dużą dowolność w doborze dodatków i akcesoriów. Dzięki bieli pomieszczenie sprawia wrażenie higienicznie czystego, świeżego i neutralnego. Jeśli dominującym kolorem w naszej łazience będzie biel to musimy przemyśleć dobór innych barw, by przestrzeń nie sprawiała wrażenie surowej.
  • Ecru – dobrze pasuje do aranżacji współczesnych, ale i tradycyjnych. Ciepłe tony dodadzą łazience wdzięku i sprawią, że nabierze niepowtarzalnego charakteru, czyniąc ją bardziej przytulną.
  • Brązy i beże – są bardzo często wykorzystywanymi kolorami w łazienkach różnego typu. Dzięki nim patrzący ma wrażenie, że jest bliżej natury. Można ich używać w różnych zestawieniach kolorystycznych.
  • Czerwień i pomarańcz – to kolory symbolizujące energię, siłę i intymność. Najlepiej sprawdzają się użyte jako akcenty kolorystyczne. Wtedy dodają wnętrzu charakteru.
  • Owocowa zieleń – dzięki niej pomieszczenie zawsze wygląda świeżo i żywo, efektownie na jej tle prezentują się czerwone dodatki.
  • Pudrowy róż – jeśli będzie zestawiony z dodatkami w innym tonie to pomieszczenie nabierze świeżości. Efekt końcowy będzie delikatny i kobiecy.
  • Kolory morza – dają wrażenie relaksacji i odpoczynku. Zaczynając od delikatnego błękitu, a kończąc na odważnym granacie można stworzyć łagodny, subtelny nastrój.
  • Czerń – jako dominujący kolor w łazience jest rzadko spotykanym rozwiązaniem. Nie poleca się jego stosowania ani w pomieszczeniach niewielkich, a już tym bardziej słabo oświetlonych. Czerń zestawia się z akcesoriami na zasadzie kontrastu np. czerwieni, pomarańczy czy fioletu.

Kolorystyka a wielkość łazienki

Eksperymentując z kolorami w łazience trzeba mieć na uwadze wielkość wnętrza. Zbyt intensywny kolor w małych łazienkach może po jakimś czasie okazać się przytłaczający. Jeśli nie jesteśmy przekonani co do tego czy w ogóle dany kolor sprawdzi się we wnętrzu to dobrym pomysłem jest wprowadzenie delikatnych, kolorystycznych akcentów za pomocą mniejszych elementów.

Specjaliści radzą, by przede wszystkim aranżując małą łazienkę wykorzystać w niej jasną kolorystykę. Dzięki takim kolorom jak biel, beż czy żółć można pomieszczenie znacznie poszerzyć wizualnie. Mocne, nasycone barwy powinny raczej stanowić dodatek, nadający wnętrzu charakteru, który jednocześnie nie odbierze mu przestrzeni. Dla powiększenia wnętrza ważne jest zastosowanie elementów o jednolitej kolorystyce. Przykładowo, jeśli jedna ze ścian jest pokryta kafelkami to pozostałe również powinny zostać dopasowane kolorystycznie do kafelków. Dobrym rozwiązaniem będzie również umieszczenie na jednej ze ścian lustra bez ram, które również sprawi, że pomieszczenie będzie wydawać się większe.

Jeśli łazienka jest bogata w światło to aranżując przestrzeń można nieco popuścić wodze fantazji. Przykładowo możemy wybrać fiolet, żółcenie czy czerwień, które zmniejszają optycznie łazienkę, ale jednocześnie sprawią, że zapanuje w niej ciepła i radosna atmosfera. Brązy, beże czy czerwienie mogą służyć do tworzenia bardziej tradycyjnego, stoickiego wyczucia przestrzeni.

Przykładowe zestawienia

Nie sposób wyobrazić sobie wnętrza bez akcentów kolorystycznych. Zdaniem ekspertów zawsze lepiej jest stawiać na pewne akcenty kolorystyczne niż zestawiać wszystko w jedynym kolorze.

Biel można łączyć zarówno z pastelowymi kolorami jak i nasyconymi, w zależności od tego czy chcemy żeby sprawiała wrażenie klasycznej, surowej czy ciepłej i przytulnej. Żeby jednak nabrała wyrazistego charakteru potrzeba zestawić ją z różnymi dodatkami. Srebro i błyszczące materiały nadadzą wnętrzu wyrazistego charakteru. Nawiązując do stylu skandynawskiego można łączyć je z drewnianymi akcesoriami.

Monochromatyczne style łączące biel, czerń i szarości mogą byś śmiało uaktualniane o takie kolory jak pomarańczowy, czerwony, niebieski czy zielony, zarówno jako akcenty jak i kolory podstawowe.

Przytulny nastrój można wykreować łącząc niebieski, turkus i zieleń, słomiany beż będzie dobrze komponować się z głębokimi czerwieniami oraz brązami.

Nowoczesne trendy

Jeśli chcemy wyjść poza schematyczne urządzenie łazienki możemy również skorzystać z bardziej odważnych rozwiązań wprowadzając we wnętrzu kolorowe płytki. Możemy również pokusić się o to, by zrezygnować z nich na rzecz szklanych tafli czy po prostu określonego koloru ścian.

Kolorowe płytki. Dzięki ich zastosowaniu można wyróżnić kolorystycznie jedną ścianę czy np. dany fragment podłogi. To dobry sposób na niedrogą, wesołą aranżację, która doda nam energii na każdy dzień. Poza kolorem płytek można również eksperymentować z ich wielkością. Niewielkie, wielobarwne płytki świetnie sprawdzą się do obudowy np. wanien półkolistych. Można również próbować łączyć w jednym pomieszczeniu duże płytki z mozaiką.

Farby na ścianie. Nie zawsze musimy wykładać ściany w łazience płytkami. Możemy pomalować je farbami i dzięki temu osiągnąć ciekawe efekty, zwłaszcza, że współczesne farby charakteryzują się dużą odpornością na wilgoć. Ciekawym zestawieniem może być np. przydymiony pomarańcz w połączeniu z łagodną szarością – takie połączenia będą eleganckie i jednocześnie stylowe.

Druk na szkle. To bardzo interesująca alternatywa dla tradycyjnych płytek ceramicznych. Dzięki ich ogromnej różnorodności zarówno wzorniczej jak i kolorystycznej możliwe jest stworzenie w swojej łazience niepowtarzalnego nastroju. Kwiaty, morze, drzewa – obrazy na szkle mogą prezentować wszystko co tylko się nam zamarzy. Ozdobne nadruki czy to na ścianach, lustrze czy kabinie prysznicowej będą efektownym dodatkiem i piękną ozdobą naszej łazienki, którą zachwycać się będą wszyscy.

Kolor ma istotne znaczenie dla postrzegania wnętrza. W związku z tym tonację kolorystyczną łazienki powinno się dobierać w zależności od stylu, w którym jest urządzona, jej powierzchni oraz cech naszej osobowości . Współczesne, nowocześnie urządzone łazienki to zarówno takie, w których królują monochromatyczne barwy, często neutralne jak biel, czerń czy szary, ale również bardziej śmiałe typu zieleń, pomarańcz czy niebieski. Po te bardziej odważne kolorystycznie sięgamy jednak znacznie rzadziej niż po stonowane szarości, beże czy biel, ale to właśnie dzięki nim można stworzyć określoną aranżację. Gdy takie rozwiązanie się nam opatrzy, wtedy możemy wprowadzić inną kolorystykę dodatków, dzięki czemu łazienka odmieni swój wygląd.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Świat Szkła, która zajmuje się produkcją szklanych mebli, balustrad oraz innych elementów ze szkła, dzięki którym każde wnętrze nabierze charakteru i nowoczesnego wyglądu.

No votes yet.
Please wait...