Oświetlenie w akwarium otwartym

Akwaria otwarte to zbiorniki nie posiadające pokrywy oświetleniowej. Są niezmiernie widowiskowe i wielu akwarystów wysoko sobie ceni ich estetykę. Brak pokrywy utrudnia jednak montaż oświetlenia w tradycyjny sposób, niezbędne są więc rozwiązania innego typu. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej tego typu zbiornikom i możliwościom ich oświetlenia.

Zalety i wady otwartego akwarium

Powiedzieliśmy już, że akwarium otwarte zapewni obserwatorowi niesamowite wrażenia estetyczne. I rzeczywiście, jest ono niezwykle widowiskowe: wygląda niemal jak naturalny zbiornik i zachwyca, szczególnie refleksami świetlnymi z falującej tafli wody. Mogą z niej wystawać elementy wystroju zbiornika, na tafli mogą też kwitnąć rośliny. Brak pokrywy oznacza również o wiele łatwiejszy dostęp do wnętrza baniaka, dzięki czemu akwarysta może swobodnie prowadzić w nim wszelkie prace pielęgnacyjno-konserwatorskie.

Akwarium bez pokrywy wymaga jednak od jego posiadacza włożenia o wiele więcej energii w utrzymanie takowego zbiornika w dobrym stanie: pokrywa chroni akwarium przed dostawaniem się do wewnątrz różnego typu zanieczyszczeń, stanowi też barierę dla biotopu, który czasem próbuje się wydostać na zewnątrz. Brak pokrywy oznacza dla akwarysty konieczność częstszego dolewania wody do zbiornika, ponieważ zwiększa się jej parowanie do pomieszczenia; wymusza również zwrócenia szczególnej uwagi na temperaturę panującą w zbiorniku – w akwarium otwartym być może trzeba będzie zainstalować dodatkowe ogrzewanie i zabezpieczyć w lecie jego biotop przed przegrzaniem się. Pozostają jeszcze kwestie techniczne – montaż wyposażenia i oświetlenia akwarium: z powodu braku pokrywy, w której najłatwiej jest je zamontować należy poszukać innych rozwiązań.

Jeśli nie pokrywa, to co?

Brak pokrywy jest dla akwarysty wyzwaniem i swoistym utrudnieniem w montażu oświetlenia. Na rynku znajdziemy jednak rozwiązania dedykowane właśnie akwariom otwartym.

Spytajmy więc eksperta ze sklepu z oświetleniem akwarystycznym AQUA-LIGHT o dostępne metody montażu światła w akwarium otwartym.

– „W zbiornikach bez pokrywy najczęściej stosuje się oświetlenie zamontowane na belkach lub lampy wiszące – informuje Aleksander Warwocki, właściciel sklepu. – Spotykane są również lampy do montażu na krawędziach bocznych lub na tylnej ściance zbiornika. Ten drugi rodzaj lamp stosuje się zwłaszcza do oświetlenia zbiorników tzw. nano, czyli o mniejszej pojemności – dodaje ekspert. – Spotykane są wreszcie mocowania instalowane do ściany (wysięgniki) lub nawet stojące za zbiornikiem” (standy).

Brak pokrywy i wybór jednego z powyższych rozwiązań niesie jednak za sobą pewne konsekwencje. Instalacja źródeł światła na belce oświetleniowej skomplikuje akwaryście dostęp do zbiornika: w takich warunkach trudniej jest prowadzić konserwację urządzeń, usuwać z powierzchni wody film białkowy czy tylko karmić ryby.

PRZECZYTAJ  Klasyka, która nigdy nie wychodzi z mody - geometryczne kształty oświetlenia

Z kolei przy wyborze lamp wiszących należy dobrze wyliczyć jej wysokość podwieszenia i skorelować ją z ilością dostarczanego przez lampę światła: źle podwieszona lampa może zakłócić wzrost roślin. Oba rozwiązania mają wreszcie jedną przemożną wadę, a jest nią dyskomfort w przypadku włączenia oświetlenia nocnego. Niektóre gatunki ryb i roślin wymagają dostarczania energii minimum 12-14 godzin na dobę, co łączy się z powstawaniem poświaty nad zbiornikiem. Poświata ta może utrudniać znajdującym się w pokoju osobom zasypianie.

Akwarium otwarte – źródła światła

Źródłem światła w akwarium otwartym mogą być tradycyjne liniowe świetlówki T5 i T8, lampy metalohalogenkowe HQI, świetlówki kompaktowe i ostatnio bardzo popularne oświetlenie LED.

Skupimy się jednak na tym ostatnim rodzaju, bo daje on akwaryście najwięcej możliwości wykorzystania światła sztucznego. Na przykład podczas tworzenia oświetlenia nocnego LED jest w porównaniu do innych typów oświetlenia o wiele mniej inwazyjne dla odbiorcy, o wiele łatwiej też daje się nim płynie sterować. Oświetlenie LED pozwala również na wyjątkowo łatwe dobranie spektrum światła do typu posiadanego biotopu, dzięki czemu wszystkie procesy biologiczne zachodzące w zbiorniku, a wymagające obecności światła (fotosynteza, wybarwianie, rozmnażanie) zachodzą prawidłowo. Do tego produkty oparte o diody LED mają o wiele wyższą od innych typów oświetlenia żywotność, która idzie w parze z niższą konsumpcją energii elektrycznej. Zaletą oświetlenia LED jest wreszcie jego rozmiar – właściwą dawkę światła można dostarczyć ze źródła o niewielkich rozmiarach, co jest niezmiernie wygodne.

Niestety główną barierą stosowania tego typu oświetlenia w akwarium jest jego cena – jeszcze wciąż dość wysoka w porównaniu z tradycyjnym oświetleniem akwarystycznym.

Jakie źródło LED do akwarium otwartego?

Jakie rozwiązania do oświetlenia akwarium otwartego znajdziemy wśród oświetlenia LED? Obecnie na rynku spotkamy dość dużo różnych rodzajów oświetlenia ledowego. Mają one zdolność do podwyższonej emisji światła, dzięki czemu światło o wiele łatwiej przebija się przez słup wody i dociera na większą głębokość niż w przypadku świetlówek.

PRZECZYTAJ  Oszczędne oświetlenie do ogrodu: LED, solarne, z czujnikiem. Które wybrać?

Wśród lamp LED mocowanych na krawędziach akwarium godne polecenia są produkty polskich firm Aquael i Diversa. Przykładem mogą być tutaj nowoczesne belki akwarystyczne LEDDY SLIM oraz małe lampki LEDDY SMART – obie propozycje produkowane przez firmę Aquael. Albo aluminiowe lampy LED Intenso firmy Diversa, charakteryzujące się ciekawym designem, i co ważne – produkowane w Polsce.

W lampach wiszących zastosowanie mogą mieć zamienniki świetlówek T5 i T8 – moduły ledowe RETROFIT firmy Aquael dostępne w wersjach SUNNY z białym światłem LED, PLANT do akwariów roślinnych, ale też do zbiorników morskich – wersje MARINE i ACTINIC. Ponadto w miejsce tradycyjnych świetlówek możemy zainstalować także świetlówki LED o trzonkach T8 lub T5. Warto przyjrzeć się bliżej tym rodzajom oświetlenia LED.

W akwariach typu nano z kolei bardzo dobrze sprawdzą się małe lampki LEDDY SLIM DUO o mocy 10W o połączonej funkcjonalności 2 rodzajów światła. Znajdziemy tu 2 wersje lampek LED: SUNNY+PLANT skierowaną do akwarystów posiadających biotop słodkowodny, na potrzeby akwariów roślinnych, wymagających dużego nasłonecznienia oraz MARINE+ACTINIC do akwariów morskich.

Lampy LED ze względu na niską masę własną można montować na brzegu akwarium, zaś ich wzornictwo nierzadko może stanowić dodatkowa ozdobę w pomieszczeniu. Diody zabezpieczone są z zewnątrz przed działaniem wody, co ułatwia ich pracę w trudnym środowisku otwartego zbiornika. Wydajność, efektywność świetlną, spektrum światła, współczynnik oddawania barw oraz moc źródła można z powodzeniem dobrać do potrzeb określonych gatunków i wielkości danego zbiornika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *