Mieszkanie stare czy nowe – na co zwrócić uwagę

Jedną z pierwszych decyzji dotyczących kupna mieszkania jest to, z jakiego rynku je wybrać: pierwotnego czy wtórnego?

Dzisiaj małe zestawienie najważniejszych moim zdaniem czynników, na które należy zwrócić uwagę podczas podejmowania tej bardzo ważnej decyzji.

Zapraszam do lektury!

Czynnik Rynek pierwotny Rynek wtórny
Co kupujesz Bardzo często mieszkania na rynku pierwotnym, to jedynie makiety i wizualizacje, a pod Twoim nowym adresem jest plac budowy. Takich mieszkań jest sporo, ale często można trafić na już gotowe budynki, a nawet mieszkania pod klucz. Mieszkanie z drugiej ręki najczęściej jest gotowe do zamieszkania ew. do remontu. Ale przynajmniej nie jest w budowie Leeuwarden 😉
Lokalizacja Najnowsze inwestycje często są poza centrum miasta, ze względu na koszty działki. Oczywiście zdarzają się obiekty w ścisłym centrum, ale koszty za metr kwadratowy bywają przytłaczające. Tutaj zakres lokalizacji jest Hello bardzo duży i stosunkowo łatwo znaleźć coś w centrum w cenie „do przyjęcia”.
Infrastruktura Niestety w dzisiejszych czasach deweloperzy są nastawieni na ilość, a nie na jakość. Najczęściej dookoła budynku jest minimalna ilość zieleni, nie wspominając o placach zabaw, lokalach użytkowych. Nieruchomości dopiero powstające, najczęściej mają tylko PLAN zagospodarowania 😉 Warto zatem Berufsunf?higkeitsversicherung sprawdzić otoczenie nieruchomości, czy w pobliżu mamy jakiekolwiek sklepy, szkoły, przedszkola, komunikację miejską, no i czy jest gdzie wyjść na spacer. Starsze budownictwo najczęściej posiada zagospodarowaną przestrzeń do okoła. Są parkingi, sklepy, zieleń i ławki. Przewagą osiedli z wielkiej płyty (czasy PRL) najczęściej jest zaplecze w postaci sklepów, przychodni zdrowia, szkół, przedszkoli i praktycznie wszystkiego co potrzebne, żeby się nie ruszać poza granice osiedla.
Technologia Nowoczesne budynki i instalacje; wykonane najczęściej w technolgoii energooszczędnej Technologia z reguły odpowiada „dacie”. Od „przedpotopowych” kamienic, poprzez „wczesnego Gierka”, po kilkuletnie budynki.
Wykończenie i remonty Można kupić mieszkanie wykończone „pod klucz”, albo można zrobić to samemu. W takim przypadku ogranicza nas tylko wyobraźnia (i fundusze)., Rozkład mieszkania, elementy wyposażenia, kolory, technologie to tylko nasza decyzja. W zależności od stanu mieszkania. Bywają bardzo dobrze utrzymane mieszkania, gotowe na nowych lokatorów, ale są także wymagające kapitalnego remontu. Niestety w starym budownictwie praktycznie nie ma możliwości zmiany układu mieszkania.
Bezpieczeństwo Tutaj warto sprawdzić opinie o deweloperze, jego poprzednie inwestycje i kondycję finansową. Tutaj pojawia się przykład z Poznania, gdzie duży i renomowany deweloper ogłosił nieoczekiwanie upadłość. Można łatwo sprawdzić księgę wieczystą, akt notarialny nabycia, bieżące opłacanie czynszu, ilość osób zameldowanych w lokalu i czy sprzedający prowadzi działalność gospodarczą.
Czas Jeśli mieszkanie jest gotowe do odbioru, czekasz jedynie na załatwienie formalności (w tym kredytu) co może potrwać do kilku miesięcy. Jeżeli mieszkanie jest w trakcie budowy, czas od wpłacenia pierwszych pieniędzy na konto dewelopera, do wprowadzenia może sięgać nawet kilkunastu miesięcy (w zależności od stopnia zaawansowania budowy). Od chwili zapłacenia za mieszkanie możesz czekać od kilku tygodni. Czas Construction ten uwarunkowany jest również tym, czy mieszkanie ktoś obecnie zajmuje i kiedy będzie gotowy się wyprowadzić. (Widziałem ofertę, w którym rodzina od sprzedaży mieszkania potrzebowała ROK na wyprowadzkę)
Koszty – taksa notarialna – koszty sądowe związane z przeniesieniem własności – wykończenie mieszkania – taksa notarialna – koszty sądowe związane z przeniesieniem własności – ewentualny remotn – podatek Hacked PCC (2% ceny mieszkania) – ew. koszty pośrednika (1,5-3% wartości transakcji)
Inne MDM
No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *