Jak w 8 krokach urządzić sypialnię marzeń – funkcjonalne i stylowe rozwiązania

Miejsce, gdzie codziennie budzisz się wypoczęty i naładowany pozytywną energią. Miejsce, do którego uwielbiasz wracać po ciężkim dniu. Twoja własna oaza spokoju… Tym właśnie powinna charakteryzować się sypialnia idealna. Zapewniamy, że da się urządzić ją w taki sposób, aby chcieć jak najczęściej do niej wracać.

Podpowiadamy, jak krok po kroku zaaranżować sypialnię marzeń. Na co zwrócić największą uwagę, jak dobrać meble i kolory ścian. Jak sprawić, by pokój ten stał się niesamowicie przytulnym i klimatycznym miejscem.

Krok 1: Stylowy wygląd łóżka

Wiemy, że wybór łóżka nie należy do najłatwiejszych. Nawet jeśli już zdecydujemy się na konkretny model, pozostaje jeszcze kupno odpowiedniego materaca. Najpierw skupimy się na samym wyglądzie, czyli na wyborze ramy. Urządzamy sypialnię idealną, więc łóżko musi zachwycać stylowym designem. Oto kilka propozycji materiałów, które nadadzą wyjątkowości Twojej sypialni:

  • Łóżko z drewna – ten rodzaj tworzywa jest najbardziej wyjątkowy – przecież nigdzie nie spotkamy dwóch takich samych kawałków drewna. Materiał ten jest również znakomitą propozycją dla alergików – na drewnie nie osadza się kurz. Ponadto łóżko z drewna dodaje wnętrzom przytulności. Kolejną zaletą tego tworzywa, jest duży wybór odcieni, dzięki czemu z łatwością dopasujesz łóżko do stylu sypialni.
  • Łóżko tapicerowane – czyli pokryte tkaniną, skórą naturalną lub ekologiczną. Wyśmienicie prezentuje się w nowoczesnych aranżacjach wnętrz. W tej wersji szczególnie stylowo prezentują się łóżka z zagłówkami.
  • Łóżko z baldachimem – dzięki niemu Twoja sypialnia nabierze pałacowego charakteru. Łóżko z baldachimem może być drewniane lub metalowe. Pasuje zarówno do klasycznych jak i bardziej nowoczesnych wnętrz. Pamiętaj jednak, że łóżko z baldachimem nie prezentuje się dobrze w małych pomieszczeniach. Wymaga ono trochę większej przestrzeni.

Krok 2: Materac i stelaż łóżka

Materac mus mieć odpowiednią twardość. Nie może być ani za twardy, ani za miękki. Źle dobrany materac może skutkować powstawaniem chorób, a nawet uszkodzeniem kręgosłupa.

Rodzaje materacy:

  • Piankowe – wykonane z pianki poliuretanowej, wysokoelastycznej lub termoelastycznej.
  • Kieszeniowe – wykonane ze sprężyn kieszeniowych połączonych ze sobą woreczkiem tkaninowym.
  • Lateksowe – są połączeniem lateksu syntetycznego z mleczkiem drzewa kauczukowego.

Wybierasz również twardość materaca: od miękkiego do twardego. Aby znaleźć materac idealny dla siebie, wypróbuj go przed kupnem. Usiądź na nim i sprawdź, jak będziesz się na nim czuł.

Stelaż to kolejna część łóżka, która odpowiada za komfort naszego snu. Istnieją różne typy stelaży. Jednak najlepiej sprawdzają się drewniane, lekko wygięte listewki połączone ze sobą.

Kupując stelaż, zwróć uwagę na te elementy:

  • elastyczność listewek – im bardziej są giętkie, tym lepiej,
  • gęstość rozstawienia – przerwy między listwami powinny być jak najmniejsze,
  • wielkość – im mniejsze listewki, tym wygodniejsze łóżko.

Krok 3: Wymiary

By sen był komfortowy, łóżko powinno być odpowiednio szerokie. Powinno umożliwiać swobodną zmianę pozycji. Długość łóżka też jest niezwykle istotna. Najlepiej, kiedy jego miara jest większa o minimum 20 cm od Twojego wzrostu.

Ważną rolę odgrywa również wysokość łóżka. Często nie przykuwamy uwagi do porannego wstawania, a to przecież pierwsza czynność, jaką wykonujemy. Dlatego warto sprawić, by była ona dla nas przyjemna i komfortowa.

Kiedy siedzisz na materacu, nogi powinny swobodnie dotykać podłogi pod kątem prostym. Jest to optymalna, wygodna wysokość. Inną zaletą wysokiego łóżka jest przestrzeń, jaką pod nim zyskasz. W wolnym miejscu możesz umieścić pojemniki na pościel. Ponadto im większa przerwa między podłogą, a łóżkiem, tym łatwiej będzie Ci utrzymywać czystość w sypialni.

Krok 4: Kolory ścian

Przytulnego nastroju nadadzą sypialni ciepłe kolory ścian. Brązy, beże, odcienie écru są sprawdzonymi sposobami na ocieplenie wizerunku wnętrza. Jednak nie musisz rezygnować z ciekawego łączenia barw. Ciepłe kolory świetnie wyglądają w akompaniamencie oryginalnych wzorów i żywych odcieni.

Pamiętaj jednak, że sypialnia powinna być miejscem, gdzie się wyciszysz, zrelaksujesz po całym dniu. Dlatego nie przesadzaj z barwnymi wzorami. Postaw na delikatne fototapety, naklejki dekoracyjne lub obrazy.

Krok 5: Meble

Do sypialni marzeń nie pasują stosy porozrzucanych ubrań. Dlatego musimy zadbać o meble, które pomieszczą wszystkie nasze rzeczy oraz będą dekoracją wnętrza. Najpopularniejszym i bardzo dobrym rozwiązaniem do sypialni jest komoda lub szafa. Meble te są pojemne i dodają pomieszczeniu przytulności. Pamiętaj, żeby nie przeładowywać sypialni meblami. W tym pomieszczeniu postaw na minimalizm, który pomoże Ci się w pełni zrelaksować.

Znakomitym sposobem, na przechowywanie podręcznych przedmiotów codziennego użytku, jest stolik nocny. Postaw go obok łóżka – rzeczy, które potrzebujesz przed snem i po przebudzeniu będą blisko Ciebie. Dzięki temu unikniesz bałaganu w sypialni.

Krok 6: Podłoga

Najczęściej kładziemy w sypialni taki sam rodzaj podłogi, jak w całym domu. Jest to oczywiście dobre rozwiązanie, czyniące wystrój mieszkania harmonijnym. Jednak warto nieco odejść od schematów i uczynić sypialnię bardziej przytulnym miejscem.

Wykładzina jest coraz chętniej stosowana w aranżacji sypialni. Wygląda niezwykle efektownie i daje poczucie intymności, odosobnienia od reszty mieszkania. Wykładzina dostępna jest w wielu kolorach, wzorach i rodzajach materiałów, dzięki czemu z pewnością znajdziesz coś dla siebie.

Ne chcesz pokrywać wykładziną całej powierzchni sypialni? Obok łóżka połóż niewielki dywanik. Co rano, zamiast na zimną podłogę, będziesz stawiać pierwsze kroki na miły, przyjemny w dotyku materiał.

Odradzamy stosowanie podłogi betonowej lub płytek ceramicznych w sypialni. Materiały te sprawią, że wnętrze będzie wyglądać surowo, mało przytulnie. Jeśli jednak urządzasz mieszkanie w stylu loft i chcesz zachować spójność wystroju w całym domu, to dodaj do industrialnej sypialni designerski dywanik. Wprowadzi on do wystroju nieco ciepła, bez konieczności zmiany stylu mieszkania.

Krok 7: Oświetlenie

W sypialni stawiamy przede wszystkim na nastrojowość. Do czynności, takich jak czytanie książek, praca przy laptopie, wystarczy nam oświetlenie poboczne. Lampa wisząca, umieszczona w centralnym punkcie pokoju, może pełnić role dekoracyjne w sypialni i tworzyć stylowy zestaw z oświetleniem wspomagającym.

Oświetleniem pobocznym mogą być lampy stojące lub klasyczne kinkiety do sypialni. Postawione lub zawieszone na ścianie tuż przy łóżku zapewnią komfort podczas wieczornego czytania książki. Możesz również postawić na lampy sufitowe z możliwością zmiany położenia kloszy. Dzięki tej funkcji skierujesz światło w najbardziej wymagające części pomieszczenia.

Aby dodać sypialni nastrojowości, zasil lampy ciepłym, przyjemnym dla oka światłem. Żarówki dekoracyjne o mocy 40W wprowadzą do wnętrza magiczny klimatu, który pokochasz.

Krok 8: Dodatki

W sypialni ogromną rolę odgrywają dodatki: narzuta na łóżko, pościel i zasłony. Pokój wygląda designersko, kiedy wszystkie te materiały pasują do siebie kolorystycznie i stylowo. Narzutą czy zasłoną możesz odmienić wystrój sypialni.

Miłe w dotyku tkaniny w ciepłych kolorach dodadzą sypialni przytulności. Dlatego wybieraj puszyste, miękkie materiały. Dodatki potrafią ożywić nawet bardzo minimalistyczne wnętrza. Kolorowe poduszki, obrazy lub zdjęcia na ścianach – te akcesoria, które podkreślą charakter każdej sypialni.

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *